Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Strakoničtí vojáci bránili kasárna před útokem teroristů, naštěstí pouze cvičně

 
pondělí, 12. listopadu 2018, 16:58

Část strakonických vojáků z 25. protiletadlového raketového pluku se vrátila ze cvičení Trident Juncture 2018 v Norsku. V průběhu cvičení jejich kolegové na strakonické základně absolvovali nácvik protivzdušné obrany České republiky.

Pro výcvik byl vytvořen speciální taktický scénář. Podle něj došlo v Německu ke dvěma teroristickým útokům. Cílem prvního útoku byl chemický závod, na který teroristé zaútočili v pronajatém vyhlídkovém letadle. O několik dní později najeli odcizeným náklaďákem do hlavní haly jaderné elektrárny. V obou případech došlo k odpálení výbušniny, kterou teroristé umístili na palubu letadla a korbu auta. Česká vláda v reakci na události rozhodla o aktivaci části Národního posilového systému protivzdušné obrany České republiky.

Úkolem strakonických vojáků je v takových situacích zabezpečit pozemní protivzdušnou obranu objektům, kterým hrozí zvýšené nebezpečí útoku. Mezi takové objekty patří například jaderné elektrárny, letecké základny, průmyslové aglomerace nebo dopravní uzly.

„Naším úkolem při tomto nácviku bylo bránit vzdušný prostor kasáren 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích z důvodu zabránění teroristického útoku za použití civilního letadla,“ upřesnil řídící nácviku Vlastimil Hujer. Cvičení prověřilo schopnosti vojáků zařazených do Národního posilového systému včetně systému velení.                                             

Pro potřeby Národního posilového systému protivzdušné obrany České republiky jsou vyčleňováni především vojáci z 251. protiletadlového raketového oddílu. Naopak jádro jednotky, jež působila v Norsku, tvořili příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu,“ říká tisková mluvčí 25. protiletadlového raketového pluku Jana Samcová. „Ověřili jsme si naší schopnost plnit úkoly při souběžném nasazení dvou úkolových uskupení a zabezpečení chodu útvaru,“ dodává k tomu Vlastimil Hujer.

Napsal Jiří Kadlec | Foto Kapitánka Jana Samcová
 


 

Kam dál?

Na náměstí Ochutnáme kouzlo Vánoc. Organizátoři adventu přichystali...

pondělí, 12. listopadu 2018, 06:49

V obchodech už několik dní visí vánoční dekorace, a co nevidět se do adventní podoby promění i budějcké náměstí. Přípravy na trhy...

Inspektoři zadrželi kamion s kebabem. Nevhodně přepravované maso...

neděle, 11. listopadu 2018, 07:41

Další zásilku s nevhodně přepravovaným masem na kebab zajistili inspektoři Státní veterinární správy spolu s celníky na konci...

VIDEO: V hlavní roli budějcké náměstí. Reklama na Fererro Rocher je...

sobota, 10. listopadu 2018, 13:08

V polovině září zasypal budějcké náměstí sníh a minimálně polovina města žila natáčením reklamy na oblíbené čokoládové bonbony...

RECENZE: Bohemian Rhapsody oprašuje Mercuryho božství

sobota, 10. listopadu 2018, 10:19

Varuji vás předem. Tato recenze je od prvního do posledního písmena oslavnou ódou a sledování Bohemian Rhapsody v kině může...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.