Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Strakoničtí vojáci bránili kasárna před útokem teroristů, naštěstí pouze cvičně

 
pondělí, 12. listopadu 2018, 16:58

Část strakonických vojáků z 25. protiletadlového raketového pluku se vrátila ze cvičení Trident Juncture 2018 v Norsku. V průběhu cvičení jejich kolegové na strakonické základně absolvovali nácvik protivzdušné obrany České republiky.

Pro výcvik byl vytvořen speciální taktický scénář. Podle něj došlo v Německu ke dvěma teroristickým útokům. Cílem prvního útoku byl chemický závod, na který teroristé zaútočili v pronajatém vyhlídkovém letadle. O několik dní později najeli odcizeným náklaďákem do hlavní haly jaderné elektrárny. V obou případech došlo k odpálení výbušniny, kterou teroristé umístili na palubu letadla a korbu auta. Česká vláda v reakci na události rozhodla o aktivaci části Národního posilového systému protivzdušné obrany České republiky.

Úkolem strakonických vojáků je v takových situacích zabezpečit pozemní protivzdušnou obranu objektům, kterým hrozí zvýšené nebezpečí útoku. Mezi takové objekty patří například jaderné elektrárny, letecké základny, průmyslové aglomerace nebo dopravní uzly.

„Naším úkolem při tomto nácviku bylo bránit vzdušný prostor kasáren 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích z důvodu zabránění teroristického útoku za použití civilního letadla,“ upřesnil řídící nácviku Vlastimil Hujer. Cvičení prověřilo schopnosti vojáků zařazených do Národního posilového systému včetně systému velení.                                             

Pro potřeby Národního posilového systému protivzdušné obrany České republiky jsou vyčleňováni především vojáci z 251. protiletadlového raketového oddílu. Naopak jádro jednotky, jež působila v Norsku, tvořili příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu,“ říká tisková mluvčí 25. protiletadlového raketového pluku Jana Samcová. „Ověřili jsme si naší schopnost plnit úkoly při souběžném nasazení dvou úkolových uskupení a zabezpečení chodu útvaru,“ dodává k tomu Vlastimil Hujer.

Napsal Jiří Kadlec | Foto Kapitánka Jana Samcová
 


 

Kam dál?

Střední škola a Vyšší odborná škola cestovního ruchu v Budějcích...

pondělí, 12. listopadu 2018, 15:41

Dlouhodobým cílem Střední odborné školy a Vyšší odborné školy cestovního ruchu České Budějovice je být moderní vzdělávací...

VIDEO: Ze začátečníků udělají budoucí hvězdy. V Hokejovém centru...

pondělí, 12. listopadu 2018, 14:17

Děti do bruslí. Tak se jmenuje projekt, který od 1. listopadu spustili v Hokejovém centru Pouzar. Má děti naučit bruslit a třeba...

Víte, kdy zapnout mlhovky? Při nevhodném použití vám hrozí i pokuta

pondělí, 12. listopadu 2018, 08:38

Mlhy začínají v těchto dnech být neoddělitelnými partnery řidičů na cestách. Společně s mlhou přichází věčné dilema, kdy správně...

Na náměstí Ochutnáme kouzlo Vánoc. Organizátoři adventu přichystali...

pondělí, 12. listopadu 2018, 06:49

V obchodech už několik dní visí vánoční dekorace, a co nevidět se do adventní podoby promění i budějcké náměstí. Přípravy na trhy...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”