Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské divadlo bude ke stému výročí hrát v boudě i maringotce

 
pátek, 22. února 2019, 07:03

Jihočeské divadlo letos slaví sté výročí. Oslavy divadlo zahájí v Praze přehlídkou z názvem Jižní spojka. V Budějcích se můžeme těšit na hru v maringotce, vernisáž nebo knihu. K výročí se připojí i Otáčivé hlediště v Českém Krumlově.

Přehlídka Jižní spojka představí pražskému publiku od 26. února do 11. března to nejlepší z produkce všech čtyř souborů Jihočeského divadla. Hrát se bude v divadlech DISK, NoD, ABC a ve Fóru Karlín. V rámci programu se budou moct pražští diváci podívat na jeden den do Budějc. „Zájemce přivezeme a zase dovezeme na dokumentární politické drama Elity od Jiřího Havelky,“ prozradila režisérka
a umělecká šéfka činohry Martina Schlegelová.

S Jižní spojkou chce divadlo překračovat hranice regionu. „Máme ambice region překračovat. A jak jinak než se začít pravidelně představovat v Praze? S pražským divadlem se bavíme i o stálejší spolupráci, rádi bychom tu po celou sezónu uváděli některé inscenace. Tou cestou zase hledáme nové diváky. A snažíme se na sebe upozornit i odbornou veřejnost,“ uvedl ředitel divadla Lukáš Průdek.

V Praze divadlo představí inscenaci Téměř dokonalá láska, Čechomoří, hru Grame, operu Kominíček a taneční divadlo Klíče odnikud.

Na podzim odehrají všechny čtyři soubory Jihočeského divadla přes 40 představení v Boudě na zatravněné části Mariánského náměstí. Bude to 30 krát 20 metrů velká konstrukce z železa a dřeva pokrytá plachtami. V hledišti bude 200 až 250 míst. V plánu je, dát prostor i jiným divadlům.

I Malé divadlo letos čekají oslavy. Do sedmdesátého výročí zapojí maringotku, s níž jezdil v první polovině 19. století loutkář Kopecký. Na českobudějovické Sousedské slavnosti 29. května v ní divadelníci chystají výstavu. „Naším záměrem je, aby letos maringotka se 3D zvukem jezdila po Jihočeském kraji, vždycky někde stála nějaký čas a připomínalo se výročí," řekl Průdek. Na jaře 2020 pak plánuje Malé divadlo s maringotkou představení.

Ke 100 letům své historie vydá Jihočeské divadlo i knihu. Použije archivní materiály, staré fotografie i nikdy nezveřejněné dokumenty. Knihu pokřtí na podzim. Koncem května začne výstava o divadle v Jihočeském muzeu. Slavit se bude i 200 let historické budovy divadla. Toto výročí připadá na závěr roku.

Napsal(a) Elmira Talířová, ČTK | Foto Jihočeské divadlo
 


 

Kam dál?

ANKETA: Na Ekonomické fakultě se bude diskutovat o euru. Proč ho mají...

čtvrtek, 21. února 2019, 17:33

Proč mají Slováci rádi euro a Češi ne? Na tuto otázku se pokusí za týden odpovědět například bývalý státní tajemník pro evropské...

Přestavba hypermarketu Globus v Českých Budějovicích je v plném proudu

čtvrtek, 21. února 2019, 14:14

V lednu odstartovala velká přestavba prodejní plochy českobudějovického Globusu. Nyní je přestavba již za půlkou a některá...

Přemýšlíte kam o víkendu? Zahradnictví Střítež Boškovi už má otevřeno

čtvrtek, 21. února 2019, 10:15

Rodinné zahradnictví Bošků ve Stříteži u Volyně otevřelo vzhledem k jarnímu rázu počasí už v pondělí 18.února. Nakoupit můžete...

Jihočeský kraj zvažuje, jak získat partnera na letiště

čtvrtek, 21. února 2019, 08:17

Jihočeský kraj zvažuje, za jakých podmínek by mohl získat strategického partnera pro obsluhu letiště v Plané u Českých Budějovic....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nejstarší MHD v Česku slaví 150 let. Česká pošta vydala k výročí městské dopravy v Brně speciální známku

Město Brno si letos připomíná 150. let koněspřežné tramvaje v Brně. K výročí vytvořila Česká pošta ve spolupráci s Klubem filatelistů Alfonse Muchy novou poštovní známku. Hlavním motivem se stala právě tramvaj zvaná koňka. Zájemci si mohou známku zakoupit na kterékoli přepážce, a to až do vyprodání zásob.

Babišova vláda po 17 hodinách jednání ustála hlasování o nedůvěře

Vláda ANO a ČSSD ustála i druhé hlasování o nedůvěře. Opozici, která schůzi iniciovala kvůli unijním auditům na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), se podobně jako před půl rokem nepodařilo sehnat ve Sněmovně potřebných 101 hlasů proti kabinetu. Kromě poslanců ANO a ČSSD podpořili vládu také poslanci KSČM, kteří se zdrželi hlasování. Pro vládu i proti ní hlasovalo 85 zákonodárců. Zasedání začalo ve středu dopoledne a skončilo ve čtvrtek v ranních hodinách, trvalo zhruba 17 hodin.

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.