Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Na Lannovce se „prodávalo“ psí maso. Aktivisté upozorňují na paradox zabíjení kaprů

 
středa, 19. prosince 2018, 18:53

Zabití za třicet. Vykuchání za pětatřicet. Na Lannovce se dnes odpoledne „prodávalo“ psí maso. Aktivisté z organizace Hlasy zvířat tak chtěli upozornit na to, že není rozdíl mezi zabíjením kapra a psa.

Vánoce jsou odjakživa svátky klidu a míru. Tomu ale podle organizace Hlasy zvířat odporuje zabíjení kaprů, ke kterému před těmito svátky každoročně dochází. Právě proto připravili aktivisté na Lannovce stánek, na kterém prodávali psí maso. „Chceme upozornit na paradox toho, že lidem nevadí zabíjení kaprů, ale psů ano. Je dokázáno, že i ryby cítí bolest. Proto není rozdíl v tom, jestli se za pár dní budou všude zabíjet kapři, nebo tady my teď jako zabíjíme psa,“ vysvětluje jedna z organizátorek Eva Hemmerová.

Dramatičnost celé akci dodává právě živý pes, kterého aktivisté převlečení za řezníky chystají k porážce. „Žádnému psovi tady samozřejmě neubližujeme. Maso, které můžete ochutnat, je speciálně upravený seitan, což je zjednodušeně řečeno vegetariánské maso,“ vysvětluje organizátorka.

Prodej vyvolával velmi rozporuplné reakce. Někteří lidé se jen pozastavili nad ceníkem zabití, vykuchání nebo kila psího masa, jiní se baví vtípky. „Samozřejmě se najdou i tací, kterým to přijde vtipné a ptají se, jestli si mohou na místě koupit i živého psa určeného ke konzumaci, na to jsme ale zvyklí,“ přibližuje Hemmerová.

Ve většině případů ale převládají negativní reakce. „Je to totální nesmysl. Vždyť to je přeci úplně něco jiného zabíjet kapra a psa. Tohle mi nepřijde vtipné, ani chytré,“ komentuje jeden z kolemjdoucích. „Tohle je snad nezákonné, zabíjet tady psa, ne?“ komentuje další.

Prodej psího masa se v Budějcích nekonal poprvé. Akci Hlasy zvířat pořádají každoročně v několika městech po republice, ale i na Slovensku.

Tradice kapra

Kapr a ryba obecně patří mezi významné křesťanské symboly. Mezi klasické pokrmy na sváteční tabuli se u obyčejných lidí začal kapr objevovat až v 19. století. Do té doby si kapra o Vánocích dopřávaly pouze vyšší vrstvy a mniši. Někdy si lidé kapra připomínali pečivem ve tvaru ryby. To do jisté míry připomíná velikonočního beránka. V dnešní době minimum domácností připravuje na Velikonoce jehněčí maso, symbol beránka ale přetrval. Možná se tak jednou dočkáme toho, že při štědrovečerní večeři bude na stole kapr upečený z mouky.

Napsal(a) Elmira Talířová, Denisa Albaniová | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Největší ohňostroj bude znovu v Protivíně

středa, 19. prosince 2018, 16:51

Novoroční odpoledne si i letos můžete užít v jihočeském Protivíně. Kromě kulturního programu je samozřejmě připraven tradiční...

Před posledním zápasem roku si jdou zarybařit. Jak slaví Vánoce...

středa, 19. prosince 2018, 12:52

Volejbalisty budějckého Jihostroje čeká poslední zápas roku. Dva dny před Štědrým dnem přivítají ve Sportovní hale úřadující...

Budějčáci příští rok nezaplatí za vodu ani o korunu více

středa, 19. prosince 2018, 08:50

Dobrou zprávu přináší radní města všem Budějčákům ohledně vodného a stočného: jeho cena se pro příští rok nemění.

Smlouva je podepsaná. Teplo do Budějc bude posílat Temelín, stavba...

středa, 19. prosince 2018, 06:59

Více než třicet let čekal na realizaci projekt teplovodu, který přivede z jaderné elektrárny Temelín teplo do Českých Budějovic....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.