Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeská univerzita má nedostatek studentů na kolejích, ubytovává klienty Centra sociálních služeb Empatie

 
čtvrtek, 15. listopadu 2018, 06:51

Studentům Jihočeské univerzity se nevyplatí ubytování na jejích kolejích. Škola z ekonomických důvodů podepsala smlouvu na ubytování s Centrem sociálních služeb Empatie. Klienty tohoto centra jsou lidé s chronickým duševním onemocněním a kombinovaným postižením.

Studentů s nezájmem o ubytování na kolejích v posledních letech přibývá. „Můžou za to mimo jiné nižší ceny bytů na nedalekých sídlištích. Pro studenty je lepší se složit na byt a za stejnou nebo nižší cenu mít svůj vlastní pokoj a zázemí,“ říká vedoucí kolejí K1 a K2 Petra Šeflová.

Další důvod sníženého zájmu studentů o koleje přidává tiskový mluvčí Jihočeské univerzity Štěpán Kuděj. „Odhlašují se nám studenti z regionu do zhruba padesáti kilometrů, kterým se nevyplatí platit kolejné, když za vysloveně pár korun dojedou denně domů,“ doplňuje mluvčí. České dráhy totiž letos zlevnily jízdné studentům do šestadvaceti let až na čtvrtinu. Podle mluvčího zájem o ubytování na kolejích ovlivňuje i snižující se porodnost a s ní spojený úbytek Čechů. „To se samozřejmě dotklo i počtu studentů Jihočeské univerzity,“ osvětluje Kuděj.

Z důvodu neobsazenosti kolejí musela univerzita přistoupit k razantnímu kroku. Aby pro ni provoz ubytování nebyl ztrátový, podepsala na příští rok a půl smlouvu o pronájmu celého patra jedné z kolejí s Centrem sociálních služeb Empatie z Libníče. Budova centra nedaleko Budějc se momentálně rekonstruuje a jeho ředitelka hledala vhodný prostor, kam umístit své klienty. Těmi jsou lidé s chronickým duševním onemocněním a kombinovaným postižením.

To je neobvyklý postup, ale z pohledu zákona je vše v pořádku. Zákon o vysokých školách reguluje problematiku majetku vysoké školy. Vysoké školy mohou využívat majetek i k doplňkové činnosti,“ potvrzuje mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Odkazuje na Zákon o vysokých školách. Podle něj „Doplňková činnost nesmí ohrozit kvalitu, rozsah a dostupnost činností, k jejichž uskutečňování byla veřejná vysoká škola zřízena“.

Správný postup univerzity potvrzuje i vedoucí kolejí K1 a K2 Petra Šeflová: „Nejprve musíme uspokojit studenty Jihočeské univerzity, pak ostatní. V současnosti poskytujeme i hotelové ubytování, na každé koleji máme minimálně dvacet volných míst.“

Studenty neláká ani nově zrekonstruovaná kolej K1, která jim kromě moderního a příjemného prostředí poskytuje i větší soukromí. Nově funguje na buňkovém systému, kdy se o sociální zařízení nedělí celé patro, ale pouze tři až čtyři pokoje – podoba koleje by se dala přirovnat k bytům.

Napsal Jiří Kadlec | Foto kam.jcu.cz
 


 

Kam dál?

Lidé se baví kauzou Babiš. Podle některých je to už přes čáru

středa, 14. listopadu 2018, 21:12

Jak už to tak bývá, každá akce vyvolá reakci. Poslední hodiny tak společností hýbe odhalení serveru Seznam Zprávy, jehož...

Aligátora vystřídala želva Liane. Mlýnskou stoku okupuje další...

středa, 14. listopadu 2018, 14:58

Pár týdnů po tom, co Mlýnskou stoku opustil oblíbený aligátor, se mohou lidé znovu radovat z kreativního umění v budějckých...

KOMENTÁŘ: Duševně nemocné si nesmí brát za rukojmí premiéři ani média

středa, 14. listopadu 2018, 11:52

Veřejné mínění v České republice ovládla v posledních desítkách hodin názorová bouře o síle orkánu. Rozpoutala ji reportáž...

Čeští pivaři jsou letos střidmější, týdně vypijí o půllitr méně

středa, 14. listopadu 2018, 07:01

Čeští pivaři letos týdně vypili o 1,2 velkého piva méně než loni, týdenní spotřeba klesla na 7,6 půllitru. Ženy se naopak rozpily...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Může hlína v jídle léčit obezitu? Prý zbavuje tuků

Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z organismu vyplavuje tuk, tvrdí nová studie, o níž informoval britský server Mail Online.

ŘSD o víkendu vyrazilo na kontrolu. Na problematickém úseku nebyl žádný dělník

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovalo úsek dálnice D1 u Humpolce, kde firma Geosan dostala příkaz k opravě vysypaných kaveren. Podle ŘSD se situace na místě nijak nezměnila. Novinářům to dnes řekl jeho mluvčí Jan Rýdl. Podle aktuálních informací v sobotu ani dnes nikdo na opravě vysypaných kavaren nepracoval.

Budou Vánoce na sněhu? V příštím týdnu se oteplí, zima přijde až na Silvestra

O vánočních svátcích budou v Česku podle meteorologů venkovní teploty pravděpodobně nad nulou, až na Silvestra se ochladí. Sněhu se Češi asi o svátcích nedočkají. Příští víkend mají teploty vystoupat až na pět stupňů.