Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé si připomenou sebeupálení Jana Palacha

 
neděle, 13. ledna 2019, 12:47

16. ledna si lidé na vzpomínkových akcích v Česku a zahraničí připomenou hrdinný čin studenta, který se před 50 lety na Václavském náměstí na protest proti vývoji v Československu po sovětské invazi upálil.

Například v Praze bude na nádvoří Univerzity Karlovy odhalena pamětní dlaždice, bude několik mší, světelný happening, nebo výstup na horu Smrk, kde je památník Jana Palacha.

Palacha si připomene i charitativní organizace Velehrad se sídlem v Londýně, která pomáhá migrantům z Československa. Vzpomínku organizuje ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky.

Zavzpomínat budou moci i lidé v Budějcích, kde ve středu začíná v Galerii nahoře v Metropolu výstava „Pochodeň číslo 1.“ Trvat bude celý měsíc.  

Jan Palach se 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí polil hořlavinou, zapálil a hořící běžel okolo kašny pod Národním muzeem, kde se jej pokusil uhasit výhybkář tramvají svým kabátem. S rozsáhlými popáleninami ho okamžitě převezli do nedaleké Legerovy ulice na kliniku popálenin, kde o tři dny později zemřel.

Klidu nedostál ani po smrti. Státní bezpečnost v akci s krycím názvem „Hrob“ exhumovala Palachovo tělo, nechala zpopelnit a z Olšanských hřbitovů tajně převezla do hrobu ve Všetatech. V roce 1990 byly ostatky Palacha slavnostně převezeny zpět do Prahy.

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

SMS bránu elektrárny Temelín využívá 200 lidí, je zdarma

neděle, 13. ledna 2019, 08:42

Asi 200 lidí využívá systém SMS brány a e-mailů, které od loňského dubna rozesílá obyvatelům Temelína a dalších míst jaderná...

V noci na sobotu zemřel pamětník holokaustu Jiří Brady

sobota, 12. ledna 2019, 14:53

O úmrtí informoval bývalý ministr kultury Daniel Herman. Brady zemřel v 90letech v kanadském Torontu, kde žil od roku 1951.

Klienti neziskové organizace FOKUS vystavují své obrazy

sobota, 12. ledna 2019, 11:30

V Galerii na schodech začíná 14. ledna výstava obrazů od lidí, kteří mají vlastní zkušenost s duševním onemocněním. Někteří už...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka Cestovní kancelář Fischer, napsal dnes server iDNES.cz. Výši transakce neuvedl. Zástupci firem se k obchodu odmítli podle serveru vyjádřit. Spojení špiček českého trhu se zájezdy musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 schválili její odvolání, nyní se bude volit nové vedení městské části. Koalici dosud tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři ze čtyř stran v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty. Podle zástupců dalších stran starosta nezvládal vedení radnice. Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu, na kterém spolupracoval Český rozhlas (ČRo) s několika sociology. Do dvou typů vyšší střední třídy náleží zhruba třetina lidí, tři typy nižší střední třídy podle odborníků zahrnují téměř polovinu respondentů a do nejnižší, takzvané strádající třídy patří 18 procent lidí. Průzkumu se v červnu zúčastnilo 4039 respondentů z 1300 obcí, provedly jej agentury MEDIAN a STEM/MARK. Na dnešní tiskové konferenci ho představili zástupci ČRo a tři sociologové.