Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kvalita vody ke koupání je ve sledovaných lokalitách Jihočeského kraje dobrá

 
pondělí, 25. června 2018, 11:45

Koupací sezóna, která pravidelně začíná k prvnímu červnu, zaměstnává i jihočeské hygieniky. Ti kontrolují pravidelně ve dvoutýdenních intervalech, a podle potřeby i častěji, stanovené lokality koupacích vod v regionu. Patří sem autokemp Radava a veřejné tábořiště Podolsko na Orlíku, rekreační rybníky Hejtman a Staňkovský rybník na Jindřichohradecku a veřejné pláže v Černé v Pošumaví, v Lipně nad Vltavou a Horní Plané na vodní nádrži Lipno.  

S prvními odběry před začátkem hlavní koupací sezóny začali jedenadvacátého května.  Aktuálně mají k dispozici výsledky rozborů koupacích vod, odebraných 18. června. 

Z nich vyplývá, že voda na Orlíku je jak v odběrovém místě autokempu Radava, tak u veřejného tábořiště Podolsko vhodná ke koupání, s mírně zhoršenými vlastnostmi. Byly zde překročeny ukazatele pro výskyt vodního květu a chlorofylu-a.  Celkově ale hodnotí hygienici vodu na Orlíku stupněm 2 v pětistupňové škále kvality.

Podobné hodnocení v tomto týdnu obdržel i rekreační rybník Hejtman u Chlumu u Třeboně na Jindřochohradecku. Mírně zhoršené vlastnosti vykazovala voda v sousedním Staňkovském rybníku, kde byla překročena limitní hodnota ukazatele chlorofyl-a. tady ale hygienici upozorňují, vzhledem k ukazatelům minulých sezón, na možná zdravotní rizika zejména pro děti, těhotné ženy a osoby s alergií či oslabeným imunitním systémem. 

Celkem kvalitní je i koupání na Lipně. Rozbory vody u pláže v Černé v Pošumaví ukázaly překročení ukazatelů pro vodní květ a chlorofyl-a a u Horní Plané překročení ukazatelů pro chlorofyl-a a sníženou průhlednost. Celkově je voda v těchto lokalitách hodnocena stupněm 2 na pětistupňové škále. Voda u Lipna nad Vltavou dostala tento týden trojku, protože vedle překročení ukazatelů pro vodní květ a chlorofyl-a zde byl zaznamenán i výskyt sinic.   

Pravidelné aktuální informace naleznete též na webu.          

Koupací voda Jihočeského kraje ve 25. odběrovém týdnu, datum odběru 18. června:

VN Orlík – ATC Radava:

Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele vodní květ a chlorofyl-a.

VN Orlík – veřejné tábořiště Podolsko:

Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele vodní květ a chlorofyl-a.

Rybník Hejtman:

Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je překročena pouze hodnota ukazatele chlorofyl-a.

Staňkovský rybník:

Dle aktuálního rozboru je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, překročena je pouze limitní hodnota ukazatele chlorofyl-a. S ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je však voda souhrnně hodnocena jako voda nevhodná ke koupání, tzn. voda, která neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.

VN Lipno - pláž Černá v Pošumaví:

Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele vodní květ a chlorofyl-a.

VN Lipno - pláž Horní Planá:

Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele chlorofyl-a a snížena průhlednost.

VN Lipno - pláž Lipno nad Vltavou: 

Zhoršená jakost vody - mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru je překročena limitní hodnota ukazatele sinice, chlorofyl- a a vodní květ.

 

 

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Jihočeský sokol má přes osm tisíc členů. Ve velkých městech jim ale...

pondělí, 25. června 2018, 09:21

Jihočeská sokolská župa v posledních letech obtížněji shání cvičitele hlavně pro organizace ve větších městech. Přesto se počet...

Vítr převrátil na Lipně plachetnici a rybářskou loď. Posádku obou...

pondělí, 25. června 2018, 08:01

Všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS) vyjížděly o víkendu ke dvěma převráceným lodím na lipenské přehradě. První...

Jihočeští hygienici se zaměří na led v nápojích. Při špatné...

pondělí, 25. června 2018, 06:32

Jihočeští hygienici budou v létě kontrolovat led podávaný v nápojích v restauracích. Řada provozovatelů podniků podle nich...

DRBÁRNA: Před rozjezdem Tří sester jsem prodával desky v metru,...

neděle, 24. června 2018, 20:00

Když si do vyhledávače na Google zadáte slovo „tři“, tak vám mezi prvními odkazy vyjede název kapely „Tři sestry.“ A právě její...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Otec hledá vodáky, kteří ve Větřní na...

  • Řidič dodávky, která se u Kamenného Újezdu...

  • U Nové Vsi došlo k tragické nehodě....

  • U českobudějovického Kauflandu se srazila...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO, VIDEO: V Zooparku našli mrtvého tygra i ledňáčka. Českolipský soud dva ze tří obviněných poslal do vazby

Zásah, jaký nepamatují. Tak hovoří policisté o operaci Trofi, na které spolupracovali s Celní správou České republiky. Při raziích ve středních Čechách a Libereckém kraji byli zatčeni tři lidé. Dva z nich už poslal českolipský soud, který kauzu dozoruje, do vazby.

DRBÁRNA: Nedokáži si představit, že ve válečných oblastech jen fotím. Musí to mít nadstavbu, říká Jarmila Štuková

Asi jen málokdo by tipoval, že křehkou ženu, kterou je Jarmila Štuková, potkáte spíš než v klubu v přední linii v zemích, kde vypukla válka, nebo kde nastala přírodní katastrofa. Přesně do takových míst Jarmila jezdí a svými snímky vše podstatné dokumentuje. O své práci se rozpovídala v dalším díle pořadu Drbárna.

Policie navrhla obžalovat extajemníka SPD za nenávistné výroky

Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka kvůli nenávistným výrokům ve Sněmovně. Jméno obžalovaného mluvčí pražské policie Jan Daněk neuvedl, policie se ale v minulosti o Staníka zajímala kvůli jeho nenávistným a rasistickým výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů. Podle svědků výroky pronesl koncem loňského října ve Sněmovně, i podle Daňka byl trestný čin spáchán v této době.