Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Tajemný tunel pod náměstím

 
sobota, 10. listopadu 2018, 15:21

Pod naším hlavním náměstím Přemysla Otakara II. opravdu vede tunel. Upřímně, trochu jsem si ale v nadpisu zapřeháněl. Je to spíše tunýlek a tajemný také moc není. Ale jak víte, nadpis přitahuje čtenáře. Pro jednou mi to tedy promiňte.

Pokud přijdete ke kašně Samsona a stoupnete si na stranu, kde budete mít radnici přímo před sebou, uvidíte zde v dlažbě poklop. A tady právě náš tunel začíná. Pod poklopem se skrývá poměrně rozlehlý obdélníkový prostor, který je obezděn novodobými, červeně glazovanými cihlami. Zde jsou umístěna dvě moderní čerpadla, která vhánějí vodu do kašny. První, menší, má na starosti boční tryskání. Obsluhuje tzv. mascarony. Tak nazýváme obličeje, z jejichž úst tryská po stranách kašny voda.

To druhé čerpadlo, větší, zase vhání vodu do hlavní trysky, která soustavně omývá bájného hrdinu Samsona. Naše budějovická kašna je největší v České republice a vody se do ní vejde 237 kubických metrů. Abychom si mohli udělat představu, jaké je to množství, vybavme si v paměti skokanský bazén na naší zimní plovárně. Pokud by měl hloubku dva metry, bylo by v něm téměř stejné množství vody, jaké se vejde do naší kašny.

Zpět ale k našemu tajemnému tunelu. Z podzemní místnosti, kde jsou umístěna čerpadla, začíná krásný tunýlek směřující ke středu kašny. Není ani široký, ani dlouhý. Na délku měří přibližně jen 8 metrů. Vede v něm potrubí, které přivádí vodu k obličejovým chrličům a do hlavní trysky. Jak je ale hezky klenutý, to Vám ukáží Milanovy fotky.

Závěrem bychom chtěli poděkovat firmě Čevak, za to, že nám umožnili udělat fotodokumentaci podzemní části naší kašny. Děkujeme a přejeme bezchybný chod čerpadel, kvalitní vodu a jen ukázněné návštěvníky.

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Jan Luxík, Milan Binder
 


 

Kam dál?

VIDEO: V hlavní roli budějcké náměstí. Reklama na Fererro Rocher je...

sobota, 10. listopadu 2018, 13:08

V polovině září zasypal budějcké náměstí sníh a minimálně polovina města žila natáčením reklamy na oblíbené čokoládové bonbony...

RECENZE: Bohemian Rhapsody oprašuje Mercuryho božství

sobota, 10. listopadu 2018, 10:19

Varuji vás předem. Tato recenze je od prvního do posledního písmena oslavnou ódou a sledování Bohemian Rhapsody v kině může...

Jihočeské divadlo uvede nové hry, chystá i průvod Budějcemi

sobota, 10. listopadu 2018, 08:43

Hned dvojnásobně oslaví Jihočeské divadlo 17. listopad. Na třetí listopadovou sobotu totiž letos kromě Dne boje za svobodu a...

SOUTĚŽ: Hlasujte pro drbňátka za měsíc říjen

pátek, 9. listopadu 2018, 12:32

Hlasování o drbňátko měsíce září je u konce. Nejvíce hlasů od vás dostala Adéla Valentová, která se tak stala vítězem!...

 
 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: V hlavní roli budějcké náměstí....

  • Inspektoři zadrželi kamion s kebabem....

  • Jihočeská univerzita má nedostatek studentů...

  • Na náměstí Ochutnáme kouzlo Vánoc....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Andrej Babiš odletěl za svým synem do Švýcarska

Premiér Andrej Babiš v sobotu ráno odletěl za svým synem do Švýcarska. Informoval o tom ve svém videu, které umístil na sociální sítě. Z toho důvodu Babiš položil kytici na Národní třídě už o půlnoci.

Listopad 89 v Praze pohledem přesvědčeného komunisty: „Černé pivo teklo, život šel dál.“

„Kdyby to vydrželo ještě dva tři roky, kapitalismus na Západě by se zhroutil z nadvýroby,“ je přesvědčen dlouholetý člen ÚV KSČ, horník a otec komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Tedy muže, který v roce 1989 sloužil u pohotovostního pluku, a dnes se v KSČM profiluje jako bezpečnostní expert.

PRŮZKUM: Češi jsou tolerantní k sousedům jiného etnika, schvalují i registrovaná partnerství

Češi jsou v mnoha ohledech velice tolerantní. Nevadilo by jim mít za souseda Roma nebo Vietnamce, schvalují instituci registrovaného partnerství. Více jak polovina z nich ale někdy byla svědkem diskriminace. Pojem migrace je v české společnosti vnímán negativně, lidé se bojí teroristického útoku (48 % dotázaných) a nelegální migranty by odmítali i za případného použití násilí (72 % respondentů). Méně tolerantní jsou Češi na trhu práce, 56 % z nich zastává názor, že český občan by měl mít při žádosti o práci přednost před osobou jiného etnika. Vyplývá to z aktuálního průzkumu projektu Absolut Tolerance, který zpracovala agentura Rondo Data.