Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sestry z Římova zachraňovaly životy při hromadné nehodě. Jsou to Gentlemanky silnic

 
středa, 20. června 2018, 17:05

Tituly Gentleman silnic se nyní mohou pyšnit sestry Petra, Martina a Markéta Prokešovy z Římova na Českobudějovicku. I když shodně tvrdí, že by to udělal každý, jejich čin si určitě pozornost zaslouží. Začátkem roku totiž sestry zasahovaly na mezinárodní silnici E55 u Hubenova u hromadné nehody pěti aut s celkem osmi lidmi na palubě. Akceschopné sestry svým včasným zásahem dokázaly pomoct zachraňovaly lidské životy.

Na úseku silnice E55 mezi Českými Budějovicemi a Kaplicí se letos 11. ledna kolem půl šesté ranní střetlo pět aut. Ihned bylo jasné, kdo nehodu zavinil. Byl to cizinec, který zde nebezpečně předjížděl. Když si uvědomil, že manévr nezvládne dokončit, snažil se dostat zpátky do svého pruhu. Přitom ale srazil mimo vozovku vedle sebe jedoucí vůz. Čelnímu střetu s dalším vozidlem však stejně nezabránil. Nezvladatelný cizincův vůz na své osudové cestě srazil ještě další dvě auta, než silnici opustil a převrátil se na střechu.

Přímými účastníky nehody se při své cestě do práce mohly stát také sestry Petra, Martina a Markéta Prokešovy z Římova Českobudějovicku. „Jely jsme to ráno z Římova do práce do Kaplice, když najednou se přímo před námi všechno rozletělo a já jsem začala prudce brzdit. Všechno se seběhlo strašně rychle. Zastavily jsme těsně za jedním z nabouraných aut, okamžitě jsme vyskákaly a běžely na pomoc,“ popisuje první okamžiky řidička Martina.

Sestry ani na okamžik nezaváhaly a pomáhaly

Nejmladší z trojice sester, dvacetiletá Markéta již při výstupu z vozidla intuitivně vytáčela záchrannou službu. „Dispečerce jsem popsala místo nehody a počet havarovaných vozidel. Vzápětí mi volala zpět a chtěla vědět, kolik je v nabouraných autech lidí. Během toho se už o dva vážně zraněné staraly sestry,“ vypráví. S dispečerkou nadále komunikovala až do příjezdu složek integrovaného záchranného systému.

Martina nejdříve zůstala u havarovaného auta, ve kterém seděl zaklíněný muž stěžující si na bolest nohou. „Přestože byl řidič při vědomí, nechtěla jsem ho tam nechat bez povšimnutí. Společně se dvěma pány jsme museli vytrhnout zaseklé dveře, abychom ho dokázali dostat ven. Naštěstí neutrpěl vážnější zranění, a i ve značném šoku dokázal z auta sám vystoupit,“ vypráví novopečená Gentlemanka silnic Martina.

ČTĚTE TAKÉ: Při dopravní nehodě pěti aut u Kaplice zemřel člověk a dalších šest lidí se zranilo

Aktivně pomáhala i Petra, která ihned přispěchala k vážně zraněnému muži v dalším havarovaném voze. „Jakmile jsem ho uviděla, věděla jsem, že je zle. Muž byl v bezvědomí, byl zaklíněný v autě a nedýchal. Rychle jsem běžela pro lékárničku, ovšem když jsem se vrátila, byl již při vědomí,“ popisuje důležité momenty. Společně se svou přiběhnuvší sestrou Martinou se o muže staraly až do příjezdu záchranářů a hasičů. Ulevily mu od bolesti držením hlavy, ošetřily ho a komunikovaly s ním, aby opět neupadl do bezvědomí.

Gentlemanská rodina na jihu Čech se rozrostla o tři ženy najednou

Záchranářům komplikovalo zásah počasí. Ranní mlha vedla k odvolání vrtulníku záchranářů zpět na základnu. Přivolaní hasiči vyprostili oba nejvážněji zraněné muže a záchranáři je posléze s dalšími čtyřmi účastníky nehody dopravili sanitkami do nemocnice. Řidič automobilu, který nehodu zavinil, bohužel svým zraněním na místě podlehl.

„Ze znalecké zprávy vyplývá, že nehoda byla zaviněna nepřiměřenou rychlostí vozidla značky Volvo a nezvládnutím předjížděcího manévru. Muž se dostal do protisměru, bočně se střetl s  automobilem BMW a následně s dalšími třemi vozy, než skončil mimo vozovku,“ říká policejní mluvčí Lenka Pokorná. Čtyřčlenná posádka dalšího z vozů naštěstí vyvázla pouze s drobnými poraněními.

Sestry Prokešovy byly statečné, když dokázaly zachovat klid a pomohly při záchraně dvou vážně zraněných mužů. Za svou statečnost si odnáší tituly Gentleman silnic, celkově již 145., 146. a 147. Ocenění převzaly z rukou zástupkyně České pojišťovny Ivany Buriánkové a vedoucího dopravního inspektorátu v Českém Krumlově Josefa Trojana. 

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Mladý Gentleman silnici z Budějc pomohl řidiči hořícího auta

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie České republiky, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění převzalo 147 lidí po celé České republice. Před sestrami Prokešovými získalo titul Gentleman silnic šest dalších Jihočechů. Naposled Jan Jirka z Českých Budějovic.

Napsal(a) Yvetta Chmelová s využitím TZ | Foto HZS Jihočeského kraje, Policie ČR
 


 

Kam dál?

Ateliér Terezy Sabáčkové pomáhá dětem v Kambodži. Koupí polštářku...

středa, 20. června 2018, 14:22

To, že módní návrhářka Tereza Sabáčková vytváří pod značkou ateliéru Sali originální modely, ví asi většina Budějčáků. Už ne...

V Čechách se objevil nový škůdce. Napadá okrasné dřeviny

středa, 20. června 2018, 13:47

Posledních pět dekád byli brouci vázaní na jalovec ve střední Evropě velice vzácní a ohrožení. S útlumem pastvy totiž přišli o...

Paramount Styles zahrají v budějckém Velbloudu. Výtěžek bude věnován...

středa, 20. června 2018, 12:35

Nejlepší zakončení letošního Buskers festu zažijete na After party ve Velbloudu s americkou kapelou Paramount Styles. Svou účastí...

Českobudějovičtí policisté pátrají výtržníkovi z baru. Případ mohou...

středa, 20. června 2018, 11:20

Policisté Obvodního oddělení Čtyři Dvory vyšetřují případ výtržnictví, ke kterému došlo na začátku května. Nyní žádají o pomoc se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zamrzlé rybníky musí rybáři provzdušňovat. Jarní výlovy by mohly začít v polovině března

Třeboňští i novohradští rybáři stále provzdušňují rybníky. I když teď přes den teploty v kraji stoupají až k deseti stupňům nad nulu, rybníky jsou většinou ještě zamrzlé. Jarní výlovy by mohly začít už v polovině března.

Trump pozval Babiše do Bílého domu

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve Spojených státech by se měla uskutečnit 7. března. Babiše o pozvání informoval americký velvyslanec v Česku Stephen King, řekl český premiér novinářům při návštěvě Izraele. Informaci zároveň King zveřejnil na twitteru. Podle Babiše je pozvání vyvrcholením vztahů mezi ČR a USA, ministerstvo zahraničí to označilo za úspěch české diplomacie. King očekává brzké oficiální potvrzení pozvání z Bílého domu.

V hovězím z Polska se našla salmonela, zavádějí se kontroly

Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska před jeho uvedením na trh. Důvodem je zjištění veterinářů, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa, které bylo skladováno ve středních Čechách u společnosti Frost Logistics, obsahovalo bakterie salmonely. Nyní se zkoumá, zda se prodalo koncovým zákazníkům. Na mimořádném briefingu to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Vzorky z masa odebírali veterináři v minulém týdnu, dnes přišly výsledky.