Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj chce snížit počet dopravních nehod, policisté mají nové laserové rychloměry

 
pondělí, 11. února 2019, 15:35

Nové rychloměry, které dnes policistům předalo vedení Krajského úřadu, budou měřit nejen rychlost, ale zaznamenají i nejrůznější přestupky. Policisté doufají ve zlepšení dopravní situace na jihočeských silnicích.

„Oblast dopravy a bezpečnosti na jihočeských silnicích skutečně po loňských výsledcích není vůbec dobrá. V loňském roce došlo k nárůstu dopravních nehod, především se smrtelných zraněním. Já apeluji na občany v Jihočeském kraji, že za nehody, které mají tragické následky, mohou naši řidiči a to se týká i oblasti alkoholu a návykových látek,“ uvedl policejní prezident Jihočeského kraje Luděk Procházka.

Na jihočeských silnicích je zhruba 90 místa, která jsou riziková. Jde jak o železniční přejezdy, křižovatky, zatáčky a celkové místa, která jsou pro řidiče problémem. „My jsme si vědomi toho, že každý život, který zbytečně vyhasne na jihočeských silnicích je jeden konkrétní člověk, který se nevrátí domů,“ řekla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Problémem častých nehod mohou být například i nezkušení řidiči, kteří auto řídí krátkou dobu a neví, co auto v jejich rukách dokáže. „Jezdím hodně, hodně se pohybuji po silnicích a musím říct, že někdy se člověk nestačí divit co ti lidé na silnicích dělají, takže je to opravdu otázka i třeba autoškol a toho, jakou přípravou ti lidé v autoškolách procházejí. Znovu říkám, to byly tak tragické nehody, které v jižních Čechách byly, že má člověk husí kůži ještě když si na ně vzpomene,“ dodává Stráská.

Svou roli hraje i stav silnic. „Ať se nikdo nediví, že tady máme nejvíc tragických nehod. V rámci silnic se tady neudělalo vůbec nic a hustota dopravního provozu se abnormálně navýšila minimálně o 400 procent. Já doufám, že přínosem bude dostavení dálnice D3,“ uvedl uvolněný člen Rady Jihočeského kraje Antonín Krák.

S novými laserovými rychloměry budou moci policisté pracovat ve dne i v noci. „Spolehlivě dokumentují přestupek řidiče na 150 metrů a díky tomu, že to je videokamera tak to nejen měří rychlost, tiskne fotografie s místem, časem a překročenou rychlostí, ale dokáže zachytit i nepřipoutání, telefonování za jízdy, nebezpečné předjíždění, přejetí plné čáry a tak dále. Samo to zaostřuje na SPZ vozidla. Dva naši policisté z dopravní policie prošli školením minulý týden v pátek. Teď budou školit ostatní kolegy z dopravní služby na okrese České Budějovice a takzvané krajské dopravní družstvo,“ popsal tiskový mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner.

Policisté budou rychloměry využívat na místech, kde nejčastěji dochází k vážným dopravním nehodám nebo tam, kde to řidiče svádí k rychlé jízdě. Jedná se například o trasy: České Budějovice – Písek, České Budějovice – Jindřichův Hradec nebo České Budějovice – Dolní Dvořiště. 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

V Budějcích před 90 lety udeřil nejkrutější mráz

pondělí, 11. února 2019, 11:06

Přesně před 90 lety se rtuť na teploměru v Litvínovicích u Českých Budějovic zastavila na mínus 42,2 stupních. Byla to nejnižší...

Hotel & restaurace Bohemia – gastronomický zážitek na tradičním místě...

neděle, 10. února 2019, 18:35

Přímo v centru Českých Budějovic, nedaleko od Černé věže, v Plachého ulici č. p. 33 najdete hotel a restauraci Bohemia. Dům je...

Na úmrtí dítěte se nedá dost dobře připravit, říká koordinátorka...

neděle, 10. února 2019, 16:16

Perinatální hospicová péče pomáhá rodinám a jejich nejbližším v nejtěžších chvílích. Nabízí vzdělávání v této oblasti i...

Miss Czech Republic 2019 se stala Denisa Spergerová z Budějovic

pátek, 8. února 2019, 09:58

Korunku pro Miss Czech Republic 2019 ve čtvrtek v Brně získala osmnáctiletá Denisa Spergerová z Českých Budějovic. Zvítězila mezi...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.