Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Město chce zdražit nájem v městských bytech. Za metr čtvereční zaplatíme až 120 korun

 
pátek, 22. února 2019, 17:33

Za pronájem bytů, které vlastní město, si s největší pravděpodobností připlatíme. Ceny bytů v okolí Budějc v posledních letech stouply a nájem za byt ve vlastnictví města je tak výrazně nižší, než je standartní. Důvodem zdražování je ale také nutnost budoucích oprav bytového fondu. Někteří lidé si tak připlatí více než 50 korun za metr čtvereční.

Město si nechalo zpracovat znalecký posudek, který mimo jiné ukazuje standartní cenu nájemného v Budějcích. „Stávající nájemné, které máme, je hluboce pod úrovní toho obvyklého. Ředitel Správy domů nás navíc upozornil, že do budoucna budeme muset znovu investovat do dalších oprav bytového fondu,“ vysvětlil důvody zdražování náměstek primátora Tomáš Bouzek

Na základě studie jsme se dohodli, že u nových a stávajících smluv na dobu určitou budeme zvyšovat cenu nájemného na výši 75 procent obvyklé ceny,“ řekl Bouzek. Zdražování by se podle něj mělo týkat zhruba 780 bytů. „Jde o byty, které přiděluje bytová komise a byty vysoutěžené. Nejde o sociální a startovací byty a smlouvy sjednané na dobu neurčitou,“ doplnil.

Z necelých sedmdesáti korun za metr čtvereční by se tak cena mohla zvednout až na 120 korun. Méně si lidé připlatí za větší byty, u garsonek se naopak může zdražovat na více než 120 korun. Změna se dotkne také šedesáti bytů v Loucké ulici, kde chce radnice zdražit z 61,5 korun za metr čtvereční na 79,5 korun. V bytech, na jejichž stavbu byla čerpána dotace, se s výší nájmu hýbat nemůže.

Město má ve správě necelé dva tisíce bytů. O tom, jestli se bude zdražovat nebo ne, rozhodnou radní už v pondělí 25. února.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Náměstek primátora dnes pogratuloval vozíčkářům Štírů, kteří přivezli...

pátek, 22. února 2019, 15:17

Náměstek primátora Juraj Thoma dnes v obřadní síni radnice pogratuloval vozíčkářům, kteří z paraher Malmö Open. Na turnaji ve...

Táborská nemocnice má nové dětské oddělení. Je blíže operačním sálům

pátek, 22. února 2019, 14:06

Táborská nemocnice má nové dětské oddělení. Najdeme v něm 42 lůžek pro malé pacienty a jejich případný doprovod. Součástí nového...

Inspektoři pokutovali dvě firmy za kácení podél přítoku Hodslavského...

pátek, 22. února 2019, 12:51

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Českých Budějovicích uložili dvě pokuty v celkové výši 175 tisíc korun...

Jihočeským městem pro byznys je podruhé za sebou Písek

pátek, 22. února 2019, 07:52

Městem pro byznys 2018 v Jihočeském kraji je Písek, stejně jako v předchozím roce. Na druhém místě skončil Jindřichův Hradec a na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.