Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Vladimíre Iljiči kde jsi?

 
sobota, 15. září 2018, 16:24

Co myslíte, které budějovické náměstí nejčastěji slyšelo následující text? Slibuji před svými druhy, že budu pracovat, učit se a žít podle pionýrských zákonů, abych byl dobrým občanem své milované země, Československé socialistické republiky, a svým jednáním chránit čest pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže.

Ano, jedná se o pionýrský slib a nejčastěji ho určitě slyšelo Senovážné náměstí. Dříve se jmenovalo Stalinovo náměstí, a když Stalinův kult skončil, bylo v roce 1962 přejmenováno na Náměstí 1. máje. Nedílnou součástí pionýrského slibu, který se většinou odehrával na zmiňovaném náměstí, byl dozor Vladimíra Iljiče Lenina. Ten ze svého podstavce důležitě shlížel na nastoupené třeťáky. Tedy až od roku 1972, kdy 11. prosince byl instalován. Při následném slavnostním odhalením došlo k památné scéně, kdy plenta, která halila státníka, se zasekla a nešla strhnout. Na podstavec byl tedy vysazen chlapec, který tkaninu uvolnil a ceremonie mohla pokračovat. Celá situace byla zdokumentována na jedinečném snímku, který má Milan Binder ve svém archívu.

Po „sametové revoluci“ v roce 1989 se nad Vladimírem Iljičem začala stahovat mračna. Socha byla odstraněna 30. března 1990 a skončila ve skladu. V roce 1997 byl V.I.Lenin nabídnut Kulturní nadací města České Budějovice k odprodeji. Nikdo se ale na první výzvu nepřihlásil, ani na druhou a teprve třetí výzva byla úspěšná. Novým majitelem sochy se stal Ing. Jan Štěpán. V.I.Lenin byl umístěn v areálu firmy JS Group, a.s. ve Mříči u Křemže. Zajímavostí je to, že v mříčském areálu se sešel se svým kumpánem Klementem Gottwaldem, který byl původně umístěn na sídlišti Šumava na tehdejším náměstí Vítězného února. V roce 2005 firma JS Group, a.s. sochu prodala panu Josefovi Bílému. A zde zatím naše pátrání končí. Více informací o Josefovi Bílém nemáme. Pan Ing. Jan Štěpán se ještě pokusí prohledat své zápisky z roku 2005 a třeba se v nich objeví nějaká stopa.

Možná, že některé Budějovičáky naštveme, ale osobně bychom byli s Milanem rádi, kdyby se socha V.I.Lenina vrátila do majetku města. Ne na náměstí, ale do obludária. Je totiž smutnou součástí naší historie. Až bude jednou město či muzeum instalovat nějakou retro výstavu, určitě by budila velký zájem a vzpomínky na dobu minulou. Možná by se konečně přiznal i ten, kdo v roce 1973 umístil batoh na záda sovětského vůdce světového proletariátu.

Ještě malá poznámka na závěr. V místě, kde stál v Českých Budějovicích V.I.Lenin bylo v 16. století popraviště.

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 20. září 2018, 13:00

Juraj Thoma odpovídal čtenářům Budějcké Drbny

čtvrtek, 13. září 2018, 18:31

Chystáte se k volbám, ale řešíte dilema, komu dát svůj hlas? Chtěli jste znát odpovědi na své otázky kolem aktuálního dění v...

Aktualizováno 18. září 2018, 8:59

Strážníci chytili při činu mladíky, kteří jezdili do Budějc krást...

středa, 12. září 2018, 11:59

Pozornosti strážníků neuniklo neobvyklé chování dvou mladíků před českobudějovickou sportovní halou. Když totiž uviděla dvojice...

Generál Opata diskutoval se strakonickými vojáky o rozvoji vojska ...

sobota, 15. září 2018, 15:01

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata zavítal k 25. protiletadlovému raketovému pluku do Strakonic....

Druhý temelínský blok doladí zvýšení výkonu. Odpojení od sítě se...

sobota, 15. září 2018, 13:21

Příští čtvrtek (20.9.) večer přeruší druhý temelínský blok na několik dní výrobu elektřiny. Důvodem jsou úpravy kondenzátoru v...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Na budějckém nádraží se předvečer...

  • To je strašná divočina. Kdo tohle vymyslel,...

  • GLOSA: Lukáš Dvořák aneb malý velký muž

  • Po šestnáctileté dívce pátrají...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Auto bez filtru od října neprojde emisemi

Hustý dým z výfuků aut výrazně zhoršuje kvalitu ovzduší a útočí na lidské zdraví. Na vině jsou zejména dieselové motory se zaneseným, nefunkčním nebo vymontovaným filtrem pevných částic. Od 1. října 2018 se změní způsob měření a kontroly emisí, auta s vysokou kouřivostí neprojdou.

Špion, který vám nesahá ani po kotníky. Co všechno o vás ví domácí robotický vysavač

Technologický pokrok čím dál více přibližuje utopický obraz budoucnosti, který může začínat i uvnitř našeho vlastního obýváku. Robotický vysavač čistí podlahy zatímco jsme v práci, v bytě zatopí termostat ovládaný přes mobil, nákupní seznam ohlídá chytrá lednice. Tohle pohodlí ale není bez rizika.

Dopravní odbor nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné stanovisko od odboru dopravy Prahy 7. Důvodem je podle odboru nevyhovující šířka lávky. Vyplývá to z vyjádření úřadu, které na sociální síti zveřejnil primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Trojská lávka se zřítila loni v prosinci, ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Případ nadále vyšetřuje policie. Lidi nyní v Troji přepravuje přívoz.