Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeská univerzita má nedostatek studentů na kolejích, ubytovává klienty Centra sociálních služeb Empatie

 
čtvrtek, 15. listopadu 2018, 06:51

Studentům Jihočeské univerzity se nevyplatí ubytování na jejích kolejích. Škola z ekonomických důvodů podepsala smlouvu na ubytování s Centrem sociálních služeb Empatie. Klienty tohoto centra jsou lidé s chronickým duševním onemocněním a kombinovaným postižením.

Studentů s nezájmem o ubytování na kolejích v posledních letech přibývá. „Můžou za to mimo jiné nižší ceny bytů na nedalekých sídlištích. Pro studenty je lepší se složit na byt a za stejnou nebo nižší cenu mít svůj vlastní pokoj a zázemí,“ říká vedoucí kolejí K1 a K2 Petra Šeflová.

Další důvod sníženého zájmu studentů o koleje přidává tiskový mluvčí Jihočeské univerzity Štěpán Kuděj. „Odhlašují se nám studenti z regionu do zhruba padesáti kilometrů, kterým se nevyplatí platit kolejné, když za vysloveně pár korun dojedou denně domů,“ doplňuje mluvčí. České dráhy totiž letos zlevnily jízdné studentům do šestadvaceti let až na čtvrtinu. Podle mluvčího zájem o ubytování na kolejích ovlivňuje i snižující se porodnost a s ní spojený úbytek Čechů. „To se samozřejmě dotklo i počtu studentů Jihočeské univerzity,“ osvětluje Kuděj.

Z důvodu neobsazenosti kolejí musela univerzita přistoupit k razantnímu kroku. Aby pro ni provoz ubytování nebyl ztrátový, podepsala na příští rok a půl smlouvu o pronájmu celého patra jedné z kolejí s Centrem sociálních služeb Empatie z Libníče. Budova centra nedaleko Budějc se momentálně rekonstruuje a jeho ředitelka hledala vhodný prostor, kam umístit své klienty. Těmi jsou lidé s chronickým duševním onemocněním a kombinovaným postižením.

To je neobvyklý postup, ale z pohledu zákona je vše v pořádku. Zákon o vysokých školách reguluje problematiku majetku vysoké školy. Vysoké školy mohou využívat majetek i k doplňkové činnosti,“ potvrzuje mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Odkazuje na Zákon o vysokých školách. Podle něj „Doplňková činnost nesmí ohrozit kvalitu, rozsah a dostupnost činností, k jejichž uskutečňování byla veřejná vysoká škola zřízena“.

Správný postup univerzity potvrzuje i vedoucí kolejí K1 a K2 Petra Šeflová: „Nejprve musíme uspokojit studenty Jihočeské univerzity, pak ostatní. V současnosti poskytujeme i hotelové ubytování, na každé koleji máme minimálně dvacet volných míst.“

Studenty neláká ani nově zrekonstruovaná kolej K1, která jim kromě moderního a příjemného prostředí poskytuje i větší soukromí. Nově funguje na buňkovém systému, kdy se o sociální zařízení nedělí celé patro, ale pouze tři až čtyři pokoje – podoba koleje by se dala přirovnat k bytům.

Napsal Jiří Kadlec | Foto kam.jcu.cz
 


 

Kam dál?

Lidé se baví kauzou Babiš. Podle některých je to už přes čáru

středa, 14. listopadu 2018, 21:12

Jak už to tak bývá, každá akce vyvolá reakci. Poslední hodiny tak společností hýbe odhalení serveru Seznam Zprávy, jehož...

Aligátora vystřídala želva Liane. Mlýnskou stoku okupuje další...

středa, 14. listopadu 2018, 14:58

Pár týdnů po tom, co Mlýnskou stoku opustil oblíbený aligátor, se mohou lidé znovu radovat z kreativního umění v budějckých...

KOMENTÁŘ: Duševně nemocné si nesmí brát za rukojmí premiéři ani média

středa, 14. listopadu 2018, 11:52

Veřejné mínění v České republice ovládla v posledních desítkách hodin názorová bouře o síle orkánu. Rozpoutala ji reportáž...

Čeští pivaři jsou letos střidmější, týdně vypijí o půllitr méně

středa, 14. listopadu 2018, 07:01

Čeští pivaři letos týdně vypili o 1,2 velkého piva méně než loni, týdenní spotřeba klesla na 7,6 půllitru. Ženy se naopak rozpily...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Hradecký kraj se kromě BusLine dohodl se všemi dopravci

Královéhradecký kraj se dohodl se sedmi z osmi autobusových dopravců na podmínkách nových smluv, podle kterých budou dopravci jezdit od 1. dubna. Shodu kraj zatím nenalezl se semilskou společností BusLine. Osm z jedenácti autobusových dopravců kraji vypovědělo k 31. březnu smlouvy na zajištění dotované linkové autobusové dopravy. Představuje to 97 procent dopravy v kraji. Dopravci chtějí od kraje více peněz, a to především na mzdy řidičů.

Jelen Standa se loni podruhé narodil. V Lánské oboře se má čile k světu

Kauzu jelena Standy, který v únoru loňského roku napadl jednoho z návštěvníků sledovala celá republika. Standa měl být za napadení utracen, díky petici se ale přestěhoval do Lánské obory, kde se mu podle slov ředitele daří velmi dobře a možná ho v příštím roce bude čekat i seznámení s jeho nastávající.

Ode dneška musí projít hovězí z Polska kontrolou

Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři. Dokud nebudou hotovy výsledky testů, maso nebude smět na trh. Ve středu to ohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Reagoval tak na nález 700 kilogramů polského hovězího nakaženého salmonelou, které bylo ve skladu ve středních Čechách. Veterináři by dnes měli zveřejnit mimořádná opatření, kterými se povinnost stane platnou. Policie se již od středy zaměřila na kontrolu nákladních vozidel, pokud budou mít podezření na problematické zboží, vyrozumí krajské veterináře.