Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zasedněme ke kulatému stolu, vyzývají Piráti a ODS. S ANO už o sportovní hale diskutovat nechtějí

 
úterý, 29. ledna 2019, 19:58

Zastupitelé ODS a Pirátů chtějí znovu jednat o bourání Sportovní haly a stavbě Multifunkčního centra Dlouhá louka. K diskuzi vyzvali všechny zastupitelské kluby, kromě hnutí ANO. To se některým zastupitelům nelíbí. Diskuze se ale i tak účastní. Podle primátora Jiřího Svobody je to proti principu demokracie.

ODS spolu s Piráty dnes dopoledne vyzvali všechny zastupitelské kluby k diskuzi u kulatého stolu. „Ještě jednou chceme o situaci demolice sportovní haly a případného vypsání referenda k této otázce promluvit,“ vysvětlil předseda klubu Pirátů Lukáš Mareš

K jednání, které chtějí oba kluby svolat ideálně na začátku příštího týdne, ale nebude pozvané hnutí ANO. „S ANO absolvovala ODS minulé volební období v koalici, myslím, že jsme se opakovaně snažili věcně řešit věci kolem výstavby, ale přes všechny naše snahy se nám s hnutím nedařilo vést objektivní debatu, nalézt nějakou shodu. A je naprosto jasné, že ten projekt je politicky tlačen především náměstky ANO,“ odůvodnil vynechání hnutí opoziční zastupitel Martin Kuba.

Další diskuzi se zastupitelské kluby nebrání. „Jedná se o významnou investici města, proto si myslím, že diskuzí na toto téma není nikdy dost,“ řekl Viktor Vojtko za STAN a Čisté Budějovice. Podle něj, ale i Tomáše Bouzka ze Společně pro Budějovice, by se jednání měly účastnit všechny zastupitelské kluby. 

Nepozvání všech k jednání jde podle primátora Jiřího Svobody proti principům demokracie. „Všichni se vždy zaštitují demokracií, ale vynecháním jednoho z klubů z jednání se ukazuje, že je v té demokracii chyba,“ řekl k situaci.

Chtějí vypsat referendum

„Chceme, aby o dané otázce mohli rozhodovat sami občané. Jednou z cest, jak toho docílit, je přesvědčit ostatní strany v zastupitelstvu o výhodách takového postupu,“ uvádí v tiskové zprávě Česká Pirátská strana.

Obě strany tak na únorovém zastupitelstvu předloží návrh na zařazení bodu k vyhlášení místního referenda. „Jsme přesvědčení, že tak, jak je projekt dlouhodobě připravován, vykazuje řadu nejasností, a už před volbami byl tématem, které vyvolávalo zájem veřejnosti. Současné informace k dění kolem haly nás utvrzuje v tom, že by bylo dobře, aby se k němu mohli lidé vyjádřit,“ vysvětlil Martin Kuba.

Referendum (z latinského referendus, které znamená „věc, o níž má být podána zpráva“), někdy též plebiscit, česky také všelidové hlasování, je rozhodnutí všech občanů nebo i všech obyvatel v otázkách zákonodárných nebo výkonných. Zdroj: Wikipedie

O tom, jestli případné zařazení bodu, kluby podpoří, ještě není jasno. Podle Petra Branného návrh podpoří KSČM, STAN a Čisté Budějovice budou jednat zítra večer, HOPB na začátku února.

ODS a Piráti se tak budou snažit o vyhlášení referenda zastupitelstvem. Druhou možností je sehnání zhruba 7 500 podpisů občanů. „Aktuálně máme zhruba 600 podpisů za týden,“ prozradil Mareš. petice proti bourání haly už přitom v minulosti získala téměř pět tisíc podpisů. Podle Pirátů by mělo být referendum v květnovém termínu voleb do europarlamentu.

 

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Česká obchodní inspekce si posvítila na prodej alkoholu mladistvým....

úterý, 29. ledna 2019, 17:10

Podle výsledků kontrol České obchodní inspekce je pro děti velmi snadné obstarat si alkohol. Česká obchodní inspekce v rámci...

Týraných zvířat přibylo, nejhorší byl případ s dvěma sty zanedbanými...

úterý, 29. ledna 2019, 10:11

V loňském roce se zvýšil počet případů týraných zvířat, kterými se zabývala Státní veterinární správa. Lidé jsou ale i více...

Kraj letos uvolní 89 milionů. Nejvíce prostoru budou mít mladí...

úterý, 29. ledna 2019, 08:24

O krajské dotace za 89 milionů si mohou zájemci začít žádat od 25. února. Nejvíce peněz si mezi sebou rozdělí mladí sportovci....

Do Čech přicházejí vlci skrze pohoří i literaturu, vznikající kniha...

úterý, 29. ledna 2019, 06:54

O návratu velkých šelem do české krajiny se v poslední době hodně diskutuje. Poodhalit návrat vlků do naší přírody a přiblížit...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ANKETA: Vláda se postavila proti volebnímu právu od 16 let

Poslanecký návrh Starostů, podle něhož by komunální politiky směli volit lidé už od 16 let věku, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Proti snížení věkové hranice voličů o dva roky se postavila ministerstva vnitra a spravedlnosti, výhrady mělo i celkově neutrální ministerstvo financí. O předloze rozhodne Sněmovna.

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.