Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj chce snížit počet dopravních nehod, policisté mají nové laserové rychloměry

 
pondělí, 11. února 2019, 15:35

Nové rychloměry, které dnes policistům předalo vedení Krajského úřadu, budou měřit nejen rychlost, ale zaznamenají i nejrůznější přestupky. Policisté doufají ve zlepšení dopravní situace na jihočeských silnicích.

„Oblast dopravy a bezpečnosti na jihočeských silnicích skutečně po loňských výsledcích není vůbec dobrá. V loňském roce došlo k nárůstu dopravních nehod, především se smrtelných zraněním. Já apeluji na občany v Jihočeském kraji, že za nehody, které mají tragické následky, mohou naši řidiči a to se týká i oblasti alkoholu a návykových látek,“ uvedl policejní prezident Jihočeského kraje Luděk Procházka.

Na jihočeských silnicích je zhruba 90 místa, která jsou riziková. Jde jak o železniční přejezdy, křižovatky, zatáčky a celkové místa, která jsou pro řidiče problémem. „My jsme si vědomi toho, že každý život, který zbytečně vyhasne na jihočeských silnicích je jeden konkrétní člověk, který se nevrátí domů,“ řekla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Problémem častých nehod mohou být například i nezkušení řidiči, kteří auto řídí krátkou dobu a neví, co auto v jejich rukách dokáže. „Jezdím hodně, hodně se pohybuji po silnicích a musím říct, že někdy se člověk nestačí divit co ti lidé na silnicích dělají, takže je to opravdu otázka i třeba autoškol a toho, jakou přípravou ti lidé v autoškolách procházejí. Znovu říkám, to byly tak tragické nehody, které v jižních Čechách byly, že má člověk husí kůži ještě když si na ně vzpomene,“ dodává Stráská.

Svou roli hraje i stav silnic. „Ať se nikdo nediví, že tady máme nejvíc tragických nehod. V rámci silnic se tady neudělalo vůbec nic a hustota dopravního provozu se abnormálně navýšila minimálně o 400 procent. Já doufám, že přínosem bude dostavení dálnice D3,“ uvedl uvolněný člen Rady Jihočeského kraje Antonín Krák.

S novými laserovými rychloměry budou moci policisté pracovat ve dne i v noci. „Spolehlivě dokumentují přestupek řidiče na 150 metrů a díky tomu, že to je videokamera tak to nejen měří rychlost, tiskne fotografie s místem, časem a překročenou rychlostí, ale dokáže zachytit i nepřipoutání, telefonování za jízdy, nebezpečné předjíždění, přejetí plné čáry a tak dále. Samo to zaostřuje na SPZ vozidla. Dva naši policisté z dopravní policie prošli školením minulý týden v pátek. Teď budou školit ostatní kolegy z dopravní služby na okrese České Budějovice a takzvané krajské dopravní družstvo,“ popsal tiskový mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner.

Policisté budou rychloměry využívat na místech, kde nejčastěji dochází k vážným dopravním nehodám nebo tam, kde to řidiče svádí k rychlé jízdě. Jedná se například o trasy: České Budějovice – Písek, České Budějovice – Jindřichův Hradec nebo České Budějovice – Dolní Dvořiště. 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

V Budějcích před 90 lety udeřil nejkrutější mráz

pondělí, 11. února 2019, 11:06

Přesně před 90 lety se rtuť na teploměru v Litvínovicích u Českých Budějovic zastavila na mínus 42,2 stupních. Byla to nejnižší...

Hotel & restaurace Bohemia – gastronomický zážitek na tradičním místě...

neděle, 10. února 2019, 18:35

Přímo v centru Českých Budějovic, nedaleko od Černé věže, v Plachého ulici č. p. 33 najdete hotel a restauraci Bohemia. Dům je...

Na úmrtí dítěte se nedá dost dobře připravit, říká koordinátorka...

neděle, 10. února 2019, 16:16

Perinatální hospicová péče pomáhá rodinám a jejich nejbližším v nejtěžších chvílích. Nabízí vzdělávání v této oblasti i...

Miss Czech Republic 2019 se stala Denisa Spergerová z Budějovic

pátek, 8. února 2019, 09:58

Korunku pro Miss Czech Republic 2019 ve čtvrtek v Brně získala osmnáctiletá Denisa Spergerová z Českých Budějovic. Zvítězila mezi...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po celé republice

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat knihu Příběhy statečných. Peníze z prodeje pomůžou registrovaným útulkům v České republice hradit například nákladné operace.

Do České republiky se dostalo na deset tisíc pstruhů z Itálie se zakázanou látkou

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.