Počasí dnes15 °C, zítra17 °C
Pátek 26. dubna 2024  |  Svátek má Oto
Bez reklam

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Kde je pravda?

Jaké je nejstarší vyobrazení Českých Budějovic? To už asi nikdy nezjistíme. Kde je pravda? Samozřejmě, že se jako odpověď nabízí všeobecně známá veduta od Jana Willenberga z jarních měsíců roku 1602. Je nádherná, přesná, precizní. Willenberg má velkou zásluhu na mapování historie českých měst, hradů a klášterů. Nenamaloval pouze naše město, ale např. i Jihlavu, Prahu, Pardubice. Celkem se zachovalo více než 30 topograficky přesných vedut, jejichž byl autorem.

Odkud namaloval svůj pohled na Budějovice? Stál na Sokolském ostrově a připravoval si podklady. Protože ale jeho veduta je, moderně řečeno, širokoúhlá, musel přecházet. Nemohl namalovat své dílo z jednoho místa. Zajímavostí je, že se u nás zdržel jen dva nebo tři dny. Samotnou vedutu dokončil již mimo Budějovice. O to obdivuhodnější je její přesnost a detailnost. Krásnou reprodukci veduty si můžete zakoupit v Jihočeském muzeu. Pokud byste chtěli obdivovat originál, museli byste navštívit Strahovský klášter. Tam ji ve velké vážnosti uchovávají premonstráti. Takže odpovědí na otázku o nejstarším zobrazení našeho města je asi z podloženého a vědeckého hlediska Willenbergova veduta z roku 1602.

Dobře, ale nyní se pustíme na vědecky tenký led a spíše se dostaneme do vědeckého bulváru. I následující teorie může být totiž pravdivá. Kdybych já uměl malovat a dostal jsem v polovině patnáctého století zakázku na výzdobu křížové cesty Piaristického kláštera, asi bych se také snažil do kresby zakomponovat naše město.

V křížové cestě Dominikánského kláštera je nástěnná malba znázorňující sv. Augustýna. Sv. Augustýn byl ve svém mládí nespoutaný živel, který si užíval života plnými doušky. Postupem času ale světské radovánky vystřídal hluboký zájem o teologii. Třicet let se věnoval sepisováním díla o Svaté Trojici - De Trinitate. Existuje jeho velmi známé vyobrazení, kde se prochází na břehu moře a potká hrajícího si chlapečka. Ten přendává mušlí vodu z moře do malé louže, kterou si vykopal. Když svatý Augustýn konstatuje, že přelít moře je nemožné, chlapeček odpoví: „Není to o nic nemožnější, než to, co se pokoušíš udělat ty – pochopit nesmírnost tajemství Svaté Trojice svým nepatrným rozumem“. Existuje několik teologických rozborů tohoto dialogu. Nás ale nyní spíš zajímá město, které je nakresleno vedle diskutující dvojice. Mohou to být Budějovice z pohledu od Sokolského ostrova - trojúhelníková solnice, věže, vše by odpovídalo. Takže možná…

Ještě malá poznámka - sv. Augustýn má svou sochu i na Karlově mostě a u jeho nohou je malá socha chlapečka s mušlí. I zde je odkaz na slavné vyobrazení popsané scény. Mořská mušle se díky této příhodě stala symbolem studia teologie.

Autoři | Foto Milan Binder

Štítky Milan Binder, Martin Maršík, České Budějovice, Jan Willenberg, Praha, Pardubice, Jihlava, klášter, moře, mušle, hrad

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Kde je pravda?  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.