Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé už se večer do zámecké zahrady na Hluboké nedostanou, město je proti a vznikla i petice

 
pondělí, 18. února 2019, 15:01

Procházky při měsíčku, letní romance a výhledy na noční Hlubokou a Budějce. To už je minulostí. Zámecká zahrada je pro návštěvníky po setmění uzavřena. Podle památkářů jde pouze o obnovený režim, který v okolí zámku už v devatenáctém století fungoval.

„Je to bezprostřední zázemí zámku a my ho musíme chránit před nočním vandalismem. Lidi absolutně nerespektují cesty. Ničí unikátní dřeviny a záhony. Létají tam v noci s dronama, hrají tam fotbal, zapalují ohně, koupají se v kašnách. Včera kupříkladu tam parta kluků do kašny, do které jsme loni investovali 292 tisíc korun, skákala salta. Těch důvodů je strašně moc,“ řekl kastelán Martin Slaba.

Se zákazem vstupu nesouhlasí ani vedení města Hluboké a nelíbí se to ani místním. Vznikla už i petice, která bude předána ministrovi. „My jsme to probírali minulý týden na zastupitelstvu a zastupitelstvo vyjádřilo s tím rozhodnutím zásadní nesouhlas, protože i pamětníci v zastupitelstvu nepamatují, že by se zahrada zavírala a požádali jsme hejtmanku Jihočeského kraje, aby se zasadila o zrušení toho rozhodnutí, protože to je rozhodnutí, které jde nejen proti zájmům občanů Hluboké, kteří tam rádi chodí na procházky, ale je to rozhodnutí které jde proti turistickému ruchu,“ upřesnil starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.

Pro návštěvníky je ve dne i v noci stále volně přístupných 60 hektarů parku plus horní zahrada před průčelím, a to od ledna do prosince. Zavřená zahrada v okolí zámku není hlubockou výjimkou. Například v Českém Krumlově, Třeboni nebo ve Zlaté Koruně jsou zahrady uzavřeny celou zimu.

Vandalové se podle kastelána nezastaví před ničím. „Od té doby, co je na zámku noční osvětlení, tak se stalo zvykem místní omladiny chodit popíjet alkoholické nápoje do parku a nechávat tam po sobě nepořádek. Skoro neřešitelný problém je Barokní vyhlídka, je to nejvyhledávanější místo mládeže, která tam nejen popíjí, ale vyhlášenou atrakcí je házení těžkého odpadkového koše dolů ze stráně,“ dodal Slaba.

Argument, že za uzavřením zahrady stojí vandalismus starosta popírá stejně tak, že uzavření je běžnou věcí na jiných místech Jihočeského kraje. „Argument památkářů, že i jiné zahrady se zavírají není prostě relevantní. Argument, že tam je vandalismus je falešný. My jsme si ověřili u policie, že během posledních čtyř let nebyl hlášen žádný vandalský případ ze zámku. Zásadně s tímto rozhodnutím nesouhlasíme,“ uvedl Jirsa.

Kastelán Martin Slaba už teď uvažuje nad tím, že zahradu s romantickou vyhlídkou párkrát do roka nočním návštěvníkům zpřístupní. 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Facebook Hluboká nad Vltavou
 


 

Kam dál?

Jihočeský kraj nechal loni odstranit 140 billboardů

pondělí, 18. února 2019, 13:41

Krajský úřad Jihočeského kraje odstranil loni u silnic první třídy asi 140 nepovolených billboardů. Vlastníkům poslal loni úřad...

Strakonická nemocnice od středy zakazuje návštěvy

pondělí, 18. února 2019, 11:07

Nemocnost na Strakonicku rapidně vzrostla. Vedení nemocnice proto od středy 20. února zakazuje návštěvy.

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka:...

pondělí, 18. února 2019, 09:54

Je vždycky radost potkat se s někým, kdo má rád České Budějovice, a kdo je navíc ochoten pro naše město i něco udělat. A my jsme...

Budějce chtějí využít na stavbu sociálních bytů dotaci. Prachatice se...

pondělí, 18. února 2019, 07:04

Na výstavbu sociálních bytů chtějí Budějce využit dotaci. Ta by měla městům uhradit pětinu nákladů na projekt. Podle primátora...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.