Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé přebíhající mimo přechod. Každodenní problém na budějckých silnicích

 
pátek, 1. března 2019, 07:12

Silnice přebíhající lidé jsou jedním z největších problémů v Budějcích. Mladí i staří přecházejí silnice i v místech, kde je jen pár metrů vzdálený přechod. Zkrácením cesty přitom riskují nejen své zdraví, ale i pokutu.

Nejvyšší výskyt hazardujících chodců ve městě je na Pražské třídě u Mariánského náměstí mezi zastávkami autobusu. Lidé ale také často přebíhají mimo přechody u Senovážného náměstí před Kulturním domem Metropol, na Pražské třídě u hřbitova Sv. Otýlie, kde přecházejí hlavně senioři nebo také na Nádražní ulici mezi Mercury a Nádraží.

Pokud policisté na přebíhajícího člověka narazí, hrozí mu kromě úrazu i pokuta. Jde totiž o přestupek – porušení pravidel silničního provozu. Zákon hovoří jasně. „Je-li blíže než 50 metrů křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou "Přechod pro chodce", "Podchod nebo nadchod", musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.“

Najdou se i tací, kteří se nebojí při hazardování překonat překážky, jako je například zábradlí. Příkladem je třeba Vltava střed.

„Loni nám zemřelo šest chodců v kraji. Tisíc sto šedesát jedna dopravních nehod v rámci celé České republiky zavinili chodci. Při těchto všech nehodách jich dohromady v České republice zemřelo 21,“ uvedl tiskový mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner.

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Opustili všechny a všechno, co jsme milovali. Sbalili jsme celý svůj...

čtvrtek, 28. února 2019, 20:17

Jsme dva. Dohromady je nám už přes sto let. Spolu jsme už víc než třicet let, nehneme se od sebe na krok a vše děláme spolu. Kdo...

Oprava chodníku vyjde na necelé tři miliony. Vymění se i veřejné...

čtvrtek, 28. února 2019, 17:55

Nového chodníku se dočkají obyvatelé v budějcké Dalimilově ulici. Hlavním důvodem výměny je špatný asfalt. Počítá se i s výměnou...

Benefiční festival Světlo Bazalce rozhýbe Kampu

čtvrtek, 28. února 2019, 15:15

Začátkem března pořádají studenti Teologické fakulty Jihočeské univerzity ve studentském klubu Kampa charitativní večer plný...

Teploty připomínající jaro stále přejí lyžařům

čtvrtek, 28. února 2019, 13:03

Dnešní den je podle meteorologů posledním slunečným dnem s jarními teplotami. V noci na pátek nás teplé počasí opustí a citelně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.