Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rekonstrukce Slavie je znovu na stole. Město řeší projekt a financování

 
pátek, 8. března 2019, 07:03

V loňském roce se jen málo témat řešilo tolik jako osud budějckého Kulturního domu Slavie. Z původního plánu radnice přenechat dům novému nájemci, který ho opraví, sešlo. Nové vedení nyní znovu připravuje plány na rekonstrukci. Podle odhadů by se mělo začít v roce 2020 až 2021.

„Komise pro architekturu se bude seznamovat se stavem Slavie a předchozími variantami na opravu,“ uvedl náměstek primátora Juraj Thoma. Podle něj je připravený návrh, jak by měla být Slavie po rekonstrukci prostorově řešená.

Opravená budova by měla mít dva hlavní velké sály. Jeden z nich bude sloužit jako kulturní scéna. „Chceme, aby tam mohla být divadelní představení, hudební koncerty. Prostě sál, který dokáže pojmout čtyři až pět stovek lidí, kterým bude moct nabídnout i zázemí,“ vysvětluje Thoma. Druhý sál bude téměř stejně velký jako ten první, vytvoří se z bývalé tělocvičny. „Sál bude mít, kvůli prostoru kde bude, určitá omezení, a tak bude mít jiné využití,“ dodává náměstek.

Jak se změnily plány na rekonstrukci od roku 2014? Čtěte také: Obří rekonstrukce Slavie může stát skoro půl miliardy 

V nové Slavii by podle plánů neměl chybět také prostor pro klubovou scénu nebo sdílené kanceláře. Město chce totiž do Slavie přivést každodenní život. I k tomu by mohly nově vybudované prostory pomoct. Rekonstrukce by podle radnice měla zahrnovat také přilehlý park, nábřeží nebo venkovní podium a dostavbu jedné části budovy.

Aktuální vizualizace domu je vytvořená ze všech materiálů od roku 2007, kdy se začalo poprvé o možné opravě mluvit. Loňský plán koncese nové vedení radnice zrušilo. Rekonstrukce a provoz Slavie by měl být tedy v režii města. Přitom i kvůli plánovanému koncesnímu řízení skončil například oblíbený Klub Slavie. „Rozhodli jsme se na základě nejasností kolem rekonstrukce. Je pro nás naprosto nereálné pokračovat dál. Nikdo neví, co bude a já bych musel už teď dělat program na podzim, ale to už bude třeba dům v rekonstrukci pod jiným majitelem a my bychom platili storno poplatky za zrušení kapel,“ řekl před více než rokem majitel klubu Otta Kovařík.

ČTĚTE TAKÉ: POLITICKÁ KORIDA: Kam by měl podle budějckých zastupitelů směřovat osud Slavie?

Nyní se ale pracuje na tom, aby byl na konci tohoto roku hotový projekt a dům se mohl v roce 2020 až 2021 začít opravovat. „Vše ještě musí projít radou, schvalovacími procesy, částka na rekonstrukci se musí odrazit v rozpočtu,“ vysvětluje časovou osu Thoma. Otázku financování aktuálně řeší náměstek Petr Holický. Ještě ale není jasné, zda bude rekonstrukce placená z běžných investičních výdajů nebo například pomocí úvěru. Shoda ale panuje v tom, že by vše mělo být v režii města.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Na Rudolfově je externí defibrilátor

čtvrtek, 7. března 2019, 18:38

Veřejně dostupný automatický externí defibrilátor je umístěný na budově Hasičské zbrojnice Rudolfov na speciálním stojanu, v...

Krumlov od června zavede zpoplatnění zájezdových autobusů

čtvrtek, 7. března 2019, 17:07

Se začátkem hlavní turistické sezóny vstoupí v platnost připravované zpoplatnění vjezdu zájezdových autobusů do Krumlova. Za...

DRBNA HISTORIČKA: O pomníku Adalberta Lanny všichni ví, málokdo se na...

čtvrtek, 7. března 2019, 15:52

Jan Schinko se v dnešním díle Drbny historičky podíval na Adalberta Lannu. Tedy na jeho pomník, který stojí mezi Kanovnickou...

Počasí stále přeje lyžařům i běžkařům

čtvrtek, 7. března 2019, 14:19

Čerstvý sníh z kraje týdne a noční teploty pod bodem mrazu hrají i na začátku března provozovatelům lyžařských areálů na rakouské...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nejstarší MHD v Česku slaví 150 let. Česká pošta vydala k výročí městské dopravy v Brně speciální známku

Město Brno si letos připomíná 150. let koněspřežné tramvaje v Brně. K výročí vytvořila Česká pošta ve spolupráci s Klubem filatelistů Alfonse Muchy novou poštovní známku. Hlavním motivem se stala právě tramvaj zvaná koňka. Zájemci si mohou známku zakoupit na kterékoli přepážce, a to až do vyprodání zásob.

Babišova vláda po 17 hodinách jednání ustála hlasování o nedůvěře

Vláda ANO a ČSSD ustála i druhé hlasování o nedůvěře. Opozici, která schůzi iniciovala kvůli unijním auditům na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), se podobně jako před půl rokem nepodařilo sehnat ve Sněmovně potřebných 101 hlasů proti kabinetu. Kromě poslanců ANO a ČSSD podpořili vládu také poslanci KSČM, kteří se zdrželi hlasování. Pro vládu i proti ní hlasovalo 85 zákonodárců. Zasedání začalo ve středu dopoledne a skončilo ve čtvrtek v ranních hodinách, trvalo zhruba 17 hodin.

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.