Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámek Červená Lhota je bez vody, památkáři odbahňují rybník

 
úterý, 19. února 2019, 11:42

Památkáři odbahňují rybník kolem renesančního vodního zámku Červená Lhota. Naposledy se 3,5 hektaru velký rybník čistil v roce 1986. Hlavní práce potrvají do poloviny března, odtěžit je třeba téměř 30.000 metrů krychlových bahna a usazenin. Náklady jsou 21 milionů korun. Až bude hotovo, zvýší se splavnost rybníka, vznikne i nová lávka pro pěší. Sezonu zámek zahájí na konci března, v létě nově zpřístupní pokoj prince Luise. Zámek známý z pohádky Zlatovláska loni navštívilo asi 80.000 lidí.

"Rybník už byl zabahněný tak, že hrozilo, že zmizí a změní se v mokřad. Někde lezlo bláto dokonce z vody, rybník se zmenšoval, v ústí bylo rákosiště. Nedalo se plout na pramičkách," řekl kastelán Tomáš Horyna.

Loni v září památkáři rybník vypustili, pak budovali přístupové cesty, aby se tam technika nezabořila, což se stalo na začátku odbahnění v roce 1986, kdy bagr zapadl. Sediment se těží a odváží od loňského listopadu. Napustit rybník by památkáři chtěli na konci května. Během prací se ukázalo, že při odbahnění v roce 1986 zůstala v rybníku třetina usazenin.

Až práce skončí, zvýší se splavnost rybníka, lidé se dostanou na pramicích do partií, kam dosud nemohli. Nová bude výpust i lávka pro pěší v ústí rybníka, která otevře nové průhledy. Památkáři obnoví i klenutý malý most u půjčovny lodiček. "Byl tam mosteček, který v 70. letech spadl, protože tam vjel těžký fekál a probořil ho. Byl nahrazen zabetonovanou trubkou. Rozhodli jsme se, že bychom rádi původní klenutý mostek obnovili. Vysnili jsme si, že tu betonovou skruž dáme pryč," řekl kastelán.

V historii byl další, větší rybník nad zámkem ve vesnici Jižná, který měl odtokovou strouhu a bahno se odváželo odtamtud. Zanikl, dnes je rozparcelován. Zámecký rybník se tak stal prvním průtočným, všechen sediment z Dírenského potoka zde zpomalí a klesne.

Na vypuštěný rybník se jezdí lidé dívat. Podle Horyny si udělají představu, jak místo vypadalo, když na ostrově nebyl zámek. "Když ještě nebyla odtěžena skalní šíje a byla to pouze ostrožna, na které stál původní středověký objekt, ze tří stran ostroh omýván vodou, ze čtvrté byl suchý a byl tam padací most," řekl. U stavidel je rybník hluboký pět metrů, ve středověku si tam jezdili pro ryby formani až z Pasova.

Červená Lhota zahájí sezonu poslední víkend v březnu. V jídelně, kde památkáři restaurují strop, odkryjí další malbu, je na ní alegorická postava. V létě při Hradozámecké noci si lidé budou moct prohlédnout podkrovní pokoj prince Luise. Místnost byla dlouho zavřená, Národní muzeum v ní mělo depozitář knih. Vystaví tam předměty z princových cest do Keni.

Zámek je známý z filmů jako Svatby pana Voka, O štěstí a kráse nebo Pan Tau. Nejvíc ho proslavila pohádka Zlatovláska (1973) s Jorgou Kotrbovou. Loni zámek navštívilo 80.000 lidí, meziročně o 1000 méně. Jezdí méně zájezdů od cestovních kanceláří, naopak více jednotlivců.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

U Budějc by mohla stát spalovna odpadu. Město ji chce vybudovat...

úterý, 19. února 2019, 06:34

Město chce společně s Jihočeským krajem vybudovat v blízkosti Budějc spalovnu odpadu. Skládkování totiž bude podle primátora...

VIDEO: Tony Stark se vrací na filmová plátna! Najdeme mu nového...

pondělí, 18. února 2019, 19:02

Tony Stark znovu před kamerou. I když ne tak úplně! Tenhle Tony totiž nenatáčel v Hollywoodu, ale v táborském útulku, kde čeká na...

Lidé už se večer do zámecké zahrady na Hluboké nedostanou, město je...

pondělí, 18. února 2019, 15:01

Procházky při měsíčku, letní romance a výhledy na noční Hlubokou a Budějce. To už je minulostí. Zámecká zahrada je pro...

Jihočeský kraj nechal loni odstranit 140 billboardů

pondělí, 18. února 2019, 13:41

Krajský úřad Jihočeského kraje odstranil loni u silnic první třídy asi 140 nepovolených billboardů. Vlastníkům poslal loni úřad...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook kvůli finančním potížím zkrachovala, informovala o tom dnes agentura Reuters. Společnost Thomas Cook patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Podle agentury Reuters je nyní na dovolené v zahraničí s touto firmou asi 600 tisíc lidí a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven.