Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dobrovolníci uklízeli ve Stromovce. Našli starou televizi, matraci nebo kusy oblečení

 
pátek, 21. září 2018, 06:36

Na 113 tisíc českých dobrovolníků se účastnilo světového dne úklidu. Uklízelo se po celém světě, ale i v Českých Budějovicích, přesně v parku Stromovka. Celkem dvanáct dospělých a šest dětí se s představou několika sebraných pet lahví a sáčků od svačin pustilo do práce. Bohužel se nestačili divit, co vše v budějckém oblíbeném parku našli.

„Vyrazili jsme do Stromovky, abychom v rámci příjemné procházky a světového dne úklidu sebrali nějaké odpadky, které se v parku válí. Byli jsme však šokováni hned na začátku,“ popisuje Miroslav Rys, který se spolu s dalšími dobrovolníky ze spolku JCI South Bohemia do úklidu pustil.

Na okraji Stromovky v malém lesíku se nacházela téměř nelegální skládka. Vrak televize, zbytky oblečení,hromady pet lahví, matrace a obrovské množství dalšího odpadu. To vše se dalo na relativně malém prostoru najít.

Trvalo nám asi hodinu a půl než jsme tu houštinu uklidili a připravili jsme pro FCC úhlednou hromadu na kraji silnice, přičemž poslední půlhodinu v mírném dešti,“ dodává další dobrovolník.

A kdo je za odpadky ve Stromovce zodpovědný? Park není ve vlastnictví města. Pozemky patří šesti soukromým osobám a město si část od třech soukromníků pronajímá. Za pronájem zaplatí ročně téměř milion korun. Firma FCC, kterou si město na úklid najímá, se ale o Stromovku nestará.

„Na základě požadavků magistrátu města z parku pouze svážíme odpadkové koše. V pondělí 17. září jsme navíc odváželi pytle s odpadem shromážděným v rámci akce Ukliďme Česko,“ popsala mluvčí úklidové firmy FCC Kristina Jakubcová.

„Při úklidu s námi byli i dva Francouzi a jeden Ital, styděl jsem se před nimi, že vidí, jací jsou Češi bordeláři. V první chvíli jsem byl naštvaný i na město, že se o ten pozemek nestará a nechává tam takový bordel,“ vysvětluje Rys.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Mirek Rys
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 27. září 2018, 15:00

Miroslav Joch odpovídal čtenářům Drbny

čtvrtek, 20. září 2018, 19:16

Chystáte se ke komunálním volbám, ale řešíte dilema, komu dát svůj hlas? Chtěli byste znát odpovědi na své otázky kolem...

Aktualizováno 25. září 2018, 8:30

Jiří Šesták odpovídal čtenářům Drbny

pondělí, 17. září 2018, 12:10

Chtěli byste znát odpovědi na své otázky kolem aktuálního dění v jižních Čechách a především pak na Českobudějovicku a Třeboňsku?...

DRBNA HISTORIČKA: Socha Jana Žižky z Trocnova měla stát na náměstí...

čtvrtek, 20. září 2018, 20:22

V dnešním dílu Drbny historičky se podíváme na náměstí Jiřího z Poděbrad a přilehlé ulice. Že nevíte, kde to je? Fotografie vám...

Thoma vysvětlil čtenářům Drbny odchod a návrat do hnutí, popsal i...

čtvrtek, 20. září 2018, 17:05

Dnes odpoledne mohli lidé v online chatu na Budějcké Drbně pokládat otázky lídrovi hnutí Občané pro Budějovice Juraji Thomovi....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jaké jsou nejčastější omyly při reklamacích?

Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a také nejdůležitějším spotřebitelským právům. Pravidla pro uplatňování takzvaných práv z vadného plnění však nejsou jednoduchá a zákazníci v nich často tápou. S jakými omyly se ve spotřebitelské poradně dTestu nejčastěji setkávají?

Sněhový Krakonoš je letos v Jilemnici bez kalhot a kabátu

Jednoho z největších sněhových Krakonošů za poslední léta vytvořil výtvarník Josef Dufek se dvěma pomocníky na náměstí v krkonošské Jilemnici. Na výšku má mezi sedmi a osmi metry. Od svých předchůdců se liší i tím, že je "nahý", jen s botami. „Nemá pumpky ani kabát, řekl Dufek.

Knihy ruských autorů nabízejí Čechům „alternativní pravdu“. Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina?

V České republice vloni vyšlo přes patnáct tisíc knižních titulů. V záplavě nově vydané literatury se texty ruských autorů zaměřených na specifický výklad moderní historie ztrácejí. Přesto stojí za pozornost. Takto na sebe například v pražských ulicích polepenými tramvajemi upozorňuje kniha Nikolaje Viktoroviče Starikova „Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina“.