Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Pád dvou stíhaček na Budějce i po dvaceti letech vyvolává vzpomínky

pátek, 8. června 2018, 06:03

Je pátek 8. června 2018 ráno. Nad Českými Budějovicemi je sice zachmuřená obloha, ale neprší. Nejsou slyšet ani žádné stíhačky. A tak sedíme s manželi Ladislavem a Martou Kuchaříkovými kousek od jejich bytu v domě na sídlišti Vltava, v němž před osmatřiceti lety našli domov, a před který přesně před dvaceti lety spadlo vojenské letadlo.

Je pondělí 8. června 1998 ráno. Nad Českými Budějovicemi je zatažená obloha a prší. Na vojenské letiště v Plané u Českých Budějovic se vrací dvě vojenská stíhací letadla typu MIG 21 z víkendového leteckého dne v Pardubicích.

Během leteckého manévru, který piloti provádějí ve vzdušném prostoru v blízkosti městské zástavby, dojde ke srážce obou stíhaček. Po střetu letadel se jejich piloti úspěšně katapultují a neovládané stroje se řítí k zemi. Jedna stíhačka dopadá na asfaltovou komunikaci v těsné blízkosti konečné zastávky linek městské hromadné dopravy, v prostoru českobudějovického sídliště Vltava.

Bezprostředně před dopadem letadlo strhává trolejového vedení. Ihned po dopadu dochází k výbuchu a trosky letadla jsou rozmetány po širokém okolí. Některé části zasahují blízký obytný panelový dům, poškozují stavební konstrukci domu a rozbitými skleněnými výplněmi oken prolétají až do jednotlivých bytů v domě.

Rozstříknuté hořící palivo z letadla okamžitě zapaluje několik bytových jednotek panelového domu a velké množství osobních automobilů, které jsou zaparkované před domem. Druhá stíhačka dopadá na zahradu u rozestavěného rodinného domku v Českém Vrbném. Obě místa jsou od sebe vzdálena asi jeden kilometr.

Je pátek 8. června 2018 ráno. Nad Českými Budějovicemi je sice zase zachmuřená obloha, ale neprší. Nejsou slyšet ani žádné stíhačky. A tak sedíme s manželi Ladislavem a Martou Kuchaříkovými kousek od jejich bytu v domě na sídlišti Vltava, v němž před osmatřiceti lety našli domov, a před který přesně před dvaceti lety spadlo vojenské letadlo.


Manželé Ladislav a Marta Kuchaříkovi vzpomínají na havárii vojenských stíhaček, z nichž jedna dopadla před jejich dům na českobudějovickém sídlišti Vltava. Foto: Yvetta Chmelová

„Byla to děsivá spoušť, když jsem přijel před dům. Ten obrázek budu mít do smrti před očima,“ vzpomíná čtyřiasedmdesátiletý Ladislav Kuchařík. „Tehdy jsme s manželkou, jako každé ráno, odjeli normálně do práce. Byl to deštivý den, slyšeli jsme divnou ránu, ještě jsme se nad tím pozastavovali, že je to neobvyklá bouřka. Ani nevím přesně kolik bylo hodin, tak mi volala starší dcera. Tati, jeď honem rychle domů. Bouchl tam snad plyn nebo co, všechno je tam v plamenech, rozbité, Evička je asi v šoku, prý to byla děsná rána, ale vůbec neví, co se děje. Mladší dcerku jsem našel za barákem, třásla se, ale naštěstí zraněná nebyla,“ popisuje po dvaceti letech senior.

„Já tehdy učila ve škole v Dubném. Skoro jsem si klepala na čelo, když mi školník vyřizoval vzkaz, že na náš dům spadlo vojenské letadlo. Říkala jsem si, co je to za hrůznou zprávu, jak by na náš barák mohlo spadnout letadlo. Nemohla jsem tomu uvěřit, což ale pak vystřídal obrovský strach. Došlo mi, že mladší dcerka je doma, protože se učí na zkoušky. Ve mně by se v ten moment krve nedořezal. A já si představovala ty nejhorší scénáře,“ vzpomíná po dvaceti letech na leteckou havárii Marta Kuchaříková. I ta jela hned domů, už trošku klidnější, když dostala zprávu, že nejsou žádné oběti na životech a že letadlo nedopadlo přímo na dům. „Ale obavy jsem pořád měla, spadlo to ze mě, až když se sešla celá rodina,“ dodává. Také jejich známí a příbuzní měli starost, jestli jsou v pořádku, zpráva hned proběhla všemi médii napříč republikou.

Manželé se shodují, že oni měli štěstí v neštěstí. Jejich byt kousky letadla nezasáhly, žádnou škodu jim doma nenapáchaly. Jen spáleninu dlouho z bytu větrali a kompletnímu malování bytu se nevyhnuli. Bydlí ve třetím patře. Jedna střepina se zabodla do zdi těsně pod jejich oknem. Ladislav Kuchařík ji měl dlouho schovanou. „A nepřišli jsme ani o auto, to jsem zrovna večer před tím odvezl do garáže,“ dodává a vzpomíná, že okamžitě po havárii nastoupila armáda a všechny ty trosky a zdevastované byty, následky havárie, likvidovala. „A musíme říct, že všichni nám byli hodně nápomocní, a to včetně magistrátu a dalších úředníků. Opravdu se všichni o nás starali,“ dodávají.


Po nehodě dnes není ani stopy. Foto: Marie Čížková, Jan Luxík

„Čtyři dny jsme sice nemohli domů, pustili nás do bytu jen pro nejnutnější věci, léky a podobně, a ubytovali nás v Gomelu. Statik pak naštěstí po posouzení stavu domu došel k závěru, že není narušená statika baráku a že se můžeme vrátit domů. Ulevilo se nám, byli jsme rádi,“ shodují se manželé. Ladislav i vtipkuje, že se tak mohl chlubit, že spal s vlastní ženou v hotelu ve městě, kde bydlel, což prý dříve nebylo jinak možné.

„Jak už jme řekli, my jsme asi měli štěstí v neštěstí, nám před vchodem přistál kus motoru, který se zastavil těsně u baráku. Jiní lidé z domu neměli už takové štěstí, některým to, co odlétlo z letadla úplně zničilo byty. Sousedka, která bydlí o tři vchody dál a která zrovna spala po noční, to odnesla popáleninami nohy. A o obrovském štěstí určitě budou do smrti mluvit ti, kteří chviličku před havárií, odjeli trolejbusem ze zastávky. Stejně tak jeden ze sousedů, který vykládal krabice se zbožím z auta, a zrovna v okamžiku, kdy to tam spadlo, byl s jednou z várek v domě. Kdyby byl zrovna na parkovišti u auta, už by tu s námi nebyl,“ pokračují Ladislav a Marta Kuchaříkovi. Štěstí měly i děti ze školky, které šly z vycházky dříve zpátky, protože pršelo.

S tím se nám svěřila také Jarka Linhartová, matka jednoho z dětí, které tehdy déšť zachránil před neštěstím. „Byla jsem zrovna první týden v práci po mateřské a dcera ve školce, když mi najednou někdo řekl, že na sídliště Vltava spadla dvě letadla. Nemohla jsem se potom nikam dovolat, telefony byly obsazené, tak jsem v práci trnula hrůzou, jestli je dcera v pořádku,“ uvedla Jarka Linhartová. Nakonec se dovolala svojí matce, která v tu dobu pracovala poblíž místa nehody a z okna viděla kouř a plameny. „Mamka se běžela do školky podívat, a pak mi volala nazpátek, že děti šly ten den na procházku, ale protože začalo pršet, tak se brzy vrátily. Kdyby nepršelo, asi by to tenkrát odnesly,“ popsala matka dnes třiadvacetileté Denisy. 

„Potom tam pořád chodily davy lidí jako na exkurzi. Až mi to někdy vadilo. Lidi, které jsem třeba deset let neviděla, jsem potkala tam,“ dodala dřívější obyvatelka vltavského sídliště.

Lidem z domu a okolí havárii dlouho připomínaly fleky, které nešly hned zlikvidovat. Až zub času se o ně postaral. „Každoročně si na havárii vzpomeneme, na to se nedá zapomenout. Ale, že bychom si to nějak více připomínali, to určitě ne,“ tvrdí manželé Kuchaříkovi z Budějc.

 
 
Napsal(a) Nikola Franková, Yvetta Chmelová | Foto Archiv Marie Čížkové a manželů Kuchaříkových
 


 

Kam dál?

DRBNA HISTORIČKA: Zboření gotické hradby a Rybářské věže si vydupali...

čtvrtek, 7. června 2018, 19:20

Na dobové kresbě z let před rokem 1872 z archivu Arnošta Matschina je gotické náměstíčko na konci Hroznové ulice před Rybářskou...

Budějčtí strážníci se zaměří na pití alkoholu na veřejnosti....

čtvrtek, 7. června 2018, 17:03

S blížícími se prázdninami a létem se v budějckých ulicích objeví více strážníků městské policie. Ti budou kontrolovat, zda lidé...

Na Hluboké vyrůstá nové centrum pro seniory. Nabídne ergoterapii a...

čtvrtek, 7. června 2018, 15:48

Další etapou náročné modernizace prochází areál Domova důchodců U Zlatého kohouta v Hluboké nad Vltavou. Kompletně...

Roberto Piazza z hvězdného Belchatowa prozradí v Budějcích své...

čtvrtek, 7. června 2018, 14:50

Dvoudenní blok zapěchovaný volejbalovou tématikou a s účastí světových es se o víkendu 9. a 10. června uskuteční na jihu Čech....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dvaatřicetiletý muž z Budějc už nechtěl...

  • Do budějckého babyboxu někdo odložil...

  • Je sečteno. Volby do Senátu Parlamentu České...

  • Lékařský dům Géčko nabídne ordinace pro...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak jsou na tom zimní pneumatiky? Propadly ty nejlevnější

Chladné dny mohou přijít velmi rychle, a s nimi i povinnost zimního obutí aut. Zákon stanoví, že pokud mají zimní pneumatiky vzorek nižší než 4 mm, je třeba pořídit nové. Podle doporučení výrobců byste měli měnit pneumatiky po čtyřech až šesti letech užívání. Spolehlivým rádcem při výběru kvalitních gum je časopis dTest, který ve spolupráci s německým autoklubem ADAC přinesl výsledky nového testu zimních pneumatik o průměru ráfku 14 a 16 palců. Závěr je jednoznačný – šetřit se nevyplácí.

Češi zachraňují helikoptérou slona v Indonésii, armáda asistuje

Česká nezisková organizace na záchranu pralesů a zvířat, spolek Prales dětem, se vrhla do akce, která je v historii Indonésie nevídaná. Spolek se ve spolupráci se šesti indonéskými organizacemi a armádou rozhodl přesunout kriticky ohroženého slona sumaterského uvízlého na palmové plantáži do třicet kilometrů vzdálené pralesní státní rezervace. Jak? Helikoptérou. Proč? Hrozí mu smrt rukou místních.

Babí léto končí, přichází ochlazení. Příští týden může sněžit

Nezvykle teplý říjen bez srážek je u konce, v příštích dnech se začne ochlazovat a přijdou i tolik očekávané srážky. Kvůli nízkým teplotám by pak v příštím týdnu mohlo dorazit i sněžení.

 
 
-->
-->