Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Strakoničtí protiletadlovci se v Norsku zúčastní největšího cvičení NATO za posledních deset let

 
pondělí, 1. října 2018, 13:12

Dva týdny zbývají do odjezdu příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic na mezinárodní cvičení Trident Juncture 2018. Jako příslušníci úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany, jež bude v příštím roce součástí Sil velmi rychlé reakce NATO, se v Norsku na přelomu října a listopadu zúčastní největšího cvičení NATO za posledních deset let.

Mezinárodní cvičení Trident Juncture 2018 se zaměří na rozvoj vojenské spolupráce mezi členskými a partnerskými státy NATO a hostitelskou zemí Norsko. „Cílem cvičení je deklarovat schopnost aliančních jednotek vést operaci vysoké intenzity na vnější hranici států NATO – v případě aktivace článku 5 Washingtonské smlouvy. Zároveň se jedná o certifikační cvičení jednotek, jež budou v roce 2019 držet hotovost v Silách velmi rychlé reakce NATO,“ uvedl zástupce velitele strakonického útvaru plukovník Jaroslav Daverný.

Úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany má téměř 200 vojáků. Jeho jádro tvoří příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. Své zástupce sem vyčleňují i další vojenské útvary a zařízení Armády České republiky. Hlavní bojovou silou uskupení je protiletadlová raketová baterie, vyzbrojená přenosnými protiletadlovými raketovými komplety RBS-70. Součástí je dále rota podpory a národní podpůrný prvek NSE (National Support Element). V letech 2018 až 2020 drží uskupení hotovost v Silách rychlé reakce NATO. Ve druhém roce hotovosti – v roce 2019 bude součástí takzvaného VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), tedy těch nejrychlejších sil, jež má NATO k dispozici pro řešení nejrůznějších krizí. V případě aktivace by tyto síly byly nasazeny jako první v časovém horizontu několika málo dní.

Do cvičení Trident Juncture 2018 se zapojí čtyřuícet tisíc vojáků s více než deseti tisíci kusy vojenské techniky (včetně 150 letadel a 70 lodí) z přes 30 členských a partnerských států NATO. Cvičení, jež prověří spolupráci pozemních jednotek, letectva, námořních i speciálních sil napříč celou Aliancí, bude řídit admirál James G. Foggo, který stojí v čele Velitelství spojeneckých sil NATO v Neapoli. Hlavní část cvičení se bude konat od 25. října do 7. listopadu ve střední a východní části Norska, na pobřeží Baltského moře a severní části Atlantského oceánu, společný výcvik aliančních jednotek zasáhne i na Island a do vzdušného prostoru Švédska a Finska.

Do Norska zamíří dvě stovky českých vojáků

Za Českou republiku se cvičení zúčastní úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany s dvěma stovkami vojáků. Do Norska se kromě letecké dopravy přesunou po železnici, silnici a zcela poprvé se strakoničtí vojáci s technikou budou přepravovat i lodí.

„Po dosažení prostoru cvičení proběhne zasazení úkolového uskupení do prostoru odpovědnosti německé 9. obrněné brigády, přerozdělení materiálu a rozvinutí národního podpůrného prvku NSE. Po bojovém sladění s podporovanou jednotkou začne samotné operačně-taktické cvičení,“ přiblížil velitel českého úkolového uskupení major Peter Rabiňák.

Úkolem českých vojáků na cvičení Trident Juncture 2018 bude zabezpečit německé brigádě pozemní protivzdušnou obranu ve všech fázích operačně-taktického cvičení.

 

 

Napsal(a) Jana Samcová, Yvetta Chmelová | Foto Jana Samcová
 


 

Kam dál?

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka:...

neděle, 30. září 2018, 09:51

Letos slaví naše republika 100 let od svého založení, a tak se v dnešním dílu podíváme na to, jak často Budějovice navštěvovali...

Benzin i nafta v Česku zůstávají nejdražší za téměř čtyři roky

neděle, 30. září 2018, 08:15

Ceny u čerpacích stanic v Česku stagnují na maximu od prosince 2014. Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu stoupla o...

Vepřové maso putující k nám ze zahraničí čekají kontroly a vyšetření

sobota, 29. září 2018, 14:49

Kvůli výskytu afrického moru mezi prasaty v Evropě, přikročila Státní veterinární správa (SVS) k novým opatřením, aby zabránila...

Změny v povinné výbavě, lékárničkách i úlevy motorkářům, od října...

sobota, 29. září 2018, 11:12

Od 1. října začíná platit několik změn pro motoristy. Zmenší se obsah povinné výbavy vozidel, řidiči už nebudou muset s sebou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Mám se vrátit do Číny? přemítá český podnikatel. Řeší trest smrti pro Kanaďana i kauzu Huawei

Zděšení bylo první pocit, který mne napadl, když jsem si prvně přečetl o rozhodnutí soudu ve městě Dalian, píše v autorském textu pro HlídacíPes.org Tomáš Hülle. Právník, publicista a zakladatel společnosti European Centre For Career Education Čínu pravidelně v posledních deseti letech pracovně navštěvuje.

Soud vynese rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim

Krajský soud v Hradci Králové by měl dnes odpoledne vynést rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim. U soudu proti sobě stojí firmy Elton hodinářská z Nového Města nad Metují a MPM-Quality z Frýdku-Místku, které o značku Prim vedou dlouholetý spor.

Mediální magnát zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa

Mediální podnikatel Jaromír Soukup zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa. Chce bránit národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy. Majitel mediálních firem Médea Group a Empresa Media to dnes oznámil ve své televizi Barrandov v pořadu Moje zprávy.