Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Revitalizace jihočeských kasáren přijdou na stovky milionů korun

 
neděle, 20. ledna 2019, 10:01

Stovky milionů korun musí zaplatit jihočeská města, pokud chtějí revitalizovat opuštěné vojenské kasárny. Řada těchto objektů zůstává více než dvě desítky let opuštěná a chátrá. Navíc případné projekty počítají s využitím kasarén na zcela jiné účely, než byly původně stavěny.

„Přestavba kasáren Jana Žižky u autobusového nádraží bude stát v řádech sta milionů korun," uvedl náměstek českobudějovického primátora Tomáš Bouzek (TOP 09). Právě do tohoto areálu hodlá město v budoucnosti přesunout část magistrátu. Šlo by především o přenesenou působnost státní správy. Areál bývalých kasáren Jana Žižky je v blízkosti centra města. Polovina patří státu a druhá polovina městu. „Stav objektu je přiměřený době jejich vzniku," uvedl Bouzek. Kasárny nechalo na konci 19. století postavit tehdejší rakousko-uherské mocnářství.

I přes vysoké náklady na rekonstrukci České Budějovice o objekt velmi stojí. Podobně se kasáren nechce zbavit českokrumlovská radnice. Areál je v městské části Vyšný. „Bývalá kasárna jsou na asi 22 hektarech plochy, jedná se o přibližně 14 objektů. V rámci stávajícího regulačního plánu je záměrem individuální a hromadná bytová výstavba," uvedla mluvčí českokrumlovské radnice Petra Nestávalová. Odhadované náklady se podle ní pohybují v miliardách korun. Jde o plán na dvě až tři desetiletí a radnice očekává, že by peníze na úpravy areálu získala od soukromých investorů. „Měla by zde vzniknout zcela nová městská čtvrť pro více než tisícovku obyvatel," řekla.

V Prachaticích bývalé kasárny už využívají k řadě účelů. „Většina objektů má již svého soukromého vlastníka. Město si ponechalo objekty, které nadále využívá a pronajímá," uvedl prachatický starosta Martin Malý. V bývalém vojenském areálu je například 150 bytů, střední odborné učiliště nebo sídla menších firem.

V Písku zatím zvažují, jak bývalá Žižkova kasárna změní. Původně o tom mělo rozhodovat zastupitelstvo loni v prosinci. „Tento termín jsme se nakonec rozhodli posunout na únor, a to z několika důvodů. Jedním z nich bylo vleklé povolební vyjednávání, kdy nebyl čas na důkladnou přípravu takto důležitých projektů," uvedla písecká místostarostka Petra Trambová (TOP 09). Podle předběžného plánu by v kasárnách měla stát sportovní hala za 100 milionů korun a bytové komplexy.

Napsal(a) čtk | Foto Jan Homolka
 


 

Kam dál?

David Stránský se svou Kavárnou na cestě pomáhá táborské nemocnici

neděle, 20. ledna 2019, 07:49

Na každé dobré akci by neměla chybět také dobrá káva. Toho si je vědom i kavárník David Stránský, který se už podruhé rozhodl...

Akce Military Death March připomene ženy, které zahynuly při pochodu...

sobota, 19. ledna 2019, 20:01

„Seber odvahu a ukaž, že na to máš!" Pod tímto heslem organizují ve dnech 12. až 14. dubna příslušníci druhé baterie 252....

Na kotlíkové dotace bude mít letos Jihočeský kraj více než 300...

sobota, 19. ledna 2019, 15:00

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo třetí kolo kotlíkových dotací . Jižní Čechy získají na výměnu zastaralých kotlů více...

Budějovicím i Písku pomáhá vodárenský svaz

sobota, 19. ledna 2019, 13:24

Celou kapacitu úpravny vody v Hrdějovicích, patřící městu České Budějovice, která je nyní kvůli pravidelné údržbě mimo provoz od...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.