Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Policisté radí, na co si dát pozor při odpalování ohňostrojů

 
pondělí, 31. prosince 2018, 10:19

Se zábavní pyrotechnikou na konci roku nemusí být taková zábava, jak se ze začátku může zdát. Jihočeští policisté proto dali dohromady několik rad a doporučení, jak s rachejtlemi správně zacházet tak, aby nikdo nepřišel k úrazu.

Jak manipulovat se zábavní pyrotechnikou? Kde a jak ji nakoupit?

V současnosti každý může sehnat velké množství druhů nejrůznějších dělbuchů, rachejtlí, raket a jiných domácích ohňostrojů a efektů. Jejich prodej se řídí přísnými pravidly, při jejichž nedodržování můžou odpalovači ohrozit nejen sebe, ale i ostatní lidi v okolí včetně jejich majetku.

Proto se u všech těchto výrobků musí objevovat přesný návod k jejich použití, který musí být čitelný v češtině. „Musí zde být zřejmý způsob i místo jejich odpalování. Výrobek musí být označen zkušební značkou, klasifikační třídou, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle stupně jejich nebezpečnosti a nesmí chybět ani údaj o době použitelnosti,“ vypočítává policejní mluvčí Hana Millerová.

Prodej zábavní pyrotechniky podléhá věkovému omezení

Pyrotechnické výrobky jsou označeny značkou CE a číslem úřadu a jsou rozděleny do čtyř kategorií. Každá z nich je podle zákona dostupná až od určitého věku.

  1. kategorie 1 od 15 let,
  2. kategorie 2 od 18 let,
  3. kategorie 3 od 21 let,
  4. ostatní pyrotechnické výrobky kategorie  P1 nebo divadelní pyrotechnika kategorie T1 od 21 let.

Pro kategorie 4, P2 a T2 se vyžaduje odborná způsobilost.

Dělení zábavní pyrotechniky podle starší vyhlášky

Starší právní úprava dělí stupně nebezpečnosti zábavní pyrotechniky do čtyř tříd. Tyto výrobky jsou označeny značkou pro pyrotechnické výrobky pod písmeny ČÚZZS.

  1. Pyrotechnické předměty 1. třídy – mohou být prodávány osobám mladším 18 let, pokud v návodu není stanoven zákaz prodeje těmto osobám (například petardy, bouchací kuličky, Čertíci, práskací šňůrky a podobně).
  2. Pyrotechnické předměty 2. třídy – mohou být prodávány jen osobám starším 18 let (například římské svíce, fontány, rakety, a podobně).
  3. Pyrotechnické předměty 3. třídy – mohou být prodávány jen osobám s odbornou způsobilostí odpalovače ohňostrojů.
  4. Pyrotechnické předměty 4. třídy – zde je nutné povolení místně příslušného obvodního báňského úřadu, předměty jsou prodejné pouze osobám s odbornou způsobilostí odpalovače ohňostrojů. Tyto výrobky by neměly být volně dostupné.

Sledujte kvalitu a nakupujte v prověřených obchodech

„Při nákupu je třeba se zaměřit zejména na kvalitu nabízeného zboží. Předměty nesmí být poškozené, prohnuté ani navlhlé. Pozor také při nákupu za podezřele nízkou prodejní cenu. Nákup zábavní pyrotechniky je nejlépe provádět u autorizovaných prodejců. Tam je také záruka, že zboží, ještě než se dostane ke kupujícímu, je správně uloženo,“ vysvětluje policejní mluvčí.

Dále zmiňuje, že je hazardem používat pro zábavu vojenský materiál.

Nevybuchlých rachejtlí si nevšímejte, jejich spojování dohromady nemá cenu

„Pokud pyrotechnický předmět pro zábavné účely neexploduje, je bezpodmínečně nutné jej nechat čtyři až pět hodin bez povšimnutí (například zahrabat do sněhu), nezkoumat, proč exploze nenastala,“ varuje Millerová.

Také vyvrací pověru, že spojování dvou a více různých druhů raket, ohňů či gejzírů napomáhá většímu světelnému nebo zvukovému efektu. „Opak je pravdou. Odpálí se pouze jeden předmět a ostatní se znehodnotí bez žádaného efektu,“ říká mluvčí policistů.

Nenechte hrát si s pyrotechnikou děti, ohňostroje bez návodu nepoužívejte

Dále důrazně varuje před používáním rachejtlí, petard a podobných výrobků dětmi. „Jsou to bytosti velice zvídavé a vše, co se třpytí, bliká a vydává všelijaké zvuky, je přitahuje jako magnet,“ připomíná.

Nakonec Hana Millerová doporučuje nepoužívat pyrotechniku bez návodu, kde hrozí větší nebezpečí při manipulaci. Důležité je také nemanipulovat s těmito výrobky pod vlivem alkoholu.

„Krásný a bezpečný vstup do nového roku 2019 Vám přejí jihočeští policisté,“ uzavírá jejich mluvčí.


 

Napsal Jiří Kadlec | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Na šumavské sjezdovky připadl sníh, přijely tisíce lyžařů

pondělí, 31. prosince 2018, 08:48

Na Šumavě připadlo od soboty několik centimetrů přírodního sněhu. Ve Skiareálu Lipno umožnilo ochlazení znovu spustit i sněhová...

V Třeboni bude na Nový rok kromě ohňostroje k vidění i koncert

pondělí, 31. prosince 2018, 07:00

Nový rok kromě Budějc přivítá ohňostrojem třeba i Třeboň. Ve známém rybářském městečku už se jedná o tradici, které se diváci...

Otužilci se na Silvestra z náplavky přesunou na slepé rameno Malše

neděle, 30. prosince 2018, 15:58

Už zítra čeká všechny otužilce svátek roku. Popáté se totiž bude konat Silvestrovský Lannův ponor do Vltavy. Kvůli silnému...

V babyboxech se od roku 2005 našlo už 180 dětí. První miminko bylo...

neděle, 30. prosince 2018, 10:03

Babyboxy v Česku pomohly od svého vzniku v červnu 2005 zachránit už 180 dětí. Jen letos se v nich našlo 12 děvčátek a šest...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.