Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

SMS bránu elektrárny Temelín využívá 200 lidí, je zdarma

 
neděle, 13. ledna 2019, 08:42

Asi 200 lidí využívá systém SMS brány a e-mailů, které od loňského dubna rozesílá obyvatelům Temelína a dalších míst jaderná elektrárna Temelín. Téměř tak vymizely telefonáty obyvatel na radnici, když bylo v elektrárně cvičení nebo jiná akce. Vývoj, zavedení a odzkoušení trvalo rok a vyšlo na stovky tisíc korun.

Zájemci se musí registrovat. Registrace i zasílaní zpráv jsou zdarma. Lidem chodí textové zprávy a krátké e-maily. Systém je doplňkem sirén a dalších způsobů, jak upozornit na havárii či cvičení. Pomocí SMS informují energetici hlavně o věcech, které by mohly být slyšet i mimo elektrárnu.

Jde o zkoušky sirén, technologií nebo cvičení. Od loňského dubna jsme rozeslali desítku textových zpráv a podobný počet e-mailů. Nechceme obyvatelům rozesílat desítky e-mailů či textových zpráv měsíčně. Smyslem systému je poskytnout lidem v našem okolí aktuální informace o jevech či dění, které by je mohlo bez vysvětlení například znepokojit," řekl mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

Systém je v ostrém provozu necelý rok. Předtím elektrárna informovala obyvatele prostřednictvím starostů, kteří zprávy zveřejňovali na webu. Obec Temelín, která má 840 obyvatel, novinku přivítala. Někdy se totiž podle starosty podařilo předat lidem informace včas, někdy ne, někdy se hlásilo místním rozhlasem a nebylo to slyšet.

Jsme strašně rádi, před lety jsme vedli jednání s elektrárnou, aby takový systém zavedla. Je to pro nás velmi dobrá věc. Naši občané dostali návod, jak se do systému přihlásit, využívají ho, přestaly chodit v noci telefonáty typu - co se zase děje, my nic nevíme... Teď přijde SMS, že zítra bude zkouška pojišťovacích ventilů, bude zvýšený hluk a je to opravdu pro občany i pro obecní úřad velký přínos," uvedl starosta Temelína Josef Váca. Obec připravuje i vlastní aplikaci na webové stránky, chce sama posílat lidem SMS.

Mobilní aplikace mají i jiná jihočeská města a obce. České Budějovice provozují aplikaci DejTip, slouží k hlášení závad ve městě. „Existuje ve formě mobilní aplikace a webového portálu, za loňský rok se v ní objevilo 1513 záznamů,“ řekla mluvčí radnice Jitka Welzlová.

Program umožní místo vyfotografovat, problém zařadit do příslušné kategorie a odeslat. Aplikace je dostupná jak pro operační systém Android, tak i pro iOS. Město České Budějovice provozuje i jiné online aplikace a služby. Hodně využívaný je rezervační systém CBsystem. Další aplikace nabízí městské firmy jako teplárna či dopravní podnik.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Petr Mareš
 


 

Kam dál?

V noci na sobotu zemřel pamětník holokaustu Jiří Brady

sobota, 12. ledna 2019, 14:53

O úmrtí informoval bývalý ministr kultury Daniel Herman. Brady zemřel v 90letech v kanadském Torontu, kde žil od roku 1951.

Klienti neziskové organizace FOKUS vystavují své obrazy

sobota, 12. ledna 2019, 11:30

V Galerii na schodech začíná 14. ledna výstava obrazů od lidí, kteří mají vlastní zkušenost s duševním onemocněním. Někteří už...

V Budějcích se loni narodilo 2527 miminek

pátek, 11. ledna 2019, 15:15

Z porodního sálu Českobudějovické nemocnice se loni víckrát ozýval pláč holčiček, těch se narodilo 1275, což je o 23 víc než...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.