Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do Čech přicházejí vlci skrze pohoří i literaturu, vznikající kniha mapuje jejich minulost i současnost

 
úterý, 29. ledna 2019, 06:54

O návratu velkých šelem do české krajiny se v poslední době hodně diskutuje. Poodhalit návrat vlků do naší přírody a přiblížit tato zvířata lidem se pokusí i právě vznikající kniha Přicházejí vlci.

Fascinace krásným zvířetem i kontroverzní pohled na jeho návrat vedl Karolínu Wellartovou a Jiřího Beneše k vytvoření publikace, na které právě pracují. Dokončena by měla být v září. Kniha se bude věnovat právě návratu na jedné straně obdivované a na druhé nenáviděné šelmy do české krajiny.

Aktuální informace o knize můžete sledovat na facebookové stránce Přicházejí vlci.

„Zpracování poslouží jako obrazové kompendium, tedy příručka, pro širokou veřejnost,“ uvádí Karolína Wellartová. Přestože nepůjde o pohádkové vyobrazení vlka, jak ho známe třeba z červené krakulky, text bude svěží, jednoduchý a zároveň poutavý, aby mu porozuměli všichni čtenáři, mladší i starší. Přesto v textu objevíte pouze relevantní informace. „Všechny události vylíčené v knize jsou reálné. Vycházíme z obrovského množství zpráv, které česká média a ochránci přírody o „našich“ vlcích pravidelně zveřejňují,“ vysvětluje Jiří Beneš.

Kronika v moderním pojetí

Kniha tak bude vlastně kronikou plnou kreseb, které upoutají pozornost, ale zároveň čtenáři přinesou zajímavé a nové informace o vlcích. Právě ilustrace budou v díle stěžejní. Za jejich tvorbou jsou ale hodiny práce. „Vytvořit jedinou stránku trvá přibližně týden. Vše vzniká ručně perem a štětcem,“ prozrazuje autorka.

Pro Karolínu Wellartovou bude kniha zároveň splněným snem. Přestože ilustrovala již mnoho literárních děl, poprvé to bude její vlastní kniha. „Jako milovník literatury jsem vždy toužila vytvořit něco vlastního. Ale nikdy jsem předtím necítila tu speciální příležitost a nadšení, které mám teď. Může za to převážně seznámení s Jirkou. Když potkáte někoho, kdo je stejný nadšenec jako vy, pak je spolupráce a touha vytvořit něco nového nevyhnutelná,“ říká Wellartová s nadšením.

Autorka ilustrací Karolína Wellartová dokáže zachytit jakékoliv zvíře

Cesta k pochopení 

Vlk si v dnešní společnosti hledá své místo opravdu těžko. Mnoha lidmi je nenáviděn a nejraději by ho z povrchu zemského vymýtili. Proti se staví ochránci a milovníci přírody. Kniha Přicházejí vlci by tak mohla veřejnosti přinést nový pohled na vlky a poodhalit, čím jsou doopravdy.

„Nemyslím si, že lidé, kteří nemají v lásce vlky, by po přečtení naší knihy změnili názor. Mohli by se ovsem dozvědět něco nového, co by jim pomohlo k pochopení, k poznání tohoto zvířete,“ komentuje autor Jiří Beneš. Publikace by tak podle něj měla primárně být kvalitním zdrojem informací.

Kniha rozhodně nebude první „vlčí literaturou“ u nás. O vlky se dlouhé roky zajímá například autor Jaroslav Monte Kvasnica. Přesto ale knižní dílo Přicházejí vlci nabídne nový pohled na toto téma. „Každoročně vyjde spousta vědeckých prací zaměřených na nejrůznější aspekty ze života vlků. Stejně tak lze prostým monitoringem tisku rozpoznat, že je vlčí téma pro média velmi vděčné. Je v něm romantika, konflikt, porozumění, láska i čirá nenávist. Ovšem stále chybí chronologicky seřazené ty nejdůležitější události související se znovuosidlováním vlků některé z jejich původních domovin,“ popisuje autor a dodává, že text bude obohacen o atraktivní ilustrace, a navíc bude psaný laickým jazykem srozumitelným pro všechny členy rodiny.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Karolína Wellartová
 


 

Kam dál?

Jihočeši odstartují do historické Rallye Monte-Carlo od řecké...

pondělí, 28. ledna 2019, 19:21

ČK motorsport se připravuje na další velké dobrodružství. Po roční pauze se týmová ŠKODA 130 RS zúčastní s posádkou Karel Mach a...

Yetti běží do Českých Budějovic, běžci ho budou lovit

pondělí, 28. ledna 2019, 18:51

I letos pořadatelé nachystali zimní závody na čtyři a osm kilometrů celkem v šesti městech v republice. V sobotu 2. února se...

HLEDÁME PÁNÍČKA: Joe, Bohuška a Jessie hledají nový domov

pondělí, 28. ledna 2019, 16:10

Joe, Bohuška a Jessie. Tito tři chlupáči stále čekají v budějckém útulku Animal Rescue na nové páníčky. Všichni jsou to mazlíci a...

Vojenské lesy investují do vytápění z obnovitelných zdrojů

pondělí, 28. ledna 2019, 15:00

Vojenské lesy a statky zprovoznily ve svých objektech dvě nové kotelny na dřevěnou štěpku. První z nich vytápí hájovnu v Uhlíkově...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.