Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve školách by se mělo více rozvíjet kritické myšlení, říká Kateřina Křivánková z projektu Zvol si info

 
sobota, 25. srpna 2018, 18:39

Kateřina Křivánková, která navštívila Letní žurnalistickou školu v Havlíčkově Brodě, studuje brněnskou Masarykovu univerzitu. Se svými spolužáky se jednoho dne rozhodla, že už se nechce dívat na to, jak se internetem šíří nepravdivé a poplašné zprávy. Vytvořili proto projekt Zvol si info, zabývající se právě problematikou hoaxů a fake news. Z malého projektu se stalo úspěšné poselství, které předávají na více než padesáti středních školách po celé republice a na Slovensku.

Jak projekt Zvol si info odstartoval?
Nechtěli jsme ale být pozitivní sluníčkáři, kteří zvou své sousedy na kafe. Věděli jsme, že by to u nás neprošlo. Takže jsme se rozhodli jít trochu oklikou, a tak nějak postupně jsme vytvořili příručku Surfařův průvodce po internetu. S tím jsme začali jezdit po školách, abychom vystoupili z naší sociální bubliny a dostali to ke studentům, ke kterým se ty informace mají donést.

Čekali jste na začátku, že ten projektu bude mít takový úspěch?
Ne. Vůbec. Je to hustý J Potom všem pak ještě přišla nabídka napsat knížku. Už si celkem zvykáme, že je toho hodně, ale pořád tak nějak netušíme, co se nám povede a jak to dopadne. Jsem opravdu zvědavá, co nás všechno ještě čeká.

Váš projekt se věnuje hoaxům (poplašným zprávám, které se šíří na internetu), fake news a tak dále. Jaké největší „nesmysly“ podle vás na internetu kolovaly?
Baví mě třeba oblíbená historka mého kolegy Vojty, která vyprávěla, že nějaký člověk se v Třinci zfetoval LSD a nahý doběhl z Třince až do Polska. Vždycky si taky vzpomenu na homosexuální lvy, kteří „to chytli“ od americký turistů a baví mě falešný Ovčáček.

S projektem jezdíte po středních školách, na kterých se už x let vyučuje standardně historie, matematika, výtvarná výchova. Problematice internetu se pořád nedává extra velký prostor. Nemyslíte si, že by se tohle mělo změnit?
Já zrovna matematiku, fyziku uznávám a myslím si, že by se rozhodně učit měla. Co mi přijde jako větší problém, že u dějepisu se začíná od pravěku a řeší se rozdíl mezi jónským a dalšími sloupy, ale neřeší se, co se tady stalo za posledních šedesát let.

Ale celkově se víc učí o té historii než o tom, co se děje teď. Včetně šíření nepravdivých zpráv na internetu…
To je další věc. Bylo by fajn, kdyby se o tom děti učily, akorát že učitelé k sociálním sítím přišli taky jak slepí k houslím. Myslím, že zásadní by bylo, kdyby se školy u dětí více zaměřovaly na rozvoj kritického myšlení.

Je z vašeho pohledu jednodušší tuto problematiku vysvětlit mladší generaci než našim babičkám, nebo právě učitelům ve školách?
Troufám si tvrdit, že ano, protože ještě pořád máme nějaký stejný jazykový základ. Ale začíná to být horší, protože třeba já osobně nemám nejmenší ponětí, co se děje na YouTube. Oni se s tím setkávají, takže pořád mají trochu povědomí o tom, co se děje.

A teď poslední otázka na odlehčenou. Dá se podle vás postava Ježíška považovat za fake news?
Já si myslím, že ne. Udržení dětské mysli v nevědomosti v rámci nějakých tradic a zvyků není vyloženě fake news, ale chápu, co tím myslíte (smích).

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Do města i kraje jsme přinesli tolik potřebnou konkurenci, tvrdí...

sobota, 25. srpna 2018, 16:16

Už to jsou tři roky, co byla v červnu 2015 na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické založena Šachová akademie...

Falšování burčáku? Na co si dát pozor

sobota, 25. srpna 2018, 14:34

Běžně začíná sezona burčáku až v polovině srpna. Díky tropickému počasí a rekordně brzké sklizni vína se letošní burčák objevil...

VIDEO/FOTO: Budějovice se na skok vrátily do první republiky a vypráví

sobota, 25. srpna 2018, 10:59

Historické dvoudenní slavnosti ke stému výročí vzniku Československa s názvem Budějovice vypráví, při nichž se náměstí Přemysla...

Invazivní rak pruhovaný vytlačuje z Lipna původního raka říčního

sobota, 25. srpna 2018, 08:40

Invazní americký rak pruhovaný vytlačuje z Lipenské přehrady původní druh raka říčního a raka kamenáče. Je totiž přenašečem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Hradecký kraj se kromě BusLine dohodl se všemi dopravci

Královéhradecký kraj se dohodl se sedmi z osmi autobusových dopravců na podmínkách nových smluv, podle kterých budou dopravci jezdit od 1. dubna. Shodu kraj zatím nenalezl se semilskou společností BusLine. Osm z jedenácti autobusových dopravců kraji vypovědělo k 31. březnu smlouvy na zajištění dotované linkové autobusové dopravy. Představuje to 97 procent dopravy v kraji. Dopravci chtějí od kraje více peněz, a to především na mzdy řidičů.

Jelen Standa se loni podruhé narodil. V Lánské oboře se má čile k světu

Kauzu jelena Standy, který v únoru loňského roku napadl jednoho z návštěvníků sledovala celá republika. Standa měl být za napadení utracen, díky petici se ale přestěhoval do Lánské obory, kde se mu podle slov ředitele daří velmi dobře a možná ho v příštím roce bude čekat i seznámení s jeho nastávající.

Ode dneška musí projít hovězí z Polska kontrolou

Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři. Dokud nebudou hotovy výsledky testů, maso nebude smět na trh. Ve středu to ohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Reagoval tak na nález 700 kilogramů polského hovězího nakaženého salmonelou, které bylo ve skladu ve středních Čechách. Veterináři by dnes měli zveřejnit mimořádná opatření, kterými se povinnost stane platnou. Policie se již od středy zaměřila na kontrolu nákladních vozidel, pokud budou mít podezření na problematické zboží, vyrozumí krajské veterináře.