Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Na Lannovce se „prodávalo“ psí maso. Aktivisté upozorňují na paradox zabíjení kaprů

 
středa, 19. prosince 2018, 18:53

Zabití za třicet. Vykuchání za pětatřicet. Na Lannovce se dnes odpoledne „prodávalo“ psí maso. Aktivisté z organizace Hlasy zvířat tak chtěli upozornit na to, že není rozdíl mezi zabíjením kapra a psa.

Vánoce jsou odjakživa svátky klidu a míru. Tomu ale podle organizace Hlasy zvířat odporuje zabíjení kaprů, ke kterému před těmito svátky každoročně dochází. Právě proto připravili aktivisté na Lannovce stánek, na kterém prodávali psí maso. „Chceme upozornit na paradox toho, že lidem nevadí zabíjení kaprů, ale psů ano. Je dokázáno, že i ryby cítí bolest. Proto není rozdíl v tom, jestli se za pár dní budou všude zabíjet kapři, nebo tady my teď jako zabíjíme psa,“ vysvětluje jedna z organizátorek Eva Hemmerová.

Dramatičnost celé akci dodává právě živý pes, kterého aktivisté převlečení za řezníky chystají k porážce. „Žádnému psovi tady samozřejmě neubližujeme. Maso, které můžete ochutnat, je speciálně upravený seitan, což je zjednodušeně řečeno vegetariánské maso,“ vysvětluje organizátorka.

Prodej vyvolával velmi rozporuplné reakce. Někteří lidé se jen pozastavili nad ceníkem zabití, vykuchání nebo kila psího masa, jiní se baví vtípky. „Samozřejmě se najdou i tací, kterým to přijde vtipné a ptají se, jestli si mohou na místě koupit i živého psa určeného ke konzumaci, na to jsme ale zvyklí,“ přibližuje Hemmerová.

Ve většině případů ale převládají negativní reakce. „Je to totální nesmysl. Vždyť to je přeci úplně něco jiného zabíjet kapra a psa. Tohle mi nepřijde vtipné, ani chytré,“ komentuje jeden z kolemjdoucích. „Tohle je snad nezákonné, zabíjet tady psa, ne?“ komentuje další.

Prodej psího masa se v Budějcích nekonal poprvé. Akci Hlasy zvířat pořádají každoročně v několika městech po republice, ale i na Slovensku.

Tradice kapra

Kapr a ryba obecně patří mezi významné křesťanské symboly. Mezi klasické pokrmy na sváteční tabuli se u obyčejných lidí začal kapr objevovat až v 19. století. Do té doby si kapra o Vánocích dopřávaly pouze vyšší vrstvy a mniši. Někdy si lidé kapra připomínali pečivem ve tvaru ryby. To do jisté míry připomíná velikonočního beránka. V dnešní době minimum domácností připravuje na Velikonoce jehněčí maso, symbol beránka ale přetrval. Možná se tak jednou dočkáme toho, že při štědrovečerní večeři bude na stole kapr upečený z mouky.

Napsal(a) Elmira Talířová, Denisa Albaniová | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Smlouva je podepsaná. Teplo do Budějc bude posílat Temelín, stavba...

středa, 19. prosince 2018, 06:59

Více než třicet let čekal na realizaci projekt teplovodu, který přivede z jaderné elektrárny Temelín teplo do Českých Budějovic....

Lékárna na Máji zůstává, má prodlouženou smlouvu

úterý, 18. prosince 2018, 20:00

Lidé z Máje měli strach o lékárnu, která se nachází u pošty v budově patřící České správě sociálního zabezpečení. Lékárna měla...

V retro dresech Motor zničil Prostějov

pondělí, 17. prosince 2018, 20:11

Skvělý začátek, dobrá produktivita a vítězná bitva v retro dresech. Motor v 36. kole Chance ligy na domácím ledě přejel...

V Krumlově proběhnou Psí Vánoce. Přispět můžete i vy

pondělí, 17. prosince 2018, 19:15

Nejen lidem, ale i zvířatům musíme minimálně na Vánoce pomáhat. Proto jsem se rozhodli uspořádat sbírku na útulek v Českém...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji v roce 2024

Brno chce pořádat mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Město i kraj podepsali tento týden memorandum o spolupráci se státem na společném financování. Zatím však není určené, kdo kolik přispěje.

FOTO, VIDEO: Policisté si na řidiče nově posvítí autobusem, vidí i do kabiny kamionů

Po silnicích Libereckého kraje pluje nový nenápadný bílý koráb... Policejní autobus, který se zaměřuje na dodržování pravidel u nákladních automobilů. Ale neuniknou mu ani osobáky. Jak to celé funguje, jsem si byla vyzkoušet i já.

Olomoučtí fanoušci chystají celostadionové choreo. Bude to peklo, vzkazují

Olomoučtí hokejisté ve čtvrtfinále playoff bojují proti plzeňským indiánům. Stav série, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, je vyrovnaný 1:1 a olomoucká Plecharéna bude první dvě domácí čtvrtfinále hostit v pátek a v sobotu. Fanoušci už chystají celostadionové choreo. O tom, jak vzniká, jsme si povídali s Karolínou Vlčkovou, která je jednou z hlavních postav jádra fanoušků olomouckého hokeje.