Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kvalita vody ke koupání je ve sledovaných lokalitách Jihočeského kraje dobrá

 
pondělí, 25. června 2018, 11:45

Koupací sezóna, která pravidelně začíná k prvnímu červnu, zaměstnává i jihočeské hygieniky. Ti kontrolují pravidelně ve dvoutýdenních intervalech, a podle potřeby i častěji, stanovené lokality koupacích vod v regionu. Patří sem autokemp Radava a veřejné tábořiště Podolsko na Orlíku, rekreační rybníky Hejtman a Staňkovský rybník na Jindřichohradecku a veřejné pláže v Černé v Pošumaví, v Lipně nad Vltavou a Horní Plané na vodní nádrži Lipno.  

S prvními odběry před začátkem hlavní koupací sezóny začali jedenadvacátého května.  Aktuálně mají k dispozici výsledky rozborů koupacích vod, odebraných 18. června. 

Z nich vyplývá, že voda na Orlíku je jak v odběrovém místě autokempu Radava, tak u veřejného tábořiště Podolsko vhodná ke koupání, s mírně zhoršenými vlastnostmi. Byly zde překročeny ukazatele pro výskyt vodního květu a chlorofylu-a.  Celkově ale hodnotí hygienici vodu na Orlíku stupněm 2 v pětistupňové škále kvality.

Podobné hodnocení v tomto týdnu obdržel i rekreační rybník Hejtman u Chlumu u Třeboně na Jindřochohradecku. Mírně zhoršené vlastnosti vykazovala voda v sousedním Staňkovském rybníku, kde byla překročena limitní hodnota ukazatele chlorofyl-a. tady ale hygienici upozorňují, vzhledem k ukazatelům minulých sezón, na možná zdravotní rizika zejména pro děti, těhotné ženy a osoby s alergií či oslabeným imunitním systémem. 

Celkem kvalitní je i koupání na Lipně. Rozbory vody u pláže v Černé v Pošumaví ukázaly překročení ukazatelů pro vodní květ a chlorofyl-a a u Horní Plané překročení ukazatelů pro chlorofyl-a a sníženou průhlednost. Celkově je voda v těchto lokalitách hodnocena stupněm 2 na pětistupňové škále. Voda u Lipna nad Vltavou dostala tento týden trojku, protože vedle překročení ukazatelů pro vodní květ a chlorofyl-a zde byl zaznamenán i výskyt sinic.   

Pravidelné aktuální informace naleznete též na webu.          

Koupací voda Jihočeského kraje ve 25. odběrovém týdnu, datum odběru 18. června:

VN Orlík – ATC Radava:

Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele vodní květ a chlorofyl-a.

VN Orlík – veřejné tábořiště Podolsko:

Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele vodní květ a chlorofyl-a.

Rybník Hejtman:

Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je překročena pouze hodnota ukazatele chlorofyl-a.

Staňkovský rybník:

Dle aktuálního rozboru je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, překročena je pouze limitní hodnota ukazatele chlorofyl-a. S ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je však voda souhrnně hodnocena jako voda nevhodná ke koupání, tzn. voda, která neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.

VN Lipno - pláž Černá v Pošumaví:

Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele vodní květ a chlorofyl-a.

VN Lipno - pláž Horní Planá:

Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele chlorofyl-a a snížena průhlednost.

VN Lipno - pláž Lipno nad Vltavou: 

Zhoršená jakost vody - mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru je překročena limitní hodnota ukazatele sinice, chlorofyl- a a vodní květ.

 

 

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Jihočeský sokol má přes osm tisíc členů. Ve velkých městech jim ale...

pondělí, 25. června 2018, 09:21

Jihočeská sokolská župa v posledních letech obtížněji shání cvičitele hlavně pro organizace ve větších městech. Přesto se počet...

Vítr převrátil na Lipně plachetnici a rybářskou loď. Posádku obou...

pondělí, 25. června 2018, 08:01

Všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS) vyjížděly o víkendu ke dvěma převráceným lodím na lipenské přehradě. První...

Jihočeští hygienici se zaměří na led v nápojích. Při špatné...

pondělí, 25. června 2018, 06:32

Jihočeští hygienici budou v létě kontrolovat led podávaný v nápojích v restauracích. Řada provozovatelů podniků podle nich...

DRBÁRNA: Před rozjezdem Tří sester jsem prodával desky v metru,...

neděle, 24. června 2018, 20:00

Když si do vyhledávače na Google zadáte slovo „tři“, tak vám mezi prvními odkazy vyjede název kapely „Tři sestry.“ A právě její...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Po pádu z okna zemřelo na budějckém sídlišti...

  • VIDEO: V hlavní roli budějcké náměstí....

  • Nehodu na Českokrumlovsku nepřežily dvě...

  • Tragická nehoda u Hořic na Šumavě má třetí...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zemřel Stan Lee, autor Spider-Mana a dalších známých komiksových superhrdinů

Stanu Leeovi bylo 95 let, jeho smrt potvrdil rodinný právník. Komiksový král vdechnul život kromě Spider-Mana třeba i Iron Manovi, Avengerům nebo X-Menům.

I skejťák může vydat knihu. Plním si sny, užívá si Maxim Habanec

Maxim Habanec je v jednom kole. V loňském roce natočil snímek o své cestě kolem světa, otevřel naprosto unikátní vnitřní skatepark Red Bull MaxSpace a zahájil přípravu na Tokio. Šestadvacetiletý sportovec ale stále nemá dost. Ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros představí svou novou knihu Život je skejt.

Za tři čtvrtletí se nakazilo HIV 162 lidí, o 32 méně než loni

Do konce září se virem HIV v Česku nakazilo 162 lidí. Je to o 32 méně než loni, za celý loňský rok jich bylo 254. Vyplývá to ze statistik spolku Red Ribbon, který se věnuje poradenství, prevenci a boji proti AIDS. Ke konci září žilo v Česku 3322 HIV pozitivních osob, mezi nimi 463 žen. U 622 propuklo onemocnění AIDS, kterému ve stejném období podlehlo 296 lidí.