Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Okolí Temelína dočasně zkrášlují tři sochy. Prohlédnou si je zaměstnanci i návštěvníci

 
čtvrtek, 14. června 2018, 10:26

Tři unikátní velkorozměrné sochy vítají zaměstnance elektrárny Temelín. Rozsáhlý areál jaderného zařízení se poprvé v historii stal obří galerií pod širým nebem. Elektrárna se touto formou zapojila do festivalu Umění ve městě. Po unikátním videomappingu Milana Caise na chladicí věže, tak Umění ve městě zanechává v průmyslovém areálu další kulturní stopu.

„Temelín je tak trochu specifické industriální město. Jak rozlohou, tak počtem lidí. Má svou železnici, autobusové nádraží, rozsáhlé plochy, ale i třeba zámek a park. A pro nás to byla výzva, jak se k takovému prostoru postavit, jaká díla vybrat,“ vysvětluje umístění soch a expanzi festivalu autor, zároveň spoluorganizátor Michal Trpák.

Přes 1200 zaměstnanců a stovky dodavatelů a návštěvníků mohou zblízka zkoumat například Ring Lukáše Raise nebo Pana Červeného Michala Trpáka . Jejich instalace nebyla jednoduchá, autoři museli umístění konzultovat s experty na provoz i ostrahu největšího českého energetického zdroje.

„Samozřejmě je naším jednoznačným úkolem bezpečně, čistě a efektivně vyrábět elektřinu. Zároveň si ale uvědomujeme, že jsme součástí regionu a jeho dění, takže jsme se do festivalu rádi zapojili,“ říká k netradičním přírůstkům v areálu ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Na rozdíl od například nových dieselgenerátorových stanic jsou sochy umístěny v areálu Temelína pouze dočasně. Umístěny jsou před Informačním centrem a hlavní administrativní budovou, aby si je mohli prohlédnout nejen zaměstnanci oprávnění vstoupit do přísně střeženého zařízení, ale i běžní návštěvníci.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Začala rekonstrukce tobogánu na budějcké plovárně. Těšit se můžeme na...

čtvrtek, 14. června 2018, 09:12

Českobudějovická plovárna zahájila kompletní rekonstrukci tobogánu. Ten bude modernější, delší a technicky vychytanější. Opravy...

Dlouhodobý pokles produkce pitné vody se v Jihočeském kraji...

čtvrtek, 14. června 2018, 08:06

Mírné zvýšení produkce pitné vody o 224 tisíc kubických metrů na 16,073 milionů kubíků, kterou loni Jihočeský vodárenský svaz...

Na nové protihlukové stěně v budějckém sídlišti Vltava se den před...

čtvrtek, 14. června 2018, 06:34

Novou, téměř půlkilometrovou protihlukovou stěnu za osm a půl milionu korun, která vyrostla na sídlišti Vltava v Českých...

CO VY NA TO? Lidé dávají přednost koupání v přírodě. Tomu konkurují...

středa, 13. června 2018, 19:38

I když to v těchto dnech na koupání venku není, až deště pominou, lidé budou řešit, kam se v parných slunečných dnech jít...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před 46 minutami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.