Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Vědci objevili v Budějcích ostatky zpovědníka Jindřicha Libraria

středa, 30. ledna 2019, 13:06

Jindřich Librarius, byl prvním převorem zdejšího dominikánského kláštera. Zemřel v roce 1281 a po celou dobu existence kláštera byl považován za blahoslaveného. Stál u zrodu Českých Budějovic, podle mladších legend byl přítelem a zpovědníkem krále Přemysla Otakara II. Vědci teď v klášteře na Piaristickém náměstí objevili jeho ostatky.

Na archeology z Jihočeského muzea se obrátilo Děkanství u Svatého Mikuláše. Ti dnes kolem půl 11 dopoledne provedli nedestruktivní archeologický průzkum. „Úplně prvně, když jsme přišli do kostela, tak jsme přišli z geofyziky a museli jsme udělat geofyzikální měření celého toho jižního zdiva, abychom si celou tu zazděnou niku přesně vyměřili a abychom věděli, kde přesně ta nika je,“ popisuje začátky měření archeoložka Zuzana Thomová.

Při průzkumu nebylo potřeba zbourat zeď kostela, pouze se navrtala a pomocí průzkumné sondy s manipulačními rameny mohli všichni přítomní sledovat, co se uvnitř nachází. „Je to nedestruktivní průzkum. To znamená, že na to zjištění používáme nejrůznější přístroje bez toho, aniž bychom zasáhli do terénu. Použili jsme systém nejrůznějšího měření fyzikálních vlastností té předmětné zdi, takzvaným radarem jsme zjistili, že se opravdu za zazdívkou nachází dutina, dalšími metodami jsme potom zjistili, že v okolním kamenném zdivu je mladší cihlová zazdívka,“ upřesnil geoinformatik Jiří Šindelář.

Kromě novějších nápisů na zdi, které tam s největší pravděpodobností napsali dělníci, kteří v devatenáctém století niku zazdívali, objevili archeologové také svitky pergamenu. „Důležité bylo, co bylo uvnitř té niky. Jednak na stěnách byly nápisy, jednak v té zazděné nice byly písemnosti, většinou se jednalo o pergameny a to, co bylo z našeho pohledu nejdůležitější a na co nás už upozorňovali písemné prameny eventuálně starší zprávy z odborné literatury, tak to byla ona dřevěná schrána, ve které je druhotně uložen pravděpodobně první převor dominikánského kláštera Jindřich Librarius.“ pokračuje Thomová.

Kromě kosterních ostatků Jindřicha Libraria odborníci našli ještě další ostatky zabalené do papíru. Ty by měly podle zápisu z roku 1893 patřit osobě, jejíž ostatky dělníci při úpravě kaple nalezli. Dnešním dnem průzkum ale rozhodně nekončí. „Vzhledem k tomu, že uvnitř máme spoustu materiálu z organických materiálů bude pravděpodobně následovat ještě jedna etapa, kdy by se měly tyto věci vyndat ven, restaurovat a zachránit,“ dodává Šindelář.

 
 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Česká národní banka vydala další výroční dvacetikoruny. Na Lannovce...

středa, 30. ledna 2019, 11:56

Dlouhé fronty lidí mohli dnes ráno vidět Budějčáci před Českou národní bankou na Lannově třídě. U příležitosti 100. výročí měnové...

Zasedněme ke kulatému stolu, vyzývají Piráti a ODS. S ANO už o...

úterý, 29. ledna 2019, 19:58

Zastupitelé ODS a Pirátů chtějí znovu jednat o bourání Sportovní haly a stavbě Multifunkčního centra Dlouhá louka. K diskuzi...

Policisté pátrají po čtrnáctileté dívce

úterý, 29. ledna 2019, 15:25

Českobudějovičtí policisté žádají o pomoc při pátrání po pohřešované dívce. Podle informací, které policie zveřejnila, měla dívka...

Do Čech přicházejí vlci skrze pohoří i literaturu, vznikající kniha...

úterý, 29. ledna 2019, 06:54

O návratu velkých šelem do české krajiny se v poslední době hodně diskutuje. Poodhalit návrat vlků do naší přírody a přiblížit...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Z povalování na pohovce do nabušené show od Bastille, která rozdunila Karlín

Britská skupina Bastille v čele s Danem Smithem získává v posledních měsících ohromnou porci pozornosti a vděčí za ní hitu Happier, který utvořili společně s producentem Marshmello. Nejen tento, ale i spoustu dalších hitů skupina předvedla s účastí dvou předskokanů ze samého ostrova.

Jogurtové nápoje? Cukr vede nad ovocem

Praktická jogurtová svačina, na kterou nepotřebujete lžičku. To je asi hlavní výhoda kysaných nápojů oproti klasickým jogurtům. Pokud by byly k dostání neslazené, patřily by jogurtové nápoje k vítaným složkám jídelníčku. Ovocné jogurtové nápoje z nabídky běžných obchodů však obsahují velké množství cukru i přídatné látky. S ovocem většina z nich příliš nepočítá – tvoří jen jednotky procent obsahu.

Celní správa zajistila 33 kilogramů nebezpečného hovězího masa, to mělo skončit v jedné z českokrumlovských restaurací

Celní správa zastavila 12. února v Českém Krumlově osobní auto. Při kontrole příslušníci hlídky mobilního dohledu zjistili, že v kufru je uloženo několik desítek kilogramů syrového hovězího masa. Cizinec, který vozidlo řídil, k nákladu nepředložil žádné doklady.