Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Otáčivé hlediště se z krumlovské zahrady stěhovat nemusí. Rozhodla o tom komise

 
středa, 27. února 2019, 16:08

Točna se ze zámecké zahrady v Českém Krumlově přesouvat nebude. Dnes o tom rozhodla komise ministra kultury, která je složená ze zástupců státu, města, kraje i památkářů. Ti přitom proti Otáčivému hledišti dlouho bojují. Podle nich by mohla konstrukce ohrozit zapsání Krumlova v seznamu UNESCO. Novou podobu hlediště by měla určit architektonická soutěž.

Návrh ministra kultury, aby hlediště zůstalo v krumlovské zámecké zahradě dnes komise složená ze zástupců státu, města, kraje a památkářů přijala. Za České Budějovice je v komisi náměstek Juraj Thoma. „Mám smíšené pocity, protože po téměř pěti letech zažívám jakési jihočeské déjà vu . Přesně v tomto stavu - tedy otáčko zůstává na místě v zámecké zahradě - jsem toto téma v roce 2014 opouštěl jako dojednanou věc po skončení mého primátorského mandátu. Nyní v roce 2019, jsme tedy přesně tam, kde v roce 2014, což je zajímavé,“ uvedl Thoma

Podle něj je bourat a stěhovat otáčivé hlediště jinam naprostým nesmyslem. „Jsem rád a oceňuji odhodlání pana ministra kultury, který i dnešním jednáním a stanoviskem potvrdil, co všichni cítíme. Tímto ministr ukončil téměř pět let nekonečných akademických debat, které, jak vidno, nikam stejně nevedly,“ dodal po jednání komise. 

Spor o setrvání či přesunutí točny se přitom řeší léta. Ještě před půl rokem předchůdce současného ministra kultury Ilja Šmíd uvažoval o variantě, že by se otáčivé hlediště přesunulo ze zámecké zahrady do areálu bývalého zahradnictví. Premiér Andrej Babiš ale uvedl, že by točna měla zůstat v zámecké zahradě.

Ministr kultury Antonín Staněk je s výsledkem jednání spokojený. „Jsem velmi rád, že jsme se s komisí shodli v pohledu na další budoucnost unikátního otáčivého hlediště. V tomto duchu nyní bude zadána soutěž architektonického řešení včetně zázemí pro diváky. Věřím, že už bude konec všem dohadům a spekulacím," řekl Staněk.

Rozhodnutí ministra překvapilo starostu Českého Krumlova Dalibora Cardu. „Předposlední jednání bylo o prodloužení části zahrady," řekl dnes Carda. „Zastavili jsme změnu územního plánu, začali jsme řešit prodloužení zahrady ... Jsme připraveni reagovat na požadavek komise, když pan ministr vyřídí v Paříži, že tohle, tohle i tohle je v pořádku," uvedl a připomněl tak další varianty, které se kvůli točně zvažovaly.

Náměstek hejtmanky Pavel Hroch (Jihočeši 2012) dnes uvedl, že kraj i město České Budějovice potvrdily postoj, že má být hlediště zachováno tam, kde je. Z pracovní skupiny vyplynulo, že město se hlásí k dalšímu pokračování a po jednání pana ministra v Paříži by mělo zahájit přípravné práce k architektonické soutěži o budoucí podobě hlediště.

Napsal(a) Elmira Talířová, ČTK | Foto Otáčivé hlediště
 


 

Kam dál?

Byť hráč z velkého světa šoubyznysu, nikdy to na sobě nedal znát,...

středa, 27. února 2019, 14:05

Včerejší zpráva o smrti herce Jiřího Pomeje šokovala celou republiku. Na rodáka z Budějc zavzpomínal Radek Šíma. Poprvé se...

Pravidelné zkoušky sirén budou doplněny o verbální informaci

středa, 27. února 2019, 13:07

Pravidelné zkoušky sirén, které probíhají zpravidla každou první středu v měsíci, doznají v některých obcích Jihočeského kraje od...

Taxíky nebudou muset mít taxametr, schválila to vláda

středa, 27. února 2019, 11:38

Vozidla taxislužeb už zřejmě nebudou muset být vybavená taxametrem a střešní svítilnou. Řidiči navíc nebudou muset podstupovat...

Český Krumlov dokončil opravy Nových Dobrkovic za třicet dva milionů

středa, 27. února 2019, 08:42

Český Krumlov dokončil rekonstrukci části Nové Dobrkovice. Opravil inženýrské sítě i komunikace. Rekonstrukci, která trvala od...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.

GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?

Zvuk byl strašný… fronty před vstupem… přestřelená kapacita. Tahle slova, to už je takřka evergreen. Evergreen řady větších koncertů a festů. V posledních týdnech je slýchávám častěji, než je běžné, na čemž ale není nic zvláštního, prostě se teď koná mnoho monstr akcí. Vede to však k jedné úvaze…

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky hospodářských zvířat na větší vzdálenost než 600 kilometrů. Důvod je více než zřejmý, očekávaná vedra.