Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Údržba stop pro běžkaře na Šumavě stojí dva miliony korun za sezonu

 
čtvrtek, 17. ledna 2019, 12:58

Na údržbu stop pro běžkaře na Šumavě jsou k dispozici na sezonu dva miliony korun. Tato částka stačí na to, aby rolby upravily tratě v průměru maximálně dvakrát v týdnu. Pokud by údržba byla frekventovanější, musel by výrazně vyšší náklady pokrýt sponzor, nebo by se vstup do stop musel zpoplatnit. ČTK to dnes řekl Miloš Picek ze zastřešující Regionální rozvojové agentury Šumava.

"Částka dva miliony stačí jen na naftu a na platy pro rolbaře. Nezapočítáváme do ní například úpravu tratí jako prořezávky nebo stavbu můstků a podobně," uvedl Picek. Dodal, že stopy na Šumavě obsluhuje 15 roleb. Každá příslušná obec sama rozhoduje, kdy stroje do terénu vyjedou.

V průměru to podle Picka vychází dvakrát v týdnu. Ví, že pokud sněží, tak jako minulý týden, stopy do druhého dne prakticky zmizí, což pro běžkaře není příjemné.

"Ale každý starosta si rozmyslí, jestli pošle rolbu do stop, když ho to například bude stát 15.000 korun a za hodinu budou stopy zaváté, protože momentálně není na Šumavě tolik lyžařů," vysvětlil. Připomněl, že hlavní sezona začíná s úvodem jarních prázdnin na konci ledna a trvá do poloviny března.

Údržbu tratí o délce téměř 600 kilometrů financují zčásti Jihočeský a Plzeňský kraj a zbytek hradí obce. Podle Picka se jedná o peníze, které obce dávají z poplatků za parkoviště nebo ubytování. Dodal, že na na každodenní úpravu stop v sezoně by bylo třeba minimálně deset milionů.

"Něco se dá sehnat přes sponzory. Ale já si myslím, že jediná cesta, jak tuto částku dosáhnout, je zpoplatnění stop. Mám spočítáno, že pokud by se prodávala celosezonní permanentka na běžky na celou Šumavu za 300 korun, mohlo by to stačit. Stejně tak by stačilo, pokud by se za den běžkování jednorázově platilo jedno euro," uvedl. Stopy by ale musely vyhláškou zpoplatnit všechny obce, kterých je na území Šumavy více než dvě desítky.

Vzhledem k počasí z minulých dnů je na horách sněhu dost. Neplatí to pouze pro běžkaře, ideální podmínky panují rovněž na sjezdovkách. Prakticky všechny areály v Jihočeském kraji jsou plně v provozu.

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

FOTO: Budějce jsou nádherné město, říká skupinka Instagramerů

čtvrtek, 17. ledna 2019, 07:03

Jih Čech láká turisty i v zimě. Zasněžené náměstí, Sokolák nebo Piarisťák totiž mají pořád své kouzlo. Toho si všimla i skupinka...

Lidé na náměstí uctili památku Jana Palacha

středa, 16. ledna 2019, 18:46

Zhruba stovka lidí přišla dnes večer uctít památku Jana Palacha, který se před padesáti lety na Václavském náměstí upálil. Akci...

Pohřeb Jana Palacha očima svědků

středa, 16. ledna 2019, 07:00

Dnes je to přesně 50 let od doby, kdy se na Václavském náměstí v Praze polil benzinem a poté zapálil student Filozofické fakulty...

Týraný pes Marley našel nový domov

úterý, 15. ledna 2019, 06:48

Dnes už roční labradorský retrívr Marley, kterého v březnu loňského roku brutálně týral 24letý muž z Prachatic, má novou rodinu.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.