Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Letadlo s ostatky českých vojáků je na cestě do České republiky. Jejich památku uctí sirény

 
středa, 8. srpna 2018, 11:42

Do Česka budou dnes přepraveny ostatky tří vojáků, které v neděli v Afghánistánu usmrtil sebevražedný atentátník. Armádní letoun, který nad českým územím doprovodí stíhačky Gripen, přistane s jejich těly na ruzyňském letišti v 16:15. Poté se uskuteční asi půlhodinový pietní ceremoniál, kterého se zúčastní pozůstalí, hlavní ústavní činitelé i vojáci. Ve dvanáct hodin se na jejich počet po celé republice rozezní sirény.

Po přistání letounu budou rakve s ostatky padlých vyneseny na katafalky a vojenský kaplan pronese smuteční řeč. Po státní hymně budou rakve odneseny k vozidlům a kolona pohřebních vozů za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie přepraví těla do Ústřední vojenské nemocnice. Lidé budou moci vojákům vzdát hold po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

ČTĚTE TAKÉ: Dívčice chtějí uctít vojáka z Afghánistánu pamětní deskou 

Dnes také vedení armády ve spolupráci s americkými veliteli v Afghánistánu rozhodne, kdy opět začnou vojáci hlídkovat kolem spojenecké základny Bagrám. Armáda chce, aby se tak stalo v řádu několika dnů.

Lidé přispívají na mimořádnou sbírku

Téměř hned po oznámení úmrtí vojáků se vzedmula vlna solidarity. I proto se Vojenský fond solidarity rozhodl uspořádat mimořádnou sbírku, která pomůže rodinám zasažených tragickou událostí. „Příspěvky mohou lidé posílat do konce srpna na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, a to ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777,“ uvedla předsedkyně výboru VFS Lenka Šmerdová.

Na účet do dnešního rána podle Šmerdové dorazilo 1,04 milionu korun od více než osmi set dárců. Dalších více než tři tisíce lidí přispělo prostřednictvím dárcovské sms přes 220 tisíc korun.

Vojáky po celé republice uctí sirény. „Rozhodl jsem o celostátním symbolickém uctění památky tří vojáků zabitých v Afghánistánu, kteří položili své životy v boji proti terorismu. Symbolické uctění proběhne ve středu 8. srpna 2018, kdy se ve 12:00 po dobu 140 sekund na celém území České republiky rozezní sirény,“ popsal premiér Andrej Babiš na twitteru své rozhodnutí.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Facebook Armáda České republiky | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Barevná skála v Českém Krumlově je stabilní, vodáci pod ní opět...

středa, 8. srpna 2018, 09:10

Barevná skála v Českém Krumlově je po dvou měsících sanace stabilní. Lesy České republiky nechaly odtěžit 1500 tun zvětralé...

Sportovní hala bude na novou sezonu připravena. O restauraci mají...

středa, 8. srpna 2018, 06:33

Mimo sezonu se většina sportovišť opravuje. V případě českobudějovické všesportovní haly ale k žádným opravám nedošlo kvůli tomu,...

Dívčice chtějí uctít vojáka z Afghánistánu pamětní deskou

úterý, 7. srpna 2018, 19:50

Dívčice na Českobudějovicku zvažují, že vyrobí pamětní desku, která bude připomínat vojáka Martina Marcina, jenž se stal obětí...

Chlad z teplárny? V tropickém vedru dobrá volba, ale firmy i úřady...

úterý, 7. srpna 2018, 18:10

Nejen v tropických dnech lidé ocení dodávky netradiční komodity Teplárny České Budějovice, kterou je chlad. Městská teplárna ho...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nicholas Winton byl velmi skromný, říká o něm jedna z jeho „dcer“ Zuzana Marešová

Asi není nutné připomínat neskutečný čin Nicholase Wintona, muže, který zachránil 669 židovských dětí před smrtí v koncentračních táborech. Česká mincovna nyní nechala vytvořit zlatý dukát s vyobrazením právě tohoto hrdiny.

Šikana ve školách zůstává, dvě třetiny případů jsou v ZŠ

Šikana ve školách je stále problém, počty telefonátů dětí, které se kvůli ní obrací na Linku bezpečí, se v posledních letech pohybují mezi 1800 a 2300 ročně. Za posledních devět let vzrostl zejména počet případů, kdy si děti stěžují na šikanu v počítačovém světě. Vyplývá to z údajů Linky bezpečí, které sdělila její mluvčí Regina Jandová. Podle ministerstva školství se zhruba dvě třetiny případů šikany týkají základních škol, třetina škol středních.

Zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Rakušan Niki Lauda

Ve věku 70 let v pondělí zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda. S odvoláním na rodinu legendárního rakouského jezdce o tom dnes informovala agentura APA. Laudu, který se věnoval také podnikání v leteckém průmyslu, v poslední době trápily vážné zdravotní problémy. Loni v srpnu se podrobil transplantaci plic. Titul mistra světa Lauda získal v letech 1975, 1977 a 1984.