Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Smlouva je podepsaná. Teplo do Budějc bude posílat Temelín, stavba horkovodu začne na jaře

 
středa, 19. prosince 2018, 06:59

Více než třicet let čekal na realizaci projekt teplovodu, který přivede z jaderné elektrárny Temelín teplo do Českých Budějovic. Stavba za stovky milionů korun začne na jaře a zkušební provoz by mohl odstartovat už v topné sezoně 2020 – 2021. Teplovod bude umístěn pod zemí, vizuálně ho tedy Budějce nezaznamenají.

Díky temelínskému teplu nebude muset Teplárna České Budějovice spálit až 80 tisíc tun uhlí ročně a nevypustí stejný objem oxidu uhličitého. „Náš stávající provoz patří mezi nejčistší v Česku, s rezervami plníme všechny normy a limity. Samozřejmě si ale uvědomujeme, že nejlepší jsou ta fosilní paliva, která nespálíme a emise, které ušetříme,“ uvedl předseda představenstva Teplárny České Budějovice Václav Král. Kromě toho také zmínil, že smlouva přinese těm, kteří odebírají teplo z budějcké teplárny, dlouhodobou stabilizaci cen, zkvalitnění podmínek a zvýšení komfortu.

I to bylo podle primátora Jiřího Svobody cílem města. „Chtěli jsme získat nejlepší možnou nabídku z pohledu dlouhodobé stability výroby cen tepla i ochrany životního prostředí,“ vysvětluje Svoboda. Smlouva je uzavřena na 20 let dodávek. „Samozřejmě ale může být mnohem delší, a to až do životnosti elektrárny,“ doplnil ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Vystavět se budou muset dvě čerpací stanice a tři potrubní mosty, zhruba 26 kilometrů dlouhého předizolovaného potrubí bude uloženo pod zemí. „Nejde o žádnou novinku. Už když jsem na rozestavěný Temelín nastoupil, všichni jsme s vytápěním Budějovic počítali. Nové jsou ale technologie zaměřené na minimální teplené ztráty, půjde o nejmodernější teplárenskou technologii u nás,“ doplňuje Zronek.

Plán na propojení Temelína a Budějc se poprvé objevil už v polovině 80. let 20. století. Projektanti s ním počítali už při zahájení stavby elektrárny v roce 1987, počátkem devadesátých let ale plán částečně zapadl při diskuzi o možném dokončení pouze dvou místo čtyř původně rozestavěných bloků. V roce 2011 jeho trasu vytyčily zásady územního rozvoje kraje a následně získal i kladné stanovisko EIA.

Horkovod mezi Temelínem a krajským městem bude třetí nejdelší v Česku. Jeho trasa povede z větší části podél silnice z Týna nad Vltavou do Českých Budějovic. Bude procházet přes katastrální území Křtěnova, Březí u Týna nad Vltavou, Knína, Kočína, Olešníku, Munic, Hluboké nad Vltavou, Bavorovic, Českého Vrbného a Budějc. „Dotáhnout projekt do fáze podpisu smlouvy nebylo jednoduché, ale podařilo se,“ uzavírá generální ředitel a předseda představenstva Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Celé Česko dnes vzpomínalo na Václava Havla. Svítí Jihočeské divadlo...

úterý, 18. prosince 2018, 21:40

Lidé si dnes v Česku připomněli sedm let od úmrtí československého a českého prezidenta Václava Havla. Na jeho památku zapalovali...

Budějce se v zimě ohřály E.ON letním kinem. Promítání přilákalo...

úterý, 18. prosince 2018, 20:10

Že je letní kino v zimě špatný nápad? O pravém opaku jsme se minulý týden přesvědčili na budějckém Sokoláku, kde vyrostl...

Lékárna na Máji zůstává, má prodlouženou smlouvu

úterý, 18. prosince 2018, 20:00

Lidé z Máje měli strach o lékárnu, která se nachází u pošty v budově patřící České správě sociálního zabezpečení. Lékárna měla...

Budějcké nebe na Nový rok po letech opět rozzáří ohňostroj

úterý, 18. prosince 2018, 18:30

Budějce na Nový rok po několika letech zažíjí ohnivou show. Doprovodí ji hudba Bedřicha Smetany.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.