Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeská univerzita má nedostatek studentů na kolejích, ubytovává klienty Centra sociálních služeb Empatie

 
čtvrtek, 15. listopadu 2018, 06:51

Studentům Jihočeské univerzity se nevyplatí ubytování na jejích kolejích. Škola z ekonomických důvodů podepsala smlouvu na ubytování s Centrem sociálních služeb Empatie. Klienty tohoto centra jsou lidé s chronickým duševním onemocněním a kombinovaným postižením.

Studentů s nezájmem o ubytování na kolejích v posledních letech přibývá. „Můžou za to mimo jiné nižší ceny bytů na nedalekých sídlištích. Pro studenty je lepší se složit na byt a za stejnou nebo nižší cenu mít svůj vlastní pokoj a zázemí,“ říká vedoucí kolejí K1 a K2 Petra Šeflová.

Další důvod sníženého zájmu studentů o koleje přidává tiskový mluvčí Jihočeské univerzity Štěpán Kuděj. „Odhlašují se nám studenti z regionu do zhruba padesáti kilometrů, kterým se nevyplatí platit kolejné, když za vysloveně pár korun dojedou denně domů,“ doplňuje mluvčí. České dráhy totiž letos zlevnily jízdné studentům do šestadvaceti let až na čtvrtinu. Podle mluvčího zájem o ubytování na kolejích ovlivňuje i snižující se porodnost a s ní spojený úbytek Čechů. „To se samozřejmě dotklo i počtu studentů Jihočeské univerzity,“ osvětluje Kuděj.

Z důvodu neobsazenosti kolejí musela univerzita přistoupit k razantnímu kroku. Aby pro ni provoz ubytování nebyl ztrátový, podepsala na příští rok a půl smlouvu o pronájmu celého patra jedné z kolejí s Centrem sociálních služeb Empatie z Libníče. Budova centra nedaleko Budějc se momentálně rekonstruuje a jeho ředitelka hledala vhodný prostor, kam umístit své klienty. Těmi jsou lidé s chronickým duševním onemocněním a kombinovaným postižením.

To je neobvyklý postup, ale z pohledu zákona je vše v pořádku. Zákon o vysokých školách reguluje problematiku majetku vysoké školy. Vysoké školy mohou využívat majetek i k doplňkové činnosti,“ potvrzuje mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Odkazuje na Zákon o vysokých školách. Podle něj „Doplňková činnost nesmí ohrozit kvalitu, rozsah a dostupnost činností, k jejichž uskutečňování byla veřejná vysoká škola zřízena“.

Správný postup univerzity potvrzuje i vedoucí kolejí K1 a K2 Petra Šeflová: „Nejprve musíme uspokojit studenty Jihočeské univerzity, pak ostatní. V současnosti poskytujeme i hotelové ubytování, na každé koleji máme minimálně dvacet volných míst.“

Studenty neláká ani nově zrekonstruovaná kolej K1, která jim kromě moderního a příjemného prostředí poskytuje i větší soukromí. Nově funguje na buňkovém systému, kdy se o sociální zařízení nedělí celé patro, ale pouze tři až čtyři pokoje – podoba koleje by se dala přirovnat k bytům.

Napsal Jiří Kadlec | Foto kam.jcu.cz
 


 

Kam dál?

Lidé se baví kauzou Babiš. Podle některých je to už přes čáru

středa, 14. listopadu 2018, 21:12

Jak už to tak bývá, každá akce vyvolá reakci. Poslední hodiny tak společností hýbe odhalení serveru Seznam Zprávy, jehož...

Studenti Střední školy polytechnické v Budějcích se můžou stát...

středa, 14. listopadu 2018, 18:49

Střední škola polytechnická je školou s více než šedesátiletou tradicí. Po celou dobu své existence nepřetržitě připravuje...

TRAILER TÝDNE: Pokémoní mánie pokračuje. S nejznámějším z nich se...

středa, 14. listopadu 2018, 17:15

Pikachu se vrací na scénu, aby mladému Timovi pomohl vypátrat jeho otce. Ve světě, kde si lidé a Pokémoni nerozumí, najdou oba...

Aligátora vystřídala želva Liane. Mlýnskou stoku okupuje další...

středa, 14. listopadu 2018, 14:58

Pár týdnů po tom, co Mlýnskou stoku opustil oblíbený aligátor, se mohou lidé znovu radovat z kreativního umění v budějckých...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před 6 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.