Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Když hraje roli čas, nastupují na scénu vojáci

 
čtvrtek, 14. února 2019, 07:13

Před základnou Vodní záchranné služby v Dolní Vltavici bylo včera od rána rušno. Ještě aby ne. K břehu lipenské přehrady se sjely složky integrovaného záchranného systému. Všichni nacvičovali záchranu osob z ledu pomocí vrtulníku.

Hlavními aktéry byli vojáci, kteří létají leteckou záchrannou službu v jižních Čechách. Nácviku se zúčastnili i 4 lékaři a 9 leteckých záchranářů ze Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, pět hasičů z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje a nechyběli ani záchranáři z Horního Rakouska. A co by to bylo za nácvik bez figurantů. Kombinézy na sebe navlékli záchranáři - figuranti z Vodní záchranné služby Český Krumlov. 

„Cvičíme záchranu osob pomocí slaňování – podvěsem. To je to lano, které visí dolů nebo druhým způsobem, kterým je jeřábování. Pokud to jen trošku jde a vrtulník se dostane těsně nad led, dá se člověk vytáhnout i ručně,“ řekl šéf vodních záchranářů Milan Bukáček.

Armádní letecká záchranka působí na jihu Čech dva roky. Vrtulník Sokol umožňuje přepravovat dva pacienty naráz a ve stroji je podstatně víc prostoru pro práci zdravotníků. Některé úkony tak mohou provádět už za letu. Pro povodně nebo i jiné krizové stavy se využívá palubní jeřáb, pomocí kterého lze při jednom letu postupně evakuovat až osm lidí. Není tedy třeba s každým na laně létat do bezpečí a zase zpátky.

Sednout do vrtulníku a vyrazit na pomoc člověku, který ji potřebuje, není vůbec jednoduché. Potřeba je hodně zkušeností a tréninku. „Samozřejmě pilotáž na velké ploše opravdu vyžaduje trénink a zkušené piloty, protože ta pocitová teplota je třeba minus 15 stupňů přesto, že je nula. Další věc je ledová voda, která pro toho záchranáře přináší pocit chladu. Stává se, že zamrzne i karabina, takže to jsou takové speciální prvky, které pilot vrtulníku v součinnosti se záchranářem musí dobře zkoordinovat,“ popsal Bukáček.  

Leteckou záchrannou službu z Bechyně lítá Armáda České republiky a jejich aktivitu si všichni pochvalují. Kromě výborných strojů (Sokolů), které mají dobré parametry, jsou posádky připraveny a ochotny lítat za každého počasí, ve dne i v noci.

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Letiště v Plané bude zprovozněno dřív než bylo v plánu

středa, 13. února 2019, 19:02

Letiště v Plané mělo být zprovozněno v létě letošního roku, práce ale postupují rychle a letadla by na letišti mohla přistávat a...

VIDEO: Hitrádio Faktor má srdce, které vás zahřeje

středa, 13. února 2019, 16:09

Letošní zima přeje příznivcům zimních sportů, ale kromě lyžařů a snowboarďáků do hor vyráží i Hitrádio Faktor. A to do...

Petr Fridrich propojuje svět umění a techniky. Jeho sochy mohou lidé...

středa, 13. února 2019, 13:33

Poutníci atomové paměti se jmenuje výstava akademického sochaře Petra Fidricha v Infocentru Jaderné elektrárny Temelín. Tu mohou...

Skialpinisté vstupují do klidových území, někteří fyzicky napadají i...

středa, 13. února 2019, 08:25

Skvělé sněhové podmínky letošní zimy zaručují perfektní zážitky všem vyznavačům zimních sportů. Na Šumavě toho využívají jak...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nejstarší MHD v Česku slaví 150 let. Česká pošta vydala k výročí městské dopravy v Brně speciální známku

Město Brno si letos připomíná 150. let koněspřežné tramvaje v Brně. K výročí vytvořila Česká pošta ve spolupráci s Klubem filatelistů Alfonse Muchy novou poštovní známku. Hlavním motivem se stala právě tramvaj zvaná koňka. Zájemci si mohou známku zakoupit na kterékoli přepážce, a to až do vyprodání zásob.

Babišova vláda po 17 hodinách jednání ustála hlasování o nedůvěře

Vláda ANO a ČSSD ustála i druhé hlasování o nedůvěře. Opozici, která schůzi iniciovala kvůli unijním auditům na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), se podobně jako před půl rokem nepodařilo sehnat ve Sněmovně potřebných 101 hlasů proti kabinetu. Kromě poslanců ANO a ČSSD podpořili vládu také poslanci KSČM, kteří se zdrželi hlasování. Pro vládu i proti ní hlasovalo 85 zákonodárců. Zasedání začalo ve středu dopoledne a skončilo ve čtvrtek v ranních hodinách, trvalo zhruba 17 hodin.

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.