Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rekonstrukce Slavie je znovu na stole. Město řeší projekt a financování

 
pátek, 8. března 2019, 07:03

V loňském roce se jen málo témat řešilo tolik jako osud budějckého Kulturního domu Slavie. Z původního plánu radnice přenechat dům novému nájemci, který ho opraví, sešlo. Nové vedení nyní znovu připravuje plány na rekonstrukci. Podle odhadů by se mělo začít v roce 2020 až 2021.

„Komise pro architekturu se bude seznamovat se stavem Slavie a předchozími variantami na opravu,“ uvedl náměstek primátora Juraj Thoma. Podle něj je připravený návrh, jak by měla být Slavie po rekonstrukci prostorově řešená.

Opravená budova by měla mít dva hlavní velké sály. Jeden z nich bude sloužit jako kulturní scéna. „Chceme, aby tam mohla být divadelní představení, hudební koncerty. Prostě sál, který dokáže pojmout čtyři až pět stovek lidí, kterým bude moct nabídnout i zázemí,“ vysvětluje Thoma. Druhý sál bude téměř stejně velký jako ten první, vytvoří se z bývalé tělocvičny. „Sál bude mít, kvůli prostoru kde bude, určitá omezení, a tak bude mít jiné využití,“ dodává náměstek.

Jak se změnily plány na rekonstrukci od roku 2014? Čtěte také: Obří rekonstrukce Slavie může stát skoro půl miliardy 

V nové Slavii by podle plánů neměl chybět také prostor pro klubovou scénu nebo sdílené kanceláře. Město chce totiž do Slavie přivést každodenní život. I k tomu by mohly nově vybudované prostory pomoct. Rekonstrukce by podle radnice měla zahrnovat také přilehlý park, nábřeží nebo venkovní podium a dostavbu jedné části budovy.

Aktuální vizualizace domu je vytvořená ze všech materiálů od roku 2007, kdy se začalo poprvé o možné opravě mluvit. Loňský plán koncese nové vedení radnice zrušilo. Rekonstrukce a provoz Slavie by měl být tedy v režii města. Přitom i kvůli plánovanému koncesnímu řízení skončil například oblíbený Klub Slavie. „Rozhodli jsme se na základě nejasností kolem rekonstrukce. Je pro nás naprosto nereálné pokračovat dál. Nikdo neví, co bude a já bych musel už teď dělat program na podzim, ale to už bude třeba dům v rekonstrukci pod jiným majitelem a my bychom platili storno poplatky za zrušení kapel,“ řekl před více než rokem majitel klubu Otta Kovařík.

ČTĚTE TAKÉ: POLITICKÁ KORIDA: Kam by měl podle budějckých zastupitelů směřovat osud Slavie?

Nyní se ale pracuje na tom, aby byl na konci tohoto roku hotový projekt a dům se mohl v roce 2020 až 2021 začít opravovat. „Vše ještě musí projít radou, schvalovacími procesy, částka na rekonstrukci se musí odrazit v rozpočtu,“ vysvětluje časovou osu Thoma. Otázku financování aktuálně řeší náměstek Petr Holický. Ještě ale není jasné, zda bude rekonstrukce placená z běžných investičních výdajů nebo například pomocí úvěru. Shoda ale panuje v tom, že by vše mělo být v režii města.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Město znovu vypsalo zakázku na stavbu multifunkčního centra....

čtvrtek, 7. března 2019, 07:02

Na druhý pokus zkouší město najít firmu, která zbourá současnou Sportovní halu a postaví nové multifunkční centrum. Na začátku...

Na letišti v Plané má vzniknout parkoviště pro kamiony. Obci se záměr...

středa, 6. března 2019, 19:21

Už v loňském roce se objevila informace, že zrušené stání pro kamiony Na Dlouhé louce se přesune k letišti v Plané. Na projektu...

Aktualizováno 6. března 2019, 13:38

FOTO, VIDEO: S Jiřím Pomeje se přišly rozloučit stovky lidí....

středa, 6. března 2019, 12:00

Rodina, přátelé i veřejnost se dnes rozloučili v obřadní síni budějckého krematoria s hercem Jiřím Pomeje. Ten minulý týden...

Na Dlouhé louce začne s ročním zpožděním stavba autobusových zastávek

středa, 6. března 2019, 07:03

Stavba dvou nových zastávek městské hromadné dopravy na Dlouhé louce, poblíž Kauflandu a lesoparku Stromovka, bude zahájena v...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Lidl prodával masné výrobky z Polska, u kterých byl falšovaný podíl masa

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) našli při kontrole masných výrobků značky Pikok původem z Polska, které prodává řetězec Lidl Česká republika, menší obsah masa, než bylo uváděné.

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Dle informaci NEOVLIVNI.CZ policie navrhne žalobci, aby premiéra Andreje Babiše postavil před soud. Případ Andreje Babiše juniora chce policie vyřešit samostatně.

Nejhorší, co můžete v kampani říkat, jsou vlastní názory, vzpomíná rok po prezidentské volbě Vratislav Kulhánek

Ani více než rok po neúspěšné kandidatuře na úřad prezidenta republiky nelituje pětasedmdesátiletý Vratislav Kulhánek této zkušenosti. Otevřeně ale přiznává, že by do něčeho podobného už nešel. „V tomhle věku bych se měl starat spíš o vnoučata,“ dodává. Jak na prezidentskou volbu vzpomíná a co ho nyní nejvíce zaměstnává? To zjišťovala v rozhovoru Drbna.