Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Revitalizace jihočeských kasáren přijdou na stovky milionů korun

 
neděle, 20. ledna 2019, 10:01

Stovky milionů korun musí zaplatit jihočeská města, pokud chtějí revitalizovat opuštěné vojenské kasárny. Řada těchto objektů zůstává více než dvě desítky let opuštěná a chátrá. Navíc případné projekty počítají s využitím kasarén na zcela jiné účely, než byly původně stavěny.

„Přestavba kasáren Jana Žižky u autobusového nádraží bude stát v řádech sta milionů korun," uvedl náměstek českobudějovického primátora Tomáš Bouzek (TOP 09). Právě do tohoto areálu hodlá město v budoucnosti přesunout část magistrátu. Šlo by především o přenesenou působnost státní správy. Areál bývalých kasáren Jana Žižky je v blízkosti centra města. Polovina patří státu a druhá polovina městu. „Stav objektu je přiměřený době jejich vzniku," uvedl Bouzek. Kasárny nechalo na konci 19. století postavit tehdejší rakousko-uherské mocnářství.

I přes vysoké náklady na rekonstrukci České Budějovice o objekt velmi stojí. Podobně se kasáren nechce zbavit českokrumlovská radnice. Areál je v městské části Vyšný. „Bývalá kasárna jsou na asi 22 hektarech plochy, jedná se o přibližně 14 objektů. V rámci stávajícího regulačního plánu je záměrem individuální a hromadná bytová výstavba," uvedla mluvčí českokrumlovské radnice Petra Nestávalová. Odhadované náklady se podle ní pohybují v miliardách korun. Jde o plán na dvě až tři desetiletí a radnice očekává, že by peníze na úpravy areálu získala od soukromých investorů. „Měla by zde vzniknout zcela nová městská čtvrť pro více než tisícovku obyvatel," řekla.

V Prachaticích bývalé kasárny už využívají k řadě účelů. „Většina objektů má již svého soukromého vlastníka. Město si ponechalo objekty, které nadále využívá a pronajímá," uvedl prachatický starosta Martin Malý. V bývalém vojenském areálu je například 150 bytů, střední odborné učiliště nebo sídla menších firem.

V Písku zatím zvažují, jak bývalá Žižkova kasárna změní. Původně o tom mělo rozhodovat zastupitelstvo loni v prosinci. „Tento termín jsme se nakonec rozhodli posunout na únor, a to z několika důvodů. Jedním z nich bylo vleklé povolební vyjednávání, kdy nebyl čas na důkladnou přípravu takto důležitých projektů," uvedla písecká místostarostka Petra Trambová (TOP 09). Podle předběžného plánu by v kasárnách měla stát sportovní hala za 100 milionů korun a bytové komplexy.

Napsal(a) čtk | Foto Jan Homolka
 


 

Kam dál?

David Stránský se svou Kavárnou na cestě pomáhá táborské nemocnici

neděle, 20. ledna 2019, 07:49

Na každé dobré akci by neměla chybět také dobrá káva. Toho si je vědom i kavárník David Stránský, který se už podruhé rozhodl...

Akce Military Death March připomene ženy, které zahynuly při pochodu...

sobota, 19. ledna 2019, 20:01

„Seber odvahu a ukaž, že na to máš!" Pod tímto heslem organizují ve dnech 12. až 14. dubna příslušníci druhé baterie 252....

Na kotlíkové dotace bude mít letos Jihočeský kraj více než 300...

sobota, 19. ledna 2019, 15:00

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo třetí kolo kotlíkových dotací . Jižní Čechy získají na výměnu zastaralých kotlů více...

Budějovicím i Písku pomáhá vodárenský svaz

sobota, 19. ledna 2019, 13:24

Celou kapacitu úpravny vody v Hrdějovicích, patřící městu České Budějovice, která je nyní kvůli pravidelné údržbě mimo provoz od...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní dokumentaci prezidenta Miloše Zemana. Při odchodu z Poslanecké sněmovny to dnes Zeman řekl novinářům. Zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, a na dotaz novináře doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci.

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda připravila se schodkem 40 miliard. Opozice návrh kritizuje a navržený deficit označuje za příliš vysoký. Zeman už dříve řekl, že návrh podporuje a pokud v něm Sněmovna při projednávání neudělá zásadní změny, je připraven zákon o státním rozpočtu podepsat.

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.