Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vánoční stromy na jihočeská náměstí často darují lidé

 
sobota, 8. prosince 2018, 19:00

Jihočeši chtějí mít svá náměstí přes Vánoce krásná. Stále více jich zdobí stromy darované městům lidmi, kterým je ctí udělat okolí radost symbolem Vánoc ze svého lesa nebo zahrady.

„Dárců je převis. Ale ne vždy to, co nabízejí, je vhodné," říká Jiřina Dolejšková z prachatického městského úřadu.

Proces výběru bývá složitější, než se zdá. „Prověřuje se vhodnost stromu nikoli pouze ve smyslu velikosti a rozložitosti koruny, ale například i s ohledem na nutnost zajištění přístupu těžké techniky pro jeho kácení a následný převoz," popisuje mluvčí krumlovské radnice Petra Nestávalová.

Města také často přihlíží i k tomu, jak daleko nabízený strom od náměstí stojí. „Náklady na dopravu stromu jsou značné, takže vzdálenost hraje roli," vysvětluje Martina Suchá z táborského městského úřadu.

Přestože radnice získávají vánoční stromy darem, i tak do nich musí určité částky investovat. Jde především o zmíněnou dopravu, instalaci a zapojení elektrického osvětlení. „Každoročně se jedná o deset až dvacet tisíc korun," vypočítává náměstek budějckého primátora Tomáš Bouzek.

Pokud se nepodaří získat ideální strom od dárců, města většinou využijí vlastní společnosti. „U nás vánoční stromy zajišťují městské služby. Vyberou jej a zajistí pokácení, převoz a instalaci," prorazuje mluvčí písecké radnice Irena Malotová.

 


 

Kam dál?

Aktualizováno 9. prosince 2018, 14:53

SOUTĚŽ: Zažijte virtuální realitu na vlastní kůži. Unikátní projekt...

pondělí, 19. listopadu 2018, 10:53

Zdolávat hory v Himalájích, relaxovat na Havaji, řešit zajímavé úkoly, čelit svým strachům nebo si hrát s virtuálním psem. To...

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka:...

sobota, 8. prosince 2018, 15:00

Je zimní den. Stojím na Senovážném náměstí a dívám se směrem na naše Jihočeské muzeum. Je to krásná novoromantická budova, která...

Lesy pod Kletí jsou plné interaktivních poznávacích her

sobota, 8. prosince 2018, 13:00

Stezka Granátník u Srnína a také stezka na trase Třísov – Dívčí Kámen – Holubov jsou nově plné interaktivních prvků. Procházka...

Instagram mi nechybí, mám bez něj víc času, říká fotografka Markéta...

sobota, 8. prosince 2018, 07:00

V budějckém Café Hostel vystavuje mladá fotografka Markéta Dadáková. Nestandardními metodami úprav ukazuje perspektivy fotek,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb,už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.

Reklamace v kadeřnictví? Lépe jí předcházet

Nepovedená úprava vlasů je něco, co se řada spotřebitelů a spotřebitelek bojí reklamovat. Zákazník si nemusí nechat líbit to, co mu kadeřník na hlavě napáchal. Nápravu může žádat za křivý sestřih, špatně obarvené vlasy nebo tehdy, když prodloužené vlasy vypadávají. Nespokojenost s výsledkem je třeba oznámit kadeřníkovi co nejdříve.

Před půlnocí budou zveřejněny výsledky českých eurovoleb

Hodinu před půlnocí by dnes měly být zveřejněny výsledky letošních voleb českých europoslanců. I když hlasování v ČR skončilo už v sobotu, Český statistický úřad může výsledky zveřejnit až po 23:00. Důvodem je to, že ve většině států unie si budou voliči své europoslance vybírat až v tento den, jako poslední skončí hlasování v Itálii.