Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Zámeček v Poříčí utekl hrobníkovi z lopaty

 
pondělí, 4. února 2019, 07:14

V dnešním díle jsme opustili České Budějovice. Neodjeli jsme ale daleko, jen do Poříčí, které je v současné době částí Boršova. Tak tomu nebylo vždy, dříve bylo Poříčí samostatnou obcí. Co nás zde zaujalo?

V severní části Boršova, v bývalém Poříčí, je malý zámeček. Poprvé jsme ho s Milanem navštívili v roce 2016 a tehdy to bylo smutné pokoukání. Propadlé stropy, z původních devíti schodišť zůstaly čtyři, které byly schůdné jen s odvahou, střecha děravá, prázdné místnosti, všude spousta odpadků, některá okna vymlácená, rámy rozbité. Jen zdobená dveřní futra dávala signály o dřívější honosné historii. Malé věžní hodiny ztracené, na místě zůstaly pouze zrezavělé rafičky. Jinak řečeno – beznaděj a zmar. Dojem nevylepšily ani ty kuny na půdě, které jsme tam viděli.

Možná by teď bylo vhodné popsat milníky, kterými si zámeček prošel. Byl vybudován na základech původní tvrze ze 14 století. Malý barokní zámek vystřídal řadu majitelů. Nejznámějším jeho vlastníkem byl Adalbert Lanna, který ho polovině 19. století využíval jako své letní sídlo. V okolí zámku vybudoval anglický park s několika jezírky. Největší zajímavostí parku je ale liliovník tulipánovitý. Strom je původem ze severní Ameriky, u nás je poměrně vzácný. My, Budějovičáci, máme ještě jeden v parku Na Sadech. Za dalším bychom museli až ke školce do Trhových Svinů nebo do parku u nádraží v Táboře. Nicméně poříčský liliovník tulipánovitý je pravděpodobně nejvyšší v České republice.

Pohnutou historii měl zámeček v době druhé světové války a těsně po ní. Majitelé nemovitosti byli v té době židé, kteří byli posláni do koncentračního tábora, kde zemřeli. Ve válečných letech zámeček sloužil jako lazaret vojáků wehrmachtu. Na konci druhé světové války, v těsné blízkosti poříčského zámku, české gardy zastřelily devět lidí.

V komunistických dobách zámeček mělo ve správě boršovské zemědělské družstvo. A jak to bylo v této době obvyklé, jen se vybydlovalo a nic se neinvestovalo. Zámek chátral. Po revoluci v roce 1989 se Poříčí dostalo do rukou spekulantů. Nemovitost sloužila jako zástava k úvěrovým podvodům. Krásná stavba v dezolátním stavu se stala dokonce součástí konkurzu a její cena byla odhadnuta na 1 100 000 korun.   

Teprve v nedávné době měl poříčský zámeček štěstí. Myslím, že málokdo věřil, že by se mohl najít investor, který by ho opravil. A on se našel. V současné době se dokončuje rekonstrukce. Ale jaká! Podívejte se na srovnávací fotky, které pro vás nafotil Milan. Oprav se ujala firma Auböck s.r.o., která své umění ukázala při rekonstrukci hotelu Budweis, Solnice nebo kostela v Dobré Vodě v Novohradských horách. V obnovené budově vzniká dvanáct bytů a komunitní centrum.

Pánové stavebníci, moc se vám rekonstrukce povedla a my musíme také poděkovat Tomáši Malechovi, který nás celou stavbou provedl.

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Nejlepším loňským filmem bylo podle kritiků drama Jan Palach

neděle, 3. února 2019, 14:58

Nejlepším českým filmem roku 2018 bylo podle filmových novinářů drama režiséra Roberta Sedláčka Jan Palach. Jeho producenti včera...

Počasí na jihu Čech zaměstnává hasiče i energetiky. Bez proudu je...

neděle, 3. února 2019, 11:57

Zhruba 13 tisíc domácností se dnes dopoledne ocitlo kvůli počasí bez elektřiny. Husté sněžení zaměstnává od rána také hasiče. Ti...

Do začátku března můžeme čekat podprůměrné srážky, převážně sněhové

neděle, 3. února 2019, 08:56

Příští čtyři týdny budou srážky slabě podprůměrné. Převážně má sněžit, v nižších polohách ale může pršet nebo se objeví sníh s...

S aplikací EPP Nadace ČEZ nasbírali Češi už 78 milionů korun a...

sobota, 2. února 2019, 17:08

Sportovat a přitom pomáhat. Takové spojení nabízí mobilní aplikace Nadace ČEZ EPP – Pomáhej pohybem. Od jejího vzniku v květnu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním jednáním Sněmovny. Chce s nimi řešit společný postup s ohledem na postoj prezidenta Miloše Zemana ke kauze Čapí hnízdo. Prezident ve čtvrtek řekl, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnoví trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), využije svého ústavního práva abolice a trestní stíhání zastaví.

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi stupních. Český hydrometeorologický ústav vydal včera před mrazem výstrahu - může totiž způsobit škody na nesklizených zemědělských plodinách.

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal případné rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, kterým by hlava státu zastavila Babišovo stíhání v případu Čapího hnízda. Zeman ve čtvrtek oznámil, že by o takzvané abolici rozhodl, pokud by bylo pravomocně zastavené stíhání obnoveno. Babiš řekl rádiu Impuls, že by jen komentoval nesmyslné spekulace, protože trestní stíhání bylo zastaveno a žádný trestný čin se nestal.