Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský kraj uvolní na dostavbu letiště 255 milionů korun

 
neděle, 16. prosince 2018, 08:38

Jihočeský kraj uvolní v příštím roce 255 milionů korun na dostavbu letiště v Plané u Českých Budějovic, které by pak mělo zahájit zkušební mezinárodní provoz. Pokud pak areál získá potřebnou certifikaci, regulérní mezinárodní provoz by na něm mohl začít koncem roku 2020.

V příštím roce podle něj půjde o poslední velkou částku, která do obnovy letiště směřuje. „Byla to celková investice přibližně půlmiliardová, rozprostřená do několika let. Realizace stále pokračuje a jedná se o poslední fázi doplacení té stavby,“ uvedl vedoucí odboru veřejných zakázek a investic Jihočeského kraje Miloš Juha. Dodal, že příští rok by měl být dokončen terminál, plocha pro parkování letadel a objekt se zázemím pro hasiče.

Vlastníkem letiště je Jihočeský kraj a město České Budějovice. Původně chtěly na projekt získat dotaci 400 milionů korun od EU, ale Evropská komise v roce 2012 grant zamítla. „Původně bylo letiště projektováno jinak. Toto je úsporná varianta, která je však reálná pro mezinárodní provoz," uvedl Juha.

ČTĚTE TAKÉ: V Plané zkoušeli osvětlení letiště, přiletělo speciální letadlo 

Počátky českobudějovického letiště sahají do 30. let minulého století. Plně zprovozněno bylo v roce 1937. V roce 1938 začala jeho éra vojenská. Obnovena byla po válce v roce 1945, o dva roky později pak i letecký provoz Československých aerolinií. V roce 1950 začala jeho dvouletá rekonstrukce. Od 90. let byly vojenské aktivity na letišti postupně tlumeny. V roce 2005 končí éra vojenského letectví a začíná nová epocha letectví civilního.

Civilní letecký provoz letiště opětovně začal 1. dubna 2006, když město České Budějovice a Jihočeský kraj založily společnost Letiště České Budějovice. Licenci pro neveřejný mezinárodní provoz získalo v roce 2007.

Foto Jan Luxík | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Ve šlágru kola si Jihostroj hladce poradil s Kladnem

sobota, 15. prosince 2018, 22:02

Ve šlágru dvanáctého kola si budějcký Jihostroj překvapivě hladce poradil se svým tradičním rivalem z Kladna. Po prvním...

Oblíbená Vánoční ulička v Panské je tady. Letos ve vylepšené verzi

sobota, 15. prosince 2018, 18:35

Už zítra nás čeká velmi oblíbená Vánoční ulička v Panské ulici, letos v pozměněném kabátě. Na základě žádostí lidí ji město...

U Globusu ode dneška funguje první dobíječka pro elektromobily v...

pátek, 14. prosince 2018, 14:36

Parkoviště před Globusem se dnes stalo svědkem historické události. Zástupkyně E.ONu Hana Kořínková tam spolu s ředitelem...

Budova bývalého kabaretu v Budějcích má být zbourána. Stavební úřad...

pátek, 14. prosince 2018, 07:12

Rozpadající se modrá budova bývalého kabaretu, kterou několikrát do roka kvůli požáru navštíví hasiči, má být zbourána. Tak...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji v roce 2024

Brno chce pořádat mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Město i kraj podepsali tento týden memorandum o spolupráci se státem na společném financování. Zatím však není určené, kdo kolik přispěje.

FOTO, VIDEO: Policisté si na řidiče nově posvítí autobusem, vidí i do kabiny kamionů

Po silnicích Libereckého kraje pluje nový nenápadný bílý koráb... Policejní autobus, který se zaměřuje na dodržování pravidel u nákladních automobilů. Ale neuniknou mu ani osobáky. Jak to celé funguje, jsem si byla vyzkoušet i já.

Olomoučtí fanoušci chystají celostadionové choreo. Bude to peklo, vzkazují

Olomoučtí hokejisté ve čtvrtfinále playoff bojují proti plzeňským indiánům. Stav série, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, je vyrovnaný 1:1 a olomoucká Plecharéna bude první dvě domácí čtvrtfinále hostit v pátek a v sobotu. Fanoušci už chystají celostadionové choreo. O tom, jak vzniká, jsme si povídali s Karolínou Vlčkovou, která je jednou z hlavních postav jádra fanoušků olomouckého hokeje.