Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějcké Auticentrum potřebuje nové auto. Pomůžete i vy?

 
neděle, 2. prosince 2018, 19:00

Budějcké Auticentrum pomáhá lidem s autismem bezmála čtyři roky. Za tu dobu služeb centra využilo více než sto klientů, kteří se za pomoci odborníků, asistentů a dobrovolníků učí komunikovat a fungovat v běžném životě. V jejich práci jim pomáhá kromě speciálních pomůcek také automobil. Ten současný, který byl pořízen již jako starý vyřazený majetek po více jak dvaceti letech provozu, bohužel dosluhuje. Podaří se nám vybrat finance na pořízení nového?

„Péče o autisty není jednoduchá. S odbornými službami pro ně jsme začínali v roce 2015, před tím jsme byli jen komunita rodičů, kteří hledali vhodné aktivity pro své děti, bylo nás však stále více,“ popisuje ředitelka centra Milena Urbanová.

Základem práce s autistou je podle ní individuální přístup. To co je na první pohled vidět, jako křik, pláč, nevhodné chování, je jen špička ledovce. Ostatní deficity způsobené vrozenou poruchou mozkových funkcí jako je odlišný způsob vnímání a prožívání světa, emocí, neschopnost sdílení se s ostatními, a z toho plynoucí úzkosti, strach, napětí a další, vidět nejsou.

„Obecně lidem s autismem je třeba dát větší míru struktury prostředí, činností a času pomocí vizualizace, tak aby věděli, co, kdy, kde a jak dlouho budou vykonávat. Když získají tuto předvídatelnost, odpadne úzkost a strach ze změn,“ vysvětluje ředitelka.

Speciální metody práce jsou v Auticentru využívány při všech běžných aktivitách, jako jsou například muzikohrátky, pohybovky, malování nebo keramika. „Dítě s autismem si většinou nehraje, nezná sociálně napodobivou ani fantazijní hru, maximálně přesně kopíruje, co vidí třeba v kreslené pohádce. Proto se tak těžko zapojí mezi vrstevníky. Zjednodušeně řečeno, pokud dáte dítěti s autismem autíčko, bude si například mechanicky točit s kolečkem, nerozvíjí však hrou sociální komunikaci, což je zásadní problém do budoucna. V Auticentru tak různým metodami pracujeme na tom, abychom u dětí rozvíjeli funkční hru,“ vysvětluje ředitelka. 

Ideální „pomůckou“ je například dětské lego. „Začínáme jednoduchým scénářem s pár kostkami a fugurkami, který natočíme na video a poté jej dítěti pouštíme. Ukazujeme mu tak prostřednictvím hry různé situace, protože dítě a autismem postrádá vrozenou schopnost zdravých dětí správně reagovat na určité podněty. Je to dlouhodobý proces, záleží na míře postižení a na práci mnohdy již unavených rodičů s dítětem v domácím prostředí,“ zdůvodňuje Urbanová ve zkratce.

Do nového roku s novým autem?

Speciální službou Auticentra jsou odlehčovací pobyty. „Během pobytu se snažíme klienty co nejvíce brát do běžného prostředí. Na různé výlety, procházky, ale i sportovní a kulturní aktivity. Je třeba, aby nebyli zavření jen tady v centru,“ představuje význam pobytů Milena Urbanová.

K tomu ale organizace potřebuje auto. „Pokud jedete někam s klientem s autismem, je to opravdu dosti náročné. Někteří klienti nezvládají autobus s cizími lidmi, jiní se v půlce cesty rozmyslí a chtějí zpět, pro některé je třeba mít s sebou převlečení a další pomůcky. A pokud jdete pěšky s více klienty najednou, umíte si asi představit, že to není jen tak. Proto je pro nás velmi důležité auto,“ vysvětluje ředitelka. 

Pracovníkům totiž umožňuje dělat jejich práci o mnoho kvalitněji a bez stresu. Auto, které používají teď, už bohužel není v nejlepší kondici. Dostali jej jako vyřazené služební auto. A protože je období před Vánoci, můžeme pracovníkům organizace a klientům pomoci splnit velký sen, kterým je pořízení nového funkčního vozu. Pokud se chcete do sbírky zapojit, můžete přispět jakoukoliv částkou na sbírkový účet č. 223830888/0600. 

Pro podrobnější informace o Auticentru se můžete podívat na jejich webové stránky nebo Facebook.


Za podporu Auticentra velice děkujeme panu Františku Gaierovi ze společnosti Autodoprava Gaier Prachatice.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 9. prosince 2018, 14:53

SOUTĚŽ: Zažijte virtuální realitu na vlastní kůži. Unikátní projekt...

pondělí, 19. listopadu 2018, 10:53

Zdolávat hory v Himalájích, relaxovat na Havaji, řešit zajímavé úkoly, čelit svým strachům nebo si hrát s virtuálním psem. To...

Vyberte Motoráka měsíce listopadu! Čtenář i hráč dostanou soudek piva

neděle, 2. prosince 2018, 14:00

Hodnotit, kdo z hráčů Motoru byl v uplynulém měsíci nejlepší, není jednoduchý úkol. Slušné výkony některých hráčů zastínila...

FOTO: Budějcké náměstí rozsvítil vánoční stromek. Adventní trhy jsou...

neděle, 2. prosince 2018, 07:22

Sobotní večer přinesl na Českobudějovický advent poslední třešničku na dortu. Vánoční stromeček už svítí, lidé si tak mohou na...

Motor složil Vsetín a slaví důležitou výhru

sobota, 1. prosince 2018, 19:30

Ve 30. kole Chance ligy získal Motor po atraktivní podívané všechny tři body, když na domácí půdě těsně přehrál VHK Vsetín 2:1....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Evropská komise nebude vyplácet dotace do vyřešení Babišova případu

Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s předsedou vlády žádné dotace. Prohlásil to dnes komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger během debaty v Evropském parlamentu. Řekl rovněž, že od začátku srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly v souvislosti s firmou Agrofert žádné dotace vyplaceny.

Pátrání po čtyřleté Marušce pokračuje. Matka se brání proti nařčení otce, redakce získala znalecký posudek

Policisté od pátku 7. prosince pátrají po čtyřleté Marii Žiškové. Podle jejich informací se dívenka nachází neznámo kde s otcem Vladimírem Žiškou. Ten v současné době rozesílá prostřednictvím organizace Family for Liberty tiskové prohlášení, ve kterém napadá matku mimo jiné ze sexuálního zneužívání a týrání dcery. Ve vyjádření matky Marušky, které redakce Olomoucké Drbny získala, však její máma popírá, že by k něčemu takovému docházelo. Navíc redakce získala znalecký posudek, ze kterého vyplývá, že Vladimír Žiška nemá předpoklady k výchově dítěte.

Psychiatři: Syndromem vyhoření trpí každý pátý Čech

Syndromem vyhoření trpí podle odborníků každý pátý Čech. Nejohroženější jsou vrcholoví manažeři, lékaři, zdravotníci, učitelé, policisté a soudci. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Takzvaný syndrom vyhoření je reakcí na dlouhodobý stres, který se projevuje především únavou a ztrátou pocitu ze smyslu vykonávané práce.