Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

SOUTĚŽ: Receptura Tuzemáku se od počátku nezměnila, vyrábí se stále stejně

středa, 26. září 2018, 17:03

Když se u nás řekne rum, snad každému se vybaví ten z Jindřichova Hradce s plachetnicí. Tuzemák je totiž legendou mezi českými rumy. Jeho receptura se od doby, co jej začali vyrábět, nezměnila. Jak ale vlastně celý proces výroby probíhá? Na to jsme se byli podívat přímo v jindřichohradecké firmě.

Alfou a omegou celé výroby je likérka. Tak nazývají pracovníci Fruko-Schulz místnost s obrovskými sudy, ve kterých je připravený líh. „Přivezený líh načerpáme do míchacích nádrží. Do nich se potom přidává aroma, barvivo, cukr, vodu a tak dále. Celý produkt následně prochází analýzou, filtrací, zráním. To je v podstatě celá výroba, která ale není vidět,“ vysvětluje výrobní ředitelka Jana Vaňková. Podle toho, jaký druh rumu se zrovna stáčí, se nechává zrát v dřevěných nádržích.

Z likérky se přesouváme ke stroji, který připravuje lahve k naplnění rumem. Každá jednotlivá lahev se důkladně myje, až poté je připravená ke stáčení a označení. To probíhá pod pečlivým zrakem zaměstnanců. Na každý z procesů dohlíží minimálně jeden člověk, i přesto, že téměř vše probíhá strojově. Po naplnění lahve, která je zazátkovaná, opatřená etiketou a kolkem, se rum připraví do kartonů, odkud putuje do skladu. V něm ale nenajdeme jen rum.

Firma Fruko-Schulz vyrábí přes 40 druhů alkoholu. Od pětadvaceti druhů ovocných likérů, přes tvrdší kalibry jako je Absinth, vodka, až po míchané nápoje jako je Piña Colada. „V Čechách se ale prodává sotva polovina naší výroby,“ říká ředitel společnosti Josef Nejedlý. Fruko-Schulz vyváží alkohol do 36 států světa a do Ruska, kam jde 75 procent exportu.

K jindřichohradecké firmě patří také tankovací pumpa, která je v republice unikátem. „Otevřít benzínovou pumpu jsme se rozhodli zhruba před deseti lety. Měli jsme hodně nádrží na líh, a tak jsme je chtěli využít. Před pumpu jsme ale potřebovali totem, který upozorňuje na nabízené produkty. A protože se v té době prodávali jen tří produktové, a my měli tankovat jen benzín a naftu, rozhodl jsem se ze srandy přidat do nabídky také rum. Takže zákazníci si na naší pumpě mohou „natankovat“ kromě tradičních pohonných hmot také Tuzemák. Ten ale prodáváme do skla nebo do pet lahví,“ vysvětluje se smíchem ředitel firmy.

Právě v těchto měsících začíná firmě sezona. „Říjen, listopad a prosinec jsou našimi nejsilnějšími měsíci, potom ještě samozřejmě období Velikonoc,“ prozradil Nejedlý. V českých domácnostech se totiž velmi často rum používá i k pečení nebo vaření.

Soutěž o třílitrovou lahev jindřichohradeckého Tuzemáku

Díky soutěži s Budějckou Drbnou může jeden čtenář vyhrát třílitrovou lahev Tuzemáku. Stačí jen do čtvrtka 4. října do 10:00 správně odpovědět na soutěžní otázku a čekat na slosování. Soutěže se mohou účastnit pouze starší 18 let.

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

Soutěž skončila. Správně odpověděla Jaroslava Kohoutová! Gratulujeme!

 
 

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

TRAILER TÝDNE: Raubíř Ralf bude řádit ve vodách internetu

středa, 26. září 2018, 15:58

K oblíbeným animovaným filmům z Disney dílny se zanedlouho zařadí i pokračování příběhu o nezbedném raubíři Ralfovi. Ten se...

V Mrhalu jsou miliony škeblí. Kvůli vypuštění rybníku ale umírají,...

středa, 26. září 2018, 13:25

Známý jihočeský rybník Mrhal v Jivně potřebuje opravit hráz. Po šedesáti letech se tak také stane, a proto se rybník vypouští....

Temelín bude promítat na speciálním plátně. Připomene tak stoleté...

středa, 26. září 2018, 11:22

Na speciální show na netradičním plátně se může veřejnost těšit v závěru tohoto týdne u Jaderné elektrárny. Přímo nad vodní...

Úroveň informační a digitální gramotnosti na školách? Neuspokojivá,...

středa, 26. září 2018, 09:03

Jaká je úroveň digitální gramotnosti a výuky IT na českých základních a středních školách? Podle poslední zprávy České školní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook kvůli finančním potížím zkrachovala, informovala o tom dnes agentura Reuters. Společnost Thomas Cook patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Podle agentury Reuters je nyní na dovolené v zahraničí s touto firmou asi 600 tisíc lidí a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven.

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.