Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Letos slavíme výročí narození a smrti řezbáře největšího betléma, narozeniny má i Tichá noc

 
středa, 26. prosince 2018, 16:02

Letos uplynulo 180 let od narození a sto let od úmrtí Tomáše Krýzy - řezbáře, na kterého jsou Jihočeši hrdí. Postavil totiž největší mechanický betlém na světě. Navíc slavíme 200 let ode dne, kdy poprvé zazněla jedna z nejznámějších vánočních písní - Tichá noc.

Krýzův největší mechanický betlém na světě to dotáhl dokonce až do Guinessovy knihy rekordů a kuriozit. A zapsán je tam právem - zabírá plochu téměř 60 metrů čtverečních a skládá z 1 398 částí, nich 133 je pohyblivých. Betlém dodnes obdivují turisté v Muzeu Jindřichohradecka, pro které je nejpřitažlivějším tamním exponátem.

Tomáše Krýzu okouzlily v dětství jesličky jeho strýce natolik, že si chtěl vyrobit vlastní, větší a lepší. Nakonec začal se stavbou betléma, které se věnoval prakticky denně až do své smrti.

Tvořil povětšinou ze dřeva nebo papíru, šaty svým figurkám vyráběl ale třeba i ze sukna. Některé části těl panáčků tvořil ze speciální hmoty složené z pilin, mouky a klihu. Na některé části používal i chlebové těsto se sádrou.

Krýza se živil pletením punčoch. Údajně si přivydělával prohlídkami svého betléma, kdy po každém návštěvníkovi chtěl tři krejcary vstupné.

Autory s Tichou nocí napoprvé nepustili do kostela, hráli ji na kytaru

V roce 1818 poprvé zazněla po půlnoční mši skladba Tichá noc. Autoři ji poprvé zahráli v rakouském Oberndorfu.

Autorem slavné melodie je varhaník Franz Xaver Gruber, text napsal farář a básník Joseph Mohr. Ti si při první veřejné prezentaci své písně museli počkat až na konec mše. Varhany v kostele totiž měly technické problémy, tak se pánové museli doprovázet na kytaru. A hrát na tento nástroj v kostele bylo v devatenáctém století nemyslitelné.

Dnes se jedna z nejznámějších vánočních písní zpívá ve 300 různých jazycích a nářečích.

Napsal Jiří Kadlec | Foto By Hvar (Foto) [Public domain], via Wikimedia Commons
 


 

Kam dál?

Učitelé si od začátku roku vydělají i přes třicet tisíc, více...

středa, 26. prosince 2018, 14:02

Od nového roku bude mít plnější peněženky řada státních zaměstnanců. Znovu si polepší lidé pracující ve školství, hlavně pak...

Volyně se rozloučila s živým vánočním stromem, bude z něj mít lavičky

středa, 26. prosince 2018, 12:12

Města na svá náměstí před Adventem přivážejí vánoční stromy. To do letoška nemuseli dělat ve Volyni, rostl jim tam živý smrk....

Na Štědrý den Češi přestávají SMSkovat, letos víc frčela data a...

středa, 26. prosince 2018, 10:00

Vánoční pohledy poštou už neposílá skoro nikdo. Podle statistik českých mobilních operátorů u nás pomalu přestávají frčet i...

V internetových obchodech začaly povánoční výprodeje

úterý, 25. prosince 2018, 19:35

V internetových obchodech dnes začínají povánoční výprodeje. Obchodníci slibují slevy v desítkách procent. Sezónními výprodeji si...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.