Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Posledních dvacet let se prevence proti drogám nedělala dobře, říká Pavel Tůma z protidrogového vlaku

pátek, 12. října 2018, 06:55

Budějcké vlakové nádraží přivítalo revoluční spoj. Cestující, kteří nasedli do přistaveného vlaku, sice nikam nedojeli, ale pomocí interaktivního programu se mohli podívat na cestu drog, a toho, co s lidmi návykové látky udělají. Díky obrovskému zájmu škol a veřejnosti se bohužel nedostalo na všechny, organizátoři akce ale slibují, že se vrátí.

Protidrogový vlak je na cestě už tři roky, za tu dobu ho navštívilo 90 tisíc dětí, z toho 30 tisíc dětí z Německa. Projel devadesáti městy a čtyřmi státy. „Byla to dlouhá a krutá cesta. Jen deset let jsme vlak stavěli,“ popisuje organizátor Pavel Tůma. 

O protidrogovém programu začal přemýšlet, když se mu předávkoval kamarád. „Uvědomil jsem si, že na trhu zoufale chybí nějaký vzdělávací program pro děti,“ vysvětluje.

Podle Pavla Tůmy je povědomí o drogách v krajích různé. „Občas nás překvapí,jak jsou děti upřímné. Hodně špatná situace je v Moravskoslezkém kraji, v Karlovarském kraji a i v Praze,“ prozrazuje Tůma.

Některé děti podle něj začínají s drogami experimentovat opravdu brzy. „Teď, podle nejaktuálnějších informací i z vašeho kraje, víme o devítileté holce závislé na pervitinu. To jsou opravdu situace, které jsou pro mnohé lidi překvapením, ale ta prevence se tady prostě posledních 20 let nedělala dobře a českým dětem patří bohužel první místo v hitparádě Evropské unie, jen 1400 dětí pravidelně kouří a pije alkohol,“ popisuje vážnou situaci hlavní organizátor.

S protidrogovým vlakem chystají i několik novinek. Už letos ho doplní navazující program, ve kterém policisté obchází školy s filmem, který se ve vlaku promítá, a společně s dětmi se o něm baví a diskutují. „Chceme ještě vybudovat takzvané ertéháby, to je místo, kde budou mít děti nejsilnější wifinu ve městě. Bylo to vymyšleno podle dotazníků, které nám děti vyplňují. Vychází z nich, že hromadně opouštějí kroužky a my jim chceme dát takový prostor,který je bude bavit, k tvoření, k sociálnímu podnikání. Ale tohle je zatím jen v plenkách,“ popisuje Tůma.

Příští rok se podle organizátorů vrátí vlak do Budějc na pět pracovních dní. „Letos bylo během několika dní vyprodáno, takže na spoustu škol se vůbec nedostalo. Věříme, že příští rok to bude lepší,“ uzavírá Tůma.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

DRBNA HISTORIČKA: Muzeum u balvanu

čtvrtek, 11. října 2018, 20:44

Balvan z Kozího vrchu dnes stojí před budovou vědecké knihovny na Lidické třídě. Je štěstí, že tam vůbec stojí. Původně tam...

Lanovka na Kleť má nové lano. Vyšlo na jeden a půl milionu korun

čtvrtek, 11. října 2018, 15:29

Novou lanovou dráhu budou moci využívat návštěvníci rozhledny Kleť na Českokrumlovsku. Za jeden a půl milionu korun nechala obec...

U Sportovní haly budou zadarmo očkovat psy lidí bez domova

čtvrtek, 11. října 2018, 07:01

Nechat si zdarma naočkovat a odčervit psa mohou už tento pátek u Sportovní haly na Dlouhé louce lidé bez domova. Ti jsou totiž...

PLÁN ÚTĚKU: Čekání na peklo jménem Valdice

středa, 10. října 2018, 21:42

Nejhorší na celé base je to čekání. Když jsem se dostal zpět do Brna, věděl jsem, že mě nečeká nic dobrého. Spoustu lidí jsem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Drbna pomáhala tam, kde bylo potřeba. Podpořených projektů je více než prstů na obou rukách

Když můžu, pomůžu. Tohle heslo není Drbně cizí. V letošním roce podpořila několik charitativních a dobročinných projektů. V zimních měsících nenechala na holičkách lidi bez domova, už několikátým rokem podpořila onkologicky nemocné děti skrze nadační fond Pink Bubble a v prosinci opět mediálně podpořila Andělskou aukci v Budějcích.

Internetoví obchodníci zaostávají v přípravě na nové bezpečnostní normy

Internetoví obchodníci v Evropě zaostávají v přípravě na nové bezpečnostní normy, které přitom vstoupí v platnost již za tři čtvrtě roku. Ukazuje to průzkum společnosti Mastercard zahrnující přes 300 on-line prodejců ze 17 zemí . Přísnější ověřování totožnosti zákazníků stanovené evropskou směrnicí o platebních službách PSD2 začne platit v září 2019.

Ovlivňování médií a zneužívání moci nelze tolerovat, říká soudkyně, co zrušila platnost voleb

Komunální volby ve Strakonicích se musí opakovat, rozhodl letos 20. listopadu soudní senát v čele se soudkyní Terezou Kučerovou. Svůj verdikt doplnil odůvodněním, které přesahuje hranice jihočeského města a dotýká se celé české politiky.