Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský kraj uvolní na dostavbu letiště 255 milionů korun

 
neděle, 16. prosince 2018, 08:38

Jihočeský kraj uvolní v příštím roce 255 milionů korun na dostavbu letiště v Plané u Českých Budějovic, které by pak mělo zahájit zkušební mezinárodní provoz. Pokud pak areál získá potřebnou certifikaci, regulérní mezinárodní provoz by na něm mohl začít koncem roku 2020.

V příštím roce podle něj půjde o poslední velkou částku, která do obnovy letiště směřuje. „Byla to celková investice přibližně půlmiliardová, rozprostřená do několika let. Realizace stále pokračuje a jedná se o poslední fázi doplacení té stavby,“ uvedl vedoucí odboru veřejných zakázek a investic Jihočeského kraje Miloš Juha. Dodal, že příští rok by měl být dokončen terminál, plocha pro parkování letadel a objekt se zázemím pro hasiče.

Vlastníkem letiště je Jihočeský kraj a město České Budějovice. Původně chtěly na projekt získat dotaci 400 milionů korun od EU, ale Evropská komise v roce 2012 grant zamítla. „Původně bylo letiště projektováno jinak. Toto je úsporná varianta, která je však reálná pro mezinárodní provoz," uvedl Juha.

ČTĚTE TAKÉ: V Plané zkoušeli osvětlení letiště, přiletělo speciální letadlo 

Počátky českobudějovického letiště sahají do 30. let minulého století. Plně zprovozněno bylo v roce 1937. V roce 1938 začala jeho éra vojenská. Obnovena byla po válce v roce 1945, o dva roky později pak i letecký provoz Československých aerolinií. V roce 1950 začala jeho dvouletá rekonstrukce. Od 90. let byly vojenské aktivity na letišti postupně tlumeny. V roce 2005 končí éra vojenského letectví a začíná nová epocha letectví civilního.

Civilní letecký provoz letiště opětovně začal 1. dubna 2006, když město České Budějovice a Jihočeský kraj založily společnost Letiště České Budějovice. Licenci pro neveřejný mezinárodní provoz získalo v roce 2007.

Foto Jan Luxík | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Spisovatel Martin Štefko: Hrozně mě baví Lovecraftovy vize

sobota, 15. prosince 2018, 13:25

Jihočech Martin Štefko má rád horory. Proto není divu, že se odráží i v jeho literární tvorbě, která se nyní rozrostla o novou...

Nový betlém na náměstí Českého Krumlova budí pozornost. Autory jsou...

sobota, 15. prosince 2018, 11:11

Českokrumlovské náměstí zdobí nový betlém. A to ne jen tak ledajaký. Studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v...

Číslo, které by nemělo chybět v mobilu každého lyžaře? 1210

pátek, 14. prosince 2018, 17:37

Zimní sezona už běží, pro horskou službu začala 1. prosince. Záchranáři se připravují na své zásahy hlavně o vánočních...

U Globusu ode dneška funguje první dobíječka pro elektromobily v...

pátek, 14. prosince 2018, 14:36

Parkoviště před Globusem se dnes stalo svědkem historické události. Zástupkyně E.ONu Hana Kořínková tam spolu s ředitelem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat.

Internet se baví streamem pákistánské ministerstva. Omylem vysílalo s kočičím filtrem

Nestává se tak často, že by tisková konference přenášená na sociální sítě v Pákistánu vyvolala takový rozruch, jako ta, kterou před nedávnem přenášelo ministerstvo informací. Nepozorný externista, který měl stream na starost, totiž zapnul kočičí filtr, který váženým členům ministerstva i samotnému ministrovi přidělal infantilní kočičí ouška a fousky.