Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Benešovu vilu v Sezimově Ústí si loni prohlédlo víc lidí

 
středa, 6. února 2019, 17:32

Vilu Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí na Táborsku si loni prohlédlo rekordních 13 075 návštěvníků. Je to téměř o 10 tisíc lidí více než v předchozích letech. Za výrazným růstem návštěvnosti je rozšíření počtu dnů, kdy byl objekt otevřený pro veřejnost. Zatímco v jiných letech mohli vilu návštěvníci vidět jen pár víkendů v roce, loni byla v provozu pro turisty od dubna do konce října vždy v pátek, sobotu a neděli.

Prohlídky loni byly ve 100 dnech. „Velký zájem jsme zaznamenali především kolem 28. října, což bylo způsobeno dvěma faktory - 100. výročím vzniku republiky a ukončením sezony provozu vily," uvedla za správce Benešovy vily Zdeňka Kulhavá.

Lidé si mohou prohlédnout větší část interiéru vily. Jde o reprezentační a obytné místnosti, což jsou malá pracovna, jídelna, obytná hala, mezipatro, velká pracovna a její předsálí. Dále uvidí i ložnici, ve které v roce 1948 druhý československý prezident zemřel.

Vila Hany a Edvarda Benešových byla postavena v letech 1930 až 1931 podle projektu architekta Petra Kropáčka. Dům s pozemky odkázala Hana Benešová v roce 1973 táborskému muzeu, aby sloužil jako památník jejího manžela. Za socialismu byla budova přestavěna na vládní rekreační sídlo. Od roku 2000 je dům kulturní památkou. Vilu spravuje Úřad vlády, který ji v roce 2009 nechala zrekonstruovat.

Benešova vila se nachází u soutoku Lužnice a Kozského potoka. Kromě ní stojí v její blízkosti i další zajímavé objekty. Jde o vily prvorepublikových osobností malíře a diplomata Ludvíka Strimpla a politika Zdeňka Fierlingera.

Napsal(a) ČTK | Foto Radek Šíma
 


 

Kam dál?

Českobudějovičtí strážníci mají nové auto, použijí ho při odchytu...

středa, 6. února 2019, 16:11

Městská policie České Budějovice využívá nový multifunkční služební automobil Volkswagen Transporter. Automobil je primárně určen...

Zemřel režisér Václav Vorlíček, autor Popelky nebo Arabely

středa, 6. února 2019, 13:57

Ve věku 88 let zemřel v úterý večer režisér Václav Vorlíček. Serveru Blesk.cz to řekl autor Zdeněk Zelenka, podle kterého zemřel...

Děti z rudolfovské školy kreslí obrázky pro UNICEF

středa, 6. února 2019, 13:21

Obrázky kreslí žáci prvního a druhého stupně rudolfovské školy, kde je i rodiště první pohlednice UNICEF na světě. Autorkou byla...

V laboratořích VŠTE se rodí nové technologie pro automobilový průmysl

středa, 6. února 2019, 11:02

Zatím největší výzkumný projekt za téměř 35 milionů korun řeší od ledna akademici českobudějovické VŠTE ve školních laboratořích....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním jednáním Sněmovny. Chce s nimi řešit společný postup s ohledem na postoj prezidenta Miloše Zemana ke kauze Čapí hnízdo. Prezident ve čtvrtek řekl, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnoví trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), využije svého ústavního práva abolice a trestní stíhání zastaví.

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi stupních. Český hydrometeorologický ústav vydal včera před mrazem výstrahu - může totiž způsobit škody na nesklizených zemědělských plodinách.

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal případné rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, kterým by hlava státu zastavila Babišovo stíhání v případu Čapího hnízda. Zeman ve čtvrtek oznámil, že by o takzvané abolici rozhodl, pokud by bylo pravomocně zastavené stíhání obnoveno. Babiš řekl rádiu Impuls, že by jen komentoval nesmyslné spekulace, protože trestní stíhání bylo zastaveno a žádný trestný čin se nestal.