Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Údržba stop pro běžkaře na Šumavě stojí dva miliony korun za sezonu

 
čtvrtek, 17. ledna 2019, 12:58

Na údržbu stop pro běžkaře na Šumavě jsou k dispozici na sezonu dva miliony korun. Tato částka stačí na to, aby rolby upravily tratě v průměru maximálně dvakrát v týdnu. Pokud by údržba byla frekventovanější, musel by výrazně vyšší náklady pokrýt sponzor, nebo by se vstup do stop musel zpoplatnit. ČTK to dnes řekl Miloš Picek ze zastřešující Regionální rozvojové agentury Šumava.

"Částka dva miliony stačí jen na naftu a na platy pro rolbaře. Nezapočítáváme do ní například úpravu tratí jako prořezávky nebo stavbu můstků a podobně," uvedl Picek. Dodal, že stopy na Šumavě obsluhuje 15 roleb. Každá příslušná obec sama rozhoduje, kdy stroje do terénu vyjedou.

V průměru to podle Picka vychází dvakrát v týdnu. Ví, že pokud sněží, tak jako minulý týden, stopy do druhého dne prakticky zmizí, což pro běžkaře není příjemné.

"Ale každý starosta si rozmyslí, jestli pošle rolbu do stop, když ho to například bude stát 15.000 korun a za hodinu budou stopy zaváté, protože momentálně není na Šumavě tolik lyžařů," vysvětlil. Připomněl, že hlavní sezona začíná s úvodem jarních prázdnin na konci ledna a trvá do poloviny března.

Údržbu tratí o délce téměř 600 kilometrů financují zčásti Jihočeský a Plzeňský kraj a zbytek hradí obce. Podle Picka se jedná o peníze, které obce dávají z poplatků za parkoviště nebo ubytování. Dodal, že na na každodenní úpravu stop v sezoně by bylo třeba minimálně deset milionů.

"Něco se dá sehnat přes sponzory. Ale já si myslím, že jediná cesta, jak tuto částku dosáhnout, je zpoplatnění stop. Mám spočítáno, že pokud by se prodávala celosezonní permanentka na běžky na celou Šumavu za 300 korun, mohlo by to stačit. Stejně tak by stačilo, pokud by se za den běžkování jednorázově platilo jedno euro," uvedl. Stopy by ale musely vyhláškou zpoplatnit všechny obce, kterých je na území Šumavy více než dvě desítky.

Vzhledem k počasí z minulých dnů je na horách sněhu dost. Neplatí to pouze pro běžkaře, ideální podmínky panují rovněž na sjezdovkách. Prakticky všechny areály v Jihočeském kraji jsou plně v provozu.

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

FOTO: Budějce jsou nádherné město, říká skupinka Instagramerů

čtvrtek, 17. ledna 2019, 07:03

Jih Čech láká turisty i v zimě. Zasněžené náměstí, Sokolák nebo Piarisťák totiž mají pořád své kouzlo. Toho si všimla i skupinka...

Lidé na náměstí uctili památku Jana Palacha

středa, 16. ledna 2019, 18:46

Zhruba stovka lidí přišla dnes večer uctít památku Jana Palacha, který se před padesáti lety na Václavském náměstí upálil. Akci...

Pohřeb Jana Palacha očima svědků

středa, 16. ledna 2019, 07:00

Dnes je to přesně 50 let od doby, kdy se na Václavském náměstí v Praze polil benzinem a poté zapálil student Filozofické fakulty...

Týraný pes Marley našel nový domov

úterý, 15. ledna 2019, 06:48

Dnes už roční labradorský retrívr Marley, kterého v březnu loňského roku brutálně týral 24letý muž z Prachatic, má novou rodinu.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po celé republice

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat knihu Příběhy statečných. Peníze z prodeje pomůžou registrovaným útulkům v České republice hradit například nákladné operace.

Do České republiky se dostalo na deset tisíc pstruhů z Itálie se zakázanou látkou

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.