Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj chce snížit počet dopravních nehod, policisté mají nové laserové rychloměry

 
pondělí, 11. února 2019, 15:35

Nové rychloměry, které dnes policistům předalo vedení Krajského úřadu, budou měřit nejen rychlost, ale zaznamenají i nejrůznější přestupky. Policisté doufají ve zlepšení dopravní situace na jihočeských silnicích.

„Oblast dopravy a bezpečnosti na jihočeských silnicích skutečně po loňských výsledcích není vůbec dobrá. V loňském roce došlo k nárůstu dopravních nehod, především se smrtelných zraněním. Já apeluji na občany v Jihočeském kraji, že za nehody, které mají tragické následky, mohou naši řidiči a to se týká i oblasti alkoholu a návykových látek,“ uvedl policejní prezident Jihočeského kraje Luděk Procházka.

Na jihočeských silnicích je zhruba 90 místa, která jsou riziková. Jde jak o železniční přejezdy, křižovatky, zatáčky a celkové místa, která jsou pro řidiče problémem. „My jsme si vědomi toho, že každý život, který zbytečně vyhasne na jihočeských silnicích je jeden konkrétní člověk, který se nevrátí domů,“ řekla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Problémem častých nehod mohou být například i nezkušení řidiči, kteří auto řídí krátkou dobu a neví, co auto v jejich rukách dokáže. „Jezdím hodně, hodně se pohybuji po silnicích a musím říct, že někdy se člověk nestačí divit co ti lidé na silnicích dělají, takže je to opravdu otázka i třeba autoškol a toho, jakou přípravou ti lidé v autoškolách procházejí. Znovu říkám, to byly tak tragické nehody, které v jižních Čechách byly, že má člověk husí kůži ještě když si na ně vzpomene,“ dodává Stráská.

Svou roli hraje i stav silnic. „Ať se nikdo nediví, že tady máme nejvíc tragických nehod. V rámci silnic se tady neudělalo vůbec nic a hustota dopravního provozu se abnormálně navýšila minimálně o 400 procent. Já doufám, že přínosem bude dostavení dálnice D3,“ uvedl uvolněný člen Rady Jihočeského kraje Antonín Krák.

S novými laserovými rychloměry budou moci policisté pracovat ve dne i v noci. „Spolehlivě dokumentují přestupek řidiče na 150 metrů a díky tomu, že to je videokamera tak to nejen měří rychlost, tiskne fotografie s místem, časem a překročenou rychlostí, ale dokáže zachytit i nepřipoutání, telefonování za jízdy, nebezpečné předjíždění, přejetí plné čáry a tak dále. Samo to zaostřuje na SPZ vozidla. Dva naši policisté z dopravní policie prošli školením minulý týden v pátek. Teď budou školit ostatní kolegy z dopravní služby na okrese České Budějovice a takzvané krajské dopravní družstvo,“ popsal tiskový mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner.

Policisté budou rychloměry využívat na místech, kde nejčastěji dochází k vážným dopravním nehodám nebo tam, kde to řidiče svádí k rychlé jízdě. Jedná se například o trasy: České Budějovice – Písek, České Budějovice – Jindřichův Hradec nebo České Budějovice – Dolní Dvořiště. 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Do muzea se vrací tradiční výstava orchidejí

pondělí, 11. února 2019, 14:51

Tradiční a v pořadí už sedmnáctá výstava orchidejí, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu se opět vrací do...

Strakonice budou mít digitální povodňový plán a meteostanici

pondělí, 11. února 2019, 13:24

Strakonice budou mít od října digitální povodňový plán a vlastní meteorologickou stanici. Obyvatelé tak uvidí výstupy z dat na...

V Budějcích před 90 lety udeřil nejkrutější mráz

pondělí, 11. února 2019, 11:06

Přesně před 90 lety se rtuť na teploměru v Litvínovicích u Českých Budějovic zastavila na mínus 42,2 stupních. Byla to nejnižší...

Hotel & restaurace Bohemia – gastronomický zážitek na tradičním místě...

neděle, 10. února 2019, 18:35

Přímo v centru Českých Budějovic, nedaleko od Černé věže, v Plachého ulici č. p. 33 najdete hotel a restauraci Bohemia. Dům je...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.