Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Otáčivé hlediště se z krumlovské zahrady stěhovat nemusí. Rozhodla o tom komise

 
středa, 27. února 2019, 16:08

Točna se ze zámecké zahrady v Českém Krumlově přesouvat nebude. Dnes o tom rozhodla komise ministra kultury, která je složená ze zástupců státu, města, kraje i památkářů. Ti přitom proti Otáčivému hledišti dlouho bojují. Podle nich by mohla konstrukce ohrozit zapsání Krumlova v seznamu UNESCO. Novou podobu hlediště by měla určit architektonická soutěž.

Návrh ministra kultury, aby hlediště zůstalo v krumlovské zámecké zahradě dnes komise složená ze zástupců státu, města, kraje a památkářů přijala. Za České Budějovice je v komisi náměstek Juraj Thoma. „Mám smíšené pocity, protože po téměř pěti letech zažívám jakési jihočeské déjà vu . Přesně v tomto stavu - tedy otáčko zůstává na místě v zámecké zahradě - jsem toto téma v roce 2014 opouštěl jako dojednanou věc po skončení mého primátorského mandátu. Nyní v roce 2019, jsme tedy přesně tam, kde v roce 2014, což je zajímavé,“ uvedl Thoma

Podle něj je bourat a stěhovat otáčivé hlediště jinam naprostým nesmyslem. „Jsem rád a oceňuji odhodlání pana ministra kultury, který i dnešním jednáním a stanoviskem potvrdil, co všichni cítíme. Tímto ministr ukončil téměř pět let nekonečných akademických debat, které, jak vidno, nikam stejně nevedly,“ dodal po jednání komise. 

Spor o setrvání či přesunutí točny se přitom řeší léta. Ještě před půl rokem předchůdce současného ministra kultury Ilja Šmíd uvažoval o variantě, že by se otáčivé hlediště přesunulo ze zámecké zahrady do areálu bývalého zahradnictví. Premiér Andrej Babiš ale uvedl, že by točna měla zůstat v zámecké zahradě.

Ministr kultury Antonín Staněk je s výsledkem jednání spokojený. „Jsem velmi rád, že jsme se s komisí shodli v pohledu na další budoucnost unikátního otáčivého hlediště. V tomto duchu nyní bude zadána soutěž architektonického řešení včetně zázemí pro diváky. Věřím, že už bude konec všem dohadům a spekulacím," řekl Staněk.

Rozhodnutí ministra překvapilo starostu Českého Krumlova Dalibora Cardu. „Předposlední jednání bylo o prodloužení části zahrady," řekl dnes Carda. „Zastavili jsme změnu územního plánu, začali jsme řešit prodloužení zahrady ... Jsme připraveni reagovat na požadavek komise, když pan ministr vyřídí v Paříži, že tohle, tohle i tohle je v pořádku," uvedl a připomněl tak další varianty, které se kvůli točně zvažovaly.

Náměstek hejtmanky Pavel Hroch (Jihočeši 2012) dnes uvedl, že kraj i město České Budějovice potvrdily postoj, že má být hlediště zachováno tam, kde je. Z pracovní skupiny vyplynulo, že město se hlásí k dalšímu pokračování a po jednání pana ministra v Paříži by mělo zahájit přípravné práce k architektonické soutěži o budoucí podobě hlediště.

Napsal(a) Elmira Talířová, ČTK | Foto Otáčivé hlediště
 


 

Kam dál?

Taxíky nebudou muset mít taxametr, schválila to vláda

středa, 27. února 2019, 11:38

Vozidla taxislužeb už zřejmě nebudou muset být vybavená taxametrem a střešní svítilnou. Řidiči navíc nebudou muset podstupovat...

Aktualizováno 26. února 2019, 11:55

Řeznictví v Lomnici nad Lužnicí prodalo závadné maso z Polska, může...

úterý, 26. února 2019, 10:02

Státní veterinární správa informovala o dodávce masa, která může být nakažena salmonelou. Mělo by jít zhruba o 560 kilogramů ze...

Kauza „Beruška“ se vrací zpátky k soudu do Krumlova

úterý, 26. února 2019, 07:12

Případ zapáchajícího poníka Berušky, který žije na zahradě jednoho z rodinných domů v Holubově, se vleče už několik měsíců....

HLEDÁME PÁNÍČKA: Hugo se vrátil z adopce. Najde konečně šťastný domov?

pondělí, 25. února 2019, 18:21

Do táborského útulku se po půl roce vrátil z adopce osmiletý stafordšírský teriér Hugo. Stačila jedna složitá situace a Hugo...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Do ochranné budovy kolem reaktoru nahnali 45 tun vzduchu. Temelín tak prošel bezpečnostní zkouškou

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou dnes ráno na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.