Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nová lávka u Meteoru je otevřená. Pokračování cyklostezky ale brání výkup pozemků

 
středa, 6. června 2018, 20:16, aktualizováno 7. června 2018, 10:00

Cyklisté v Českých Budějovicích a blízkém okolí si konečně mohou zkrátit cestu přes novou lávku v Rožnově u TJ Meteor. Slavnostně ji dnes, ve středu 6. června, otevřeli zástupci města a firmy, která na jejím zhotovení pracovala. Pokračování cyklostezky se ale jen tak nedočkáme. Brzdí ji výkup pozemků.

Podle náměstka českobudějovického primátora Petra Holického je nová lávka velmi důležitá pro pokračování cyklostezky směrem na jih. Díky ní se totiž do centra dostanou lidé z Plané a do obcí Homole nebo Boršov nad Vltavou, kam chybí vybudovat zhruba tříkolometrový chybějící úsek stezky.

Kvůli problémům s výkupem pozemků, přes které by měla stezka dál pokračovat, se ale propojení v dohledné době nedočkáme. „Projekt na propojení dalších obcí je téměř hotov. Kdybychom měli souhlasy vlastníků pozemků, přes které je nutné stezku vést, tak bychom mohli jít do územního řízení. Bohužel se nám s majiteli ale zatím nepodařilo najít společnou řeč. Pracujeme na tom už téměř třičtvrtě roku,“ popsal situaci starosta Plané Tomáš Pintér.

ČTĚTE TAKÉ: Levý a pravý břeh Vltavy konečně spojí nová lávka. Cyklisté se po ní projedou už za šest dní 

Podle něj je vyřešení těchto sporů práce pro starosty obcí Homole a Boršova nad Vltavou. „U nás jsme se všemi na devadesát devět procent domluveni. Stezku bychom chtěli otevřít co nejdřív, ale řešíme to už opravdu dlouho a z místa jsme se téměř nepohnuli. Nechci být nijak skeptický, ale možná by se mělo začít hledat náhradní řešení, jak se určitým místům vyhnout,“ dodal.

Starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman je ale přesvědčený, že tento krok, tedy otevření lávky spojující dva břehy Vltavy, bude mít  na další vyjednávání s majiteli pozemků pozitivní vliv. „V červnu tohoto roku bude dokončen úsek cyklotrasy „Homolská cesta“ od boršovského železničního mostu k železniční vlečce, kde se zahne doprava na budoucí cyklostezku vinoucí se okolo železniční vlečky k meandru řeky, kde začíná průmyslová zóna mezi Homolemi a Planou,“ popsal plány Zeman.

V červnu bude stezka o něco delší

Původní projekt, který vedl stezku přes pozemek jednoho majitele, kterým bylo Povodí Vltavy, byl zamítnut životním prostředím. „Jinak už bychom dávno  po stezce jezdili,“ poznamenal Zeman, který na slavností zahájení dorazil s kolegou na paddleboardech. „Zvolili jsme to jako nejbezpečnější dopravní prostředek mezi naší obcí a krajským městem. Byla to taková provokace a recese. Na Hlubokou se jezdí po obou březích a šlo to, ale asi zřejmě platí známé Orwellovo z Farmy zvířat, že všechna zvířata jsou si rovna, některá jsou rovnější,“ vysvětluje boršovský starosta.

Projekt byl tedy přepracován a cyklostezka má být vedena okolo železniční vlečky, kde je ale bohužel nutné jednat s téméř čtyřiceti majiteli pozemků, kteří se nacházejí po celé republice. „Díky těžko pochopitelnému zamítavému stanovisku jsme nuceni vést papírovou válku, vyjednávat a vyjednávat, ale jsme spolu se zainteresovanými kolegy optimisté, věříme, víme, že nakonec obyčejné prosté logické uvažování zvítězí. V každém případě v červnu tohoto roku bude dosud nesjízdný úsek významně zkrácen z obou stran, jak od krajského města, tak i Boršova nad Vltavou,“ věří Zeman.


Pásku na nové lávce slavnostě přestřihli starosta Plané, primátor Českých Budějovic a Martin Stašek z Metrostavu.

Cyklisté, kteří pojedou z Českých Budějovic do Plané a opačným směrem, se tak díky devětatřicet metrů dlouhé lávce za 19 a půl milionu korun mohou vyhnout rušné silnici E55 na které už došlo k několika nehodám cyklistů s auty.

 


 

Kam dál?

Sportovní oblečení, tenisky a úsměv. Na Římovském běhu se bude...

středa, 6. června 2018, 16:02

Zábava, sport a hlavně pomoc. To je cílem čtvrtého ročníku Římovského běhu pro úsměv, který se koná už druhou červnovou sobotu....

Poplatek za zřízení věcných břemen pro vlastníky rodinných domů se...

středa, 6. června 2018, 12:14

Při zřizování věcného břemene na inženýrských sítích musí žadatelé uhradit poplatek za omezení vlastnického práva k pozemkům...

Budějcký Bosch má pětipatrový parkovací dům a začal stavět vývojové...

středa, 6. června 2018, 08:05

Pět stovek aut se vejde do pětiposchoďového parkovacího domu, který pro své zaměstnance postavil budějcký závod společnosti...

Při sečení luk každý rok zahyne mnoho srnčat. Lidé je proto...

středa, 6. června 2018, 06:35

Většinou v polovině května každý rok začíná období, kdy zemědělci usedají do svých strojů a vyrážejí síct louky. Pro srnčata a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.