Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ušatí nájemníci se vrátili na ostrov uprostřed lipenské přehrady

 
neděle, 6. května 2018, 13:09

Na Králičí ostrov u Lipna nad Vltavou se ve středu 2.května znovu nastěhovali jeho sezonní obyvatelé. Králíci a morčata na ostrově, který je vzdálený asi 400 metrů od lipenské loděnice stráví celé léto a začátek podzimu. Během teplejší části roku tam budou vegetovat. Zpátky na pevninu, do králíkárny se přestěhují s prvními mrazíky.

„Králičí ostrov bude od nynějška netradičním a velmi oblíbeným turistickým cílem – na tomto ostrově o velikosti basketbalového hřiště nemají přirozeného nepřítele proto se zde mohou i nerušeně rozmnožovat,“ uvedl Vojen Smíšek, tiskový mluvčí Lipna.

Králíci a morčata měli tu čest, že je na ostrov, na pramici poveze stříbrný olympijský medailista z Barcelony a od loňska i lipenský občan Václav Chalupa.

„Momentálně jde asi o 12 králíků a morčat. Je to podobné číslo jako loni. Počítáme, že během léta se jejich počet na ostrově zněkolikanásobí,“ vysvětlil Václav Chalupa, u kterého ušáci strávili zimu v králíkárně.

Králíci jsou podle něj zvyklí na přítomnost lidí, je možné je krmit z ruky a často se nechají i pohladit. Vyzkoušet si to budou moci všichni během komentovaného krmení, které je v plánu dvakrát týdně – vždy v úterý, ve čtvrtek v 9:00 hodin ráno.

Základem králičího jídelníčku je dostatek vlákniny. Tráva a seno je naprostá nezbytnost a králík ho musí mít neustále k dispozici. K senu může dostat zeleninu, jako jsou například různé natě, kořenová či košťálová zelenina. Vhodná není brukvová zelenina či šťavnatá jako je například rajče nebo okurka. „Samozřejmě králíci nežerou to, co lidé, navíc mají velice citlivá střeva, proto je důležité kontrolovat to, co jim děti dávají. Ideální je seno, tráva nebo mrkev,“ vysvětluje Chalupa s tím, že na ostrově je cedule upozorňující na to, jaké jídlo je pro králíky vhodné.

Předobrazem jihočeského Králičího ostrova je japonský ostrůvek Okunošima, nazývaný Usagi Džima – tedy Ostrov králíků. Během 2. světové války na něm Japonci vysadili osm králíků, kteří se rozmnožili a postupně obsadili celé jeho území. Nyní jde v Japonsku o oblíbenou turistickou atrakci. Tuzemský ostrov je v porovnání s tím japonským podstatně menší. Má asi jen 700 metrů čtverečních.

Nápad umístit na kdysi zanedbaný ostrůvek zvířátka a přilákat na něj návštěvníky vzešel od starosty Lipna nad Vltavou Zdeňka Zídka. Obec na ostrově tedy před pár lety nechala vysekat trávu, postavila králičí krmítka a vysadila několik párů ušáků.

Králici se vrátí na pevninu v průběhu října, záležet bude na počasí. „Než přijdou první mrazíky budu je převážet domů do králíkárny. Nebudou mít na ostrově co žrát, nezmrzli by, ale po ledě by utekli nebo by se je našla liška. Uvidíme kolik jich bude,“ usmívá se Chalupa.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Rolničkové dny vybraly na nový mikrobus

neděle, 6. května 2018, 11:36

Lidé v jedenácti jihočeských městech přispěli při letošní veřejné pouliční sbírce s názvem Rolničkové dny 92 059 korunami na...

Zahraniční studentské týmy na VŠTE řešily úspěšné podnikání

neděle, 6. května 2018, 10:02

Přes třicet zahraničních studentů z belgických měst Leuven a Brusel, lotyšské Rigy, nizozemského Rotterdamu, chorvatské...

ZÁPESNÍK #10: Pubertální pes

neděle, 6. května 2018, 08:31

Kambodža má už něco přes půl roku. Dávno přestala být tím roztomilým štěndem, za kterým se na ulici otočil úplně každej a myslím,...

DRBNA VAŘÍ: Snídám, snídáš, snídáme…

neděle, 6. května 2018, 07:13

Snídej jako král, obědvej jako princ a večeř jako chuďas, praví jedno lidové rčení. Snídaně jsou dle mnoha expertů na výživu tím...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?