Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Projekt Památky žijí láká turisty na méně známá jihočeská místa

 
neděle, 24. února 2019, 10:33

Dostat turisty na méně známé památky je cílem česko-rakouského projektu Památky žijí. V jižních Čechách a na Vysočině se do něj zapojilo 13 hradů a zámků. Vznikají přeshraniční stezky od hradu k hradu, na zámku Třeboň bude díky projektu nový orientační systém. Náklady na jihočeskou část tříletého projektu, který skončí letos v prosinci, jsou 295.091 eur (asi 7,5 milionu Kč), dotace z EU je 85 procent.

Jedním z výsledků je i festival Jihočeská intermezza, který loni poprvé nabídl vážnou hudbu na vybraných památkách. Hrála ji hlavně Jihočeská filharmonie. Letos v létě budou koncerty na zámcích a hradech Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk a v klášteře Zlatá Koruna.

Hlavní myšlenkou projektu je představit méně známá místa a podpořit i organizaci kulturních akcí. "Cílem je zvýšit počet návštěvníků v památkách a počet přenocování v regionu. Vytvořením přeshraničních tematických stezek, například od hradu k hradu, budou památky obou zemí propojeny do jednoho turistického produktu a propagovány. Tyto stezky povedou k většímu množství delších návštěv a přenocování," řekla manažerka jihočeského veletrhu cestovního ruchu Travelfest Klára Kaštylová.

Z jižních Čech se zapojily zámky a hrady Dačice, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk, Třeboň, Vimperk, Zvíkov a klášter Zlatá Koruna. Z Vysočiny Jaroměřice nad Rokytnou, Lipnice a Náměšť nad Oslavou. Jsou to památky, kam jezdí méně turistů než na ty nejznámější. "Proto věříme, že tento projekt zlepší jejich propagaci, dostupnost a podaří se tak odklonit zájem turistů od frekventovaných památek, jako jsou zámky Český Krumlov a Hluboká," řekla mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová. Hrad a zámek Český Krumlov přilákal loni nejvíc turistů ze všech památek v ČR, 429.000 lidí. Třetí ze všech památek ČR byla Hluboká s 288.000 lidmi.

Díky projektu spolufinancují památkáři kulturní aktivity na hradech a zámcích. Podpořili tak koncerty, přednášky, květinové výstavy, slavnosti nebo Mariánskou pouť na Kratochvíli. Na některé akce je tak vstup zdarma.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Veterináři řeší na Jindřichohradecku nepovolený chov lvů

neděle, 24. února 2019, 08:10

Krajská veterinární správa řeší v těchto dnech nepovolený chov lva. Chovatelka si šelmu pořídila dřív, než to nahlásila na...

V Budějcích bude druhá dobíjecí stanice pro elektromobily

sobota, 23. února 2019, 14:13

Společnost E-ON otevře v Budějcích druhou dobíjecí stanici pro elektromobily. Slavnostní otevření proběhne v pondělí 25. února od...

Českobudějovičtí strážníci zachránili šedesátiletého muže

sobota, 23. února 2019, 12:52

Hlídka strážníků z Budějc pomohla staršímu muži, který slavil narozeniny v jedné z restaurací na Husově třídě. Hlídka, která...

Stanou se Budějce českou Vídní nebo Kodaní?

sobota, 23. února 2019, 10:02

Jihočeský kraj i jeho metropole České Budějovice mají šanci potvrdit svůj pozitivní vztah k životnímu prostředí. Postačí k tomu,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry, řekl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.