Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Policisté radí, na co si dát pozor při odpalování ohňostrojů

 
pondělí, 31. prosince 2018, 10:19

Se zábavní pyrotechnikou na konci roku nemusí být taková zábava, jak se ze začátku může zdát. Jihočeští policisté proto dali dohromady několik rad a doporučení, jak s rachejtlemi správně zacházet tak, aby nikdo nepřišel k úrazu.

Jak manipulovat se zábavní pyrotechnikou? Kde a jak ji nakoupit?

V současnosti každý může sehnat velké množství druhů nejrůznějších dělbuchů, rachejtlí, raket a jiných domácích ohňostrojů a efektů. Jejich prodej se řídí přísnými pravidly, při jejichž nedodržování můžou odpalovači ohrozit nejen sebe, ale i ostatní lidi v okolí včetně jejich majetku.

Proto se u všech těchto výrobků musí objevovat přesný návod k jejich použití, který musí být čitelný v češtině. „Musí zde být zřejmý způsob i místo jejich odpalování. Výrobek musí být označen zkušební značkou, klasifikační třídou, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle stupně jejich nebezpečnosti a nesmí chybět ani údaj o době použitelnosti,“ vypočítává policejní mluvčí Hana Millerová.

Prodej zábavní pyrotechniky podléhá věkovému omezení

Pyrotechnické výrobky jsou označeny značkou CE a číslem úřadu a jsou rozděleny do čtyř kategorií. Každá z nich je podle zákona dostupná až od určitého věku.

  1. kategorie 1 od 15 let,
  2. kategorie 2 od 18 let,
  3. kategorie 3 od 21 let,
  4. ostatní pyrotechnické výrobky kategorie  P1 nebo divadelní pyrotechnika kategorie T1 od 21 let.

Pro kategorie 4, P2 a T2 se vyžaduje odborná způsobilost.

Dělení zábavní pyrotechniky podle starší vyhlášky

Starší právní úprava dělí stupně nebezpečnosti zábavní pyrotechniky do čtyř tříd. Tyto výrobky jsou označeny značkou pro pyrotechnické výrobky pod písmeny ČÚZZS.

  1. Pyrotechnické předměty 1. třídy – mohou být prodávány osobám mladším 18 let, pokud v návodu není stanoven zákaz prodeje těmto osobám (například petardy, bouchací kuličky, Čertíci, práskací šňůrky a podobně).
  2. Pyrotechnické předměty 2. třídy – mohou být prodávány jen osobám starším 18 let (například římské svíce, fontány, rakety, a podobně).
  3. Pyrotechnické předměty 3. třídy – mohou být prodávány jen osobám s odbornou způsobilostí odpalovače ohňostrojů.
  4. Pyrotechnické předměty 4. třídy – zde je nutné povolení místně příslušného obvodního báňského úřadu, předměty jsou prodejné pouze osobám s odbornou způsobilostí odpalovače ohňostrojů. Tyto výrobky by neměly být volně dostupné.

Sledujte kvalitu a nakupujte v prověřených obchodech

„Při nákupu je třeba se zaměřit zejména na kvalitu nabízeného zboží. Předměty nesmí být poškozené, prohnuté ani navlhlé. Pozor také při nákupu za podezřele nízkou prodejní cenu. Nákup zábavní pyrotechniky je nejlépe provádět u autorizovaných prodejců. Tam je také záruka, že zboží, ještě než se dostane ke kupujícímu, je správně uloženo,“ vysvětluje policejní mluvčí.

Dále zmiňuje, že je hazardem používat pro zábavu vojenský materiál.

Nevybuchlých rachejtlí si nevšímejte, jejich spojování dohromady nemá cenu

„Pokud pyrotechnický předmět pro zábavné účely neexploduje, je bezpodmínečně nutné jej nechat čtyři až pět hodin bez povšimnutí (například zahrabat do sněhu), nezkoumat, proč exploze nenastala,“ varuje Millerová.

Také vyvrací pověru, že spojování dvou a více různých druhů raket, ohňů či gejzírů napomáhá většímu světelnému nebo zvukovému efektu. „Opak je pravdou. Odpálí se pouze jeden předmět a ostatní se znehodnotí bez žádaného efektu,“ říká mluvčí policistů.

Nenechte hrát si s pyrotechnikou děti, ohňostroje bez návodu nepoužívejte

Dále důrazně varuje před používáním rachejtlí, petard a podobných výrobků dětmi. „Jsou to bytosti velice zvídavé a vše, co se třpytí, bliká a vydává všelijaké zvuky, je přitahuje jako magnet,“ připomíná.

Nakonec Hana Millerová doporučuje nepoužívat pyrotechniku bez návodu, kde hrozí větší nebezpečí při manipulaci. Důležité je také nemanipulovat s těmito výrobky pod vlivem alkoholu.

„Krásný a bezpečný vstup do nového roku 2019 Vám přejí jihočeští policisté,“ uzavírá jejich mluvčí.


 

Napsal Jiří Kadlec | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

VIDEO: Šťáva proti kocovině, která vás zaručeně postaví na nohy

neděle, 30. prosince 2018, 07:55

Asi každý zažil to ráno, kdy po bujaré noci nebyl schopen ani vstát z postele. Nebyl jsem a nejsem výjimkou… Ale dneska už vím,...

VIDEO: Oslavy Silvestra budou na Šumavě bez ohňostrojů. Zábavní...

sobota, 29. prosince 2018, 09:21

Konec roku často doprovází bujaré večírky doplněné ohňostrojem. Ne každý si ale hlučnou světelnou show užívá. Zvířata, i ta...

Policie pátrá po svědkovi, který by mohl objasnit neoprávněné výběry...

čtvrtek, 27. prosince 2018, 14:23

Budějčtí policisté vyšetřují případy, kdy dosud neznámý delikvent opakovaně používal v bankomatech kradené platební karty. Muži...

Rekonstrukce sokolské tribuny je v plném proudu. Pracuje se i přes...

čtvrtek, 27. prosince 2018, 09:54

V září začala dlouho očekávaná rekonstrukce sokolské tribuny, která by měla trvat přesně 300 dní. Práce se nezastavily ani v zimě...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji v roce 2024

Brno chce pořádat mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Město i kraj podepsali tento týden memorandum o spolupráci se státem na společném financování. Zatím však není určené, kdo kolik přispěje.

FOTO, VIDEO: Policisté si na řidiče nově posvítí autobusem, vidí i do kabiny kamionů

Po silnicích Libereckého kraje pluje nový nenápadný bílý koráb... Policejní autobus, který se zaměřuje na dodržování pravidel u nákladních automobilů. Ale neuniknou mu ani osobáky. Jak to celé funguje, jsem si byla vyzkoušet i já.

Olomoučtí fanoušci chystají celostadionové choreo. Bude to peklo, vzkazují

Olomoučtí hokejisté ve čtvrtfinále playoff bojují proti plzeňským indiánům. Stav série, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, je vyrovnaný 1:1 a olomoucká Plecharéna bude první dvě domácí čtvrtfinále hostit v pátek a v sobotu. Fanoušci už chystají celostadionové choreo. O tom, jak vzniká, jsme si povídali s Karolínou Vlčkovou, která je jednou z hlavních postav jádra fanoušků olomouckého hokeje.