Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do Čech přicházejí vlci skrze pohoří i literaturu, vznikající kniha mapuje jejich minulost i současnost

 
úterý, 29. ledna 2019, 06:54

O návratu velkých šelem do české krajiny se v poslední době hodně diskutuje. Poodhalit návrat vlků do naší přírody a přiblížit tato zvířata lidem se pokusí i právě vznikající kniha Přicházejí vlci.

Fascinace krásným zvířetem i kontroverzní pohled na jeho návrat vedl Karolínu Wellartovou a Jiřího Beneše k vytvoření publikace, na které právě pracují. Dokončena by měla být v září. Kniha se bude věnovat právě návratu na jedné straně obdivované a na druhé nenáviděné šelmy do české krajiny.

Aktuální informace o knize můžete sledovat na facebookové stránce Přicházejí vlci.

„Zpracování poslouží jako obrazové kompendium, tedy příručka, pro širokou veřejnost,“ uvádí Karolína Wellartová. Přestože nepůjde o pohádkové vyobrazení vlka, jak ho známe třeba z červené krakulky, text bude svěží, jednoduchý a zároveň poutavý, aby mu porozuměli všichni čtenáři, mladší i starší. Přesto v textu objevíte pouze relevantní informace. „Všechny události vylíčené v knize jsou reálné. Vycházíme z obrovského množství zpráv, které česká média a ochránci přírody o „našich“ vlcích pravidelně zveřejňují,“ vysvětluje Jiří Beneš.

Kronika v moderním pojetí

Kniha tak bude vlastně kronikou plnou kreseb, které upoutají pozornost, ale zároveň čtenáři přinesou zajímavé a nové informace o vlcích. Právě ilustrace budou v díle stěžejní. Za jejich tvorbou jsou ale hodiny práce. „Vytvořit jedinou stránku trvá přibližně týden. Vše vzniká ručně perem a štětcem,“ prozrazuje autorka.

Pro Karolínu Wellartovou bude kniha zároveň splněným snem. Přestože ilustrovala již mnoho literárních děl, poprvé to bude její vlastní kniha. „Jako milovník literatury jsem vždy toužila vytvořit něco vlastního. Ale nikdy jsem předtím necítila tu speciální příležitost a nadšení, které mám teď. Může za to převážně seznámení s Jirkou. Když potkáte někoho, kdo je stejný nadšenec jako vy, pak je spolupráce a touha vytvořit něco nového nevyhnutelná,“ říká Wellartová s nadšením.

Autorka ilustrací Karolína Wellartová dokáže zachytit jakékoliv zvíře

Cesta k pochopení 

Vlk si v dnešní společnosti hledá své místo opravdu těžko. Mnoha lidmi je nenáviděn a nejraději by ho z povrchu zemského vymýtili. Proti se staví ochránci a milovníci přírody. Kniha Přicházejí vlci by tak mohla veřejnosti přinést nový pohled na vlky a poodhalit, čím jsou doopravdy.

„Nemyslím si, že lidé, kteří nemají v lásce vlky, by po přečtení naší knihy změnili názor. Mohli by se ovsem dozvědět něco nového, co by jim pomohlo k pochopení, k poznání tohoto zvířete,“ komentuje autor Jiří Beneš. Publikace by tak podle něj měla primárně být kvalitním zdrojem informací.

Kniha rozhodně nebude první „vlčí literaturou“ u nás. O vlky se dlouhé roky zajímá například autor Jaroslav Monte Kvasnica. Přesto ale knižní dílo Přicházejí vlci nabídne nový pohled na toto téma. „Každoročně vyjde spousta vědeckých prací zaměřených na nejrůznější aspekty ze života vlků. Stejně tak lze prostým monitoringem tisku rozpoznat, že je vlčí téma pro média velmi vděčné. Je v něm romantika, konflikt, porozumění, láska i čirá nenávist. Ovšem stále chybí chronologicky seřazené ty nejdůležitější události související se znovuosidlováním vlků některé z jejich původních domovin,“ popisuje autor a dodává, že text bude obohacen o atraktivní ilustrace, a navíc bude psaný laickým jazykem srozumitelným pro všechny členy rodiny.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Karolína Wellartová
 


 

Kam dál?

Jihočeští silničáři převzali deset nových tater za 42 milionů korun

pondělí, 28. ledna 2019, 11:22

S deseti novými sypači bude moct vyjet na silnice Správa a údržba silnic Jihočeského kraje. Nové stroje od kopřivnické...

FOTO: Při proboření ledu nezmatkovat, varují záchranáři

neděle, 27. ledna 2019, 15:00

Vodní záchranná služba je nedílnou součástí lipenské přehrady a to jak v létě tak i v zimě. I když se roční období mění, jejich...

Častý problém zubních ordinací – zahraniční lékaři bez kompletního...

pátek, 25. ledna 2019, 08:00

Kromě ordinace ve Zdravotnickém zařízení Máj, by se měli mít lidé na pozoru například i v Suchém Vrbném. Nám se podařilo zjistit,...

V třeboňských lázních Aurora chce město wellness za 100 milionů

pondělí, 21. ledna 2019, 15:22

Město Třeboň chce na podzim zahájit rekonstrukci Bertiných lázní za 137 milionů Kč včetně DPH, která potrvá do jara 2020. V...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Z povalování na pohovce do nabušené show od Bastille, která rozdunila Karlín

Britská skupina Bastille v čele s Danem Smithem získává v posledních měsících ohromnou porci pozornosti a vděčí za ní hitu Happier, který utvořili společně s producentem Marshmello. Nejen tento, ale i spoustu dalších hitů skupina předvedla s účastí dvou předskokanů ze samého ostrova.

Jogurtové nápoje? Cukr vede nad ovocem

Praktická jogurtová svačina, na kterou nepotřebujete lžičku. To je asi hlavní výhoda kysaných nápojů oproti klasickým jogurtům. Pokud by byly k dostání neslazené, patřily by jogurtové nápoje k vítaným složkám jídelníčku. Ovocné jogurtové nápoje z nabídky běžných obchodů však obsahují velké množství cukru i přídatné látky. S ovocem většina z nich příliš nepočítá – tvoří jen jednotky procent obsahu.

Celní správa zajistila 33 kilogramů nebezpečného hovězího masa, to mělo skončit v jedné z českokrumlovských restaurací

Celní správa zastavila 12. února v Českém Krumlově osobní auto. Při kontrole příslušníci hlídky mobilního dohledu zjistili, že v kufru je uloženo několik desítek kilogramů syrového hovězího masa. Cizinec, který vozidlo řídil, k nákladu nepředložil žádné doklady.