Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Smlouva je podepsaná. Teplo do Budějc bude posílat Temelín, stavba horkovodu začne na jaře

 
středa, 19. prosince 2018, 06:59

Více než třicet let čekal na realizaci projekt teplovodu, který přivede z jaderné elektrárny Temelín teplo do Českých Budějovic. Stavba za stovky milionů korun začne na jaře a zkušební provoz by mohl odstartovat už v topné sezoně 2020 – 2021. Teplovod bude umístěn pod zemí, vizuálně ho tedy Budějce nezaznamenají.

Díky temelínskému teplu nebude muset Teplárna České Budějovice spálit až 80 tisíc tun uhlí ročně a nevypustí stejný objem oxidu uhličitého. „Náš stávající provoz patří mezi nejčistší v Česku, s rezervami plníme všechny normy a limity. Samozřejmě si ale uvědomujeme, že nejlepší jsou ta fosilní paliva, která nespálíme a emise, které ušetříme,“ uvedl předseda představenstva Teplárny České Budějovice Václav Král. Kromě toho také zmínil, že smlouva přinese těm, kteří odebírají teplo z budějcké teplárny, dlouhodobou stabilizaci cen, zkvalitnění podmínek a zvýšení komfortu.

I to bylo podle primátora Jiřího Svobody cílem města. „Chtěli jsme získat nejlepší možnou nabídku z pohledu dlouhodobé stability výroby cen tepla i ochrany životního prostředí,“ vysvětluje Svoboda. Smlouva je uzavřena na 20 let dodávek. „Samozřejmě ale může být mnohem delší, a to až do životnosti elektrárny,“ doplnil ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Vystavět se budou muset dvě čerpací stanice a tři potrubní mosty, zhruba 26 kilometrů dlouhého předizolovaného potrubí bude uloženo pod zemí. „Nejde o žádnou novinku. Už když jsem na rozestavěný Temelín nastoupil, všichni jsme s vytápěním Budějovic počítali. Nové jsou ale technologie zaměřené na minimální teplené ztráty, půjde o nejmodernější teplárenskou technologii u nás,“ doplňuje Zronek.

Plán na propojení Temelína a Budějc se poprvé objevil už v polovině 80. let 20. století. Projektanti s ním počítali už při zahájení stavby elektrárny v roce 1987, počátkem devadesátých let ale plán částečně zapadl při diskuzi o možném dokončení pouze dvou místo čtyř původně rozestavěných bloků. V roce 2011 jeho trasu vytyčily zásady územního rozvoje kraje a následně získal i kladné stanovisko EIA.

Horkovod mezi Temelínem a krajským městem bude třetí nejdelší v Česku. Jeho trasa povede z větší části podél silnice z Týna nad Vltavou do Českých Budějovic. Bude procházet přes katastrální území Křtěnova, Březí u Týna nad Vltavou, Knína, Kočína, Olešníku, Munic, Hluboké nad Vltavou, Bavorovic, Českého Vrbného a Budějc. „Dotáhnout projekt do fáze podpisu smlouvy nebylo jednoduché, ale podařilo se,“ uzavírá generální ředitel a předseda představenstva Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Lékárna na Máji zůstává, má prodlouženou smlouvu

úterý, 18. prosince 2018, 20:00

Lidé z Máje měli strach o lékárnu, která se nachází u pošty v budově patřící České správě sociálního zabezpečení. Lékárna měla...

V retro dresech Motor zničil Prostějov

pondělí, 17. prosince 2018, 20:11

Skvělý začátek, dobrá produktivita a vítězná bitva v retro dresech. Motor v 36. kole Chance ligy na domácím ledě přejel...

V Krumlově proběhnou Psí Vánoce. Přispět můžete i vy

pondělí, 17. prosince 2018, 19:15

Nejen lidem, ale i zvířatům musíme minimálně na Vánoce pomáhat. Proto jsem se rozhodli uspořádat sbírku na útulek v Českém...

FOTO: Punče a vánoční atmosféra. Třiadvacátá Staročeská ulička...

pondělí, 17. prosince 2018, 16:42

Třiadvacátý ročník tradiční vánoční uličky neměl chybu. Alespoň to tvrdila většina lidí, kteří si přišli oblíbenou předvánoční...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Lišek nakažených prašivinou přibývá. V okolí Boršova už jich bylo nalezeno šest

V okolí Boršova se objevily další lišky nakažené prašivinou. Jejich počet za poslední dny stoupl na šest. Na první případy této nemoci upozornili obyvatelé Homol zhruba před čtrnácti dny. Léčba nakaženého psa vyjde až na dva tisíce korun.

Parkování „Kiss and ride“ řidiči v Brně stále příliš nerozumí, někteří na místech stojí i týden

Někteří řidiči v Brně buď stále nechápou dopravní značení K+R, tedy tzv. Kiss and ride (tedy polib a jeď), nebo ho záměrně ignorují. Na stáních označených touto značkou stojí i několik dní. Stání na Kiss and ride je přitom většinou povoleno maximálně na dobu 5 minut. Brněnští strážníci se proto na neposlušné řidiče intenzivně zaměřují.

Okamura nebude kandidovat v eurovolbách ani z posledního místa

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura nebude kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu. Původně chtěl být na posledním místě listiny a v případě zvolení přenechat mandát jinému kandidátovi. Podle usnesení předsednictva SPD tento úmysl zpochybnilo ministerstvo vnitra.