Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé už se večer do zámecké zahrady na Hluboké nedostanou, město je proti a vznikla i petice

 
pondělí, 18. února 2019, 15:01

Procházky při měsíčku, letní romance a výhledy na noční Hlubokou a Budějce. To už je minulostí. Zámecká zahrada je pro návštěvníky po setmění uzavřena. Podle památkářů jde pouze o obnovený režim, který v okolí zámku už v devatenáctém století fungoval.

„Je to bezprostřední zázemí zámku a my ho musíme chránit před nočním vandalismem. Lidi absolutně nerespektují cesty. Ničí unikátní dřeviny a záhony. Létají tam v noci s dronama, hrají tam fotbal, zapalují ohně, koupají se v kašnách. Včera kupříkladu tam parta kluků do kašny, do které jsme loni investovali 292 tisíc korun, skákala salta. Těch důvodů je strašně moc,“ řekl kastelán Martin Slaba.

Se zákazem vstupu nesouhlasí ani vedení města Hluboké a nelíbí se to ani místním. Vznikla už i petice, která bude předána ministrovi. „My jsme to probírali minulý týden na zastupitelstvu a zastupitelstvo vyjádřilo s tím rozhodnutím zásadní nesouhlas, protože i pamětníci v zastupitelstvu nepamatují, že by se zahrada zavírala a požádali jsme hejtmanku Jihočeského kraje, aby se zasadila o zrušení toho rozhodnutí, protože to je rozhodnutí, které jde nejen proti zájmům občanů Hluboké, kteří tam rádi chodí na procházky, ale je to rozhodnutí které jde proti turistickému ruchu,“ upřesnil starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.

Pro návštěvníky je ve dne i v noci stále volně přístupných 60 hektarů parku plus horní zahrada před průčelím, a to od ledna do prosince. Zavřená zahrada v okolí zámku není hlubockou výjimkou. Například v Českém Krumlově, Třeboni nebo ve Zlaté Koruně jsou zahrady uzavřeny celou zimu.

Vandalové se podle kastelána nezastaví před ničím. „Od té doby, co je na zámku noční osvětlení, tak se stalo zvykem místní omladiny chodit popíjet alkoholické nápoje do parku a nechávat tam po sobě nepořádek. Skoro neřešitelný problém je Barokní vyhlídka, je to nejvyhledávanější místo mládeže, která tam nejen popíjí, ale vyhlášenou atrakcí je házení těžkého odpadkového koše dolů ze stráně,“ dodal Slaba.

Argument, že za uzavřením zahrady stojí vandalismus starosta popírá stejně tak, že uzavření je běžnou věcí na jiných místech Jihočeského kraje. „Argument památkářů, že i jiné zahrady se zavírají není prostě relevantní. Argument, že tam je vandalismus je falešný. My jsme si ověřili u policie, že během posledních čtyř let nebyl hlášen žádný vandalský případ ze zámku. Zásadně s tímto rozhodnutím nesouhlasíme,“ uvedl Jirsa.

Kastelán Martin Slaba už teď uvažuje nad tím, že zahradu s romantickou vyhlídkou párkrát do roka nočním návštěvníkům zpřístupní. 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Facebook Hluboká nad Vltavou
 


 

Kam dál?

VIDEO: Inspirací mi byl kouzelník, který mi vzal pozornost před...

neděle, 17. února 2019, 19:01

Pokud se řekne kouzelník, většina z vás si nejspíš vybaví Radka Bakaláře. Mladý rodák z Budějc na sebe upozornil poprvé v roce...

VIDEO: Šel jsem kontrolovat fotopasti a najednou vidím chrápající...

neděle, 17. února 2019, 08:15

Takový zážitek se jen tak nepoštěstí. A pokud ano, je to jednou za život. O naprostém štěstí může mluvit český fotograf Vladimír...

Krumlov chystá síť cyklostezek. Informace najdou lidé v mapové...

sobota, 16. února 2019, 14:54

Český Krumlov chce v následujících dvou letech vytvořit sít cyklotras, které propojí centrum města s jeho okrajovými částmi. O...

Téměř polovina kontrolovaných penzionů na Šumavě porušila zákon

sobota, 16. února 2019, 08:43

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělala loni na Šumavě 65 kontrol restaurací a penzionů, 45 procent kontrolovaných...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Brněnští senioři se v Domově Kosmonautů mohou těšit na novou terasu a komunitní sál

Senioři v Domově Kosmonautů ve Starém Lískovci se mohou těšit na nové prostory. Město schválilo projekt dvoupatrové přístavby s komunitním sálem, pobytovou terasou i kancelářskými prostory za bezmála 50 milionů korun. Do konce roku by měl být hotový projekt.

V Liberci se chystá natáčení seriálu s Kylem MacLachlanem a Sofií Helin. Hledá se kompars

Produkční společnost Cinenord Company připravuje seriál Atlantic Crossing. Příběh norské korunní princezny Marty Švédské během druhé světové války se bude natáčet už příští týden v Liberci. A hledají se komparsisté.

Češka zadržená s heroinem dostala v Pákistánu trest přes osm let

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku zadrženou loni v lednu na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Informovala o tom dnes pákistánská televize Geo. Češka dostala kromě trestu odnětí svobody také pokutu ve výši 113 tisíc pákistánských rupií (asi 18 200 korun).