Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Vědci objevili v Budějcích ostatky zpovědníka Jindřicha Libraria

středa, 30. ledna 2019, 13:06

Jindřich Librarius, byl prvním převorem zdejšího dominikánského kláštera. Zemřel v roce 1281 a po celou dobu existence kláštera byl považován za blahoslaveného. Stál u zrodu Českých Budějovic, podle mladších legend byl přítelem a zpovědníkem krále Přemysla Otakara II. Vědci teď v klášteře na Piaristickém náměstí objevili jeho ostatky.

Na archeology z Jihočeského muzea se obrátilo Děkanství u Svatého Mikuláše. Ti dnes kolem půl 11 dopoledne provedli nedestruktivní archeologický průzkum. „Úplně prvně, když jsme přišli do kostela, tak jsme přišli z geofyziky a museli jsme udělat geofyzikální měření celého toho jižního zdiva, abychom si celou tu zazděnou niku přesně vyměřili a abychom věděli, kde přesně ta nika je,“ popisuje začátky měření archeoložka Zuzana Thomová.

Při průzkumu nebylo potřeba zbourat zeď kostela, pouze se navrtala a pomocí průzkumné sondy s manipulačními rameny mohli všichni přítomní sledovat, co se uvnitř nachází. „Je to nedestruktivní průzkum. To znamená, že na to zjištění používáme nejrůznější přístroje bez toho, aniž bychom zasáhli do terénu. Použili jsme systém nejrůznějšího měření fyzikálních vlastností té předmětné zdi, takzvaným radarem jsme zjistili, že se opravdu za zazdívkou nachází dutina, dalšími metodami jsme potom zjistili, že v okolním kamenném zdivu je mladší cihlová zazdívka,“ upřesnil geoinformatik Jiří Šindelář.

Kromě novějších nápisů na zdi, které tam s největší pravděpodobností napsali dělníci, kteří v devatenáctém století niku zazdívali, objevili archeologové také svitky pergamenu. „Důležité bylo, co bylo uvnitř té niky. Jednak na stěnách byly nápisy, jednak v té zazděné nice byly písemnosti, většinou se jednalo o pergameny a to, co bylo z našeho pohledu nejdůležitější a na co nás už upozorňovali písemné prameny eventuálně starší zprávy z odborné literatury, tak to byla ona dřevěná schrána, ve které je druhotně uložen pravděpodobně první převor dominikánského kláštera Jindřich Librarius.“ pokračuje Thomová.

Kromě kosterních ostatků Jindřicha Libraria odborníci našli ještě další ostatky zabalené do papíru. Ty by měly podle zápisu z roku 1893 patřit osobě, jejíž ostatky dělníci při úpravě kaple nalezli. Dnešním dnem průzkum ale rozhodně nekončí. „Vzhledem k tomu, že uvnitř máme spoustu materiálu z organických materiálů bude pravděpodobně následovat ještě jedna etapa, kdy by se měly tyto věci vyndat ven, restaurovat a zachránit,“ dodává Šindelář.

 
 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Česká národní banka vydala další výroční dvacetikoruny. Na Lannovce...

středa, 30. ledna 2019, 11:56

Dlouhé fronty lidí mohli dnes ráno vidět Budějčáci před Českou národní bankou na Lannově třídě. U příležitosti 100. výročí měnové...

Vedení kraje odstartovalo setkání s jihočeskými starosty. Řešit se...

středa, 30. ledna 2019, 10:43

Seznámit starosty s činností kraje v oblastech dotačních programů, zdravotnictví, školství, kultury, cestovního ruchu nebo...

Budoucí studenti středních škol si v prachatické nemocnici vyzkoušeli...

středa, 30. ledna 2019, 07:50

Žáci osmých a devátých tříd základních škol z Prachatic a okolí si v pátek 25. ledna mohli prohlédnout místní nemocnici. V rámci...

Internetem se šíří podvodné e-maily. Hackeři se v nich zaměřují na...

středa, 30. ledna 2019, 07:12

Jste uživatelem značky Apple? Pak buďte ostražití. Jako lavina se nyní internetem šíří podvodné e-maily. Jejich prostřednictvím z...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.

Policie stíhá pět fanoušků Jablonce. V kuklách po derby napadli příznivce Slovanu

Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pěti fanoušků jabloneckého fotbalového klubu. Viní je z napadení skupinky příznivců libereckého Slovanu, ke kterému došlo po derby. Pětici za výtržnictví hrozí dva roky vězení.

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.