Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Temelín spouští nový informační systém. Obyvatelé budou dostávat zprávy a e-maily

 
úterý, 24. dubna 2018, 16:12

Jaderná elektrárna Temelín spouští pro obyvatele ve svém okolí nový informační systém. Registrovaní uživatelé dostanou prostřednictvím textové zprávy nebo krátkého mailu od elektrárny informaci například o zkouškách sirén nebo plánovaných cvičeních. Nový informační kanál doplňuje sirény a další prvky havarijního vyrozumění. Určen je i pro informování okolí v případě velmi nepravděpodobné mimořádné události.

„Dne 4. dubna ve 12:00 proběhne zkouška sirén v závodním rozhlase a také uvnitř areálu elektrárny Temelín. Akustický signál může být slyšitelný i v bezprostředním okolí areálu.“ Tak vypadá jedna ze zpráv, které systém rozešle s časovým předstihem na všechny zaregistrované e-mailové adresy. „Obyvatelé z okolí, kteří do formuláře uvedou i číslo svého mobilního telefonu, dostanou i stejnou textovou zprávu,“ doplnil tiskový mluvčí Temelína Marek Sviták. 

Dosud elektrárna informaci předávala okolním obyvatelům především prostřednictvím starostů. Ti zprávy z elektrárny zveřejňovali například na webových stránkách měst a obcí. Tento způsob zůstane zachován. Nově bude doplněn o přímou zprávu pro registrované uživatele. „Nechceme obyvatelům rozesílat desítky e-mailů či textových zpráv měsíčně. Smyslem nového systému je poskytnout lidem v našem okolí aktuální informace o jevech či dění, které by je mohlo bez vysvětlení například znepokojit. Nebude jich proto mnoho a budou se týkat především slyšitelných zkoušek sirén, technologie, nebo třeba cvičení,“ vysvětluje ředitel elektrárny Temelín Jan Kruml.

Nový informační kanál nenahrazuje sirény ani další prvky havarijního vyrozumění. Ty zůstávají i nadále plně funkční a jde dál o klíčový prvek pro případ nepravděpodobných jevů. SMSky nebo maily by okolním obyvatelům poskytly dodatečné informace o aktuálním dění. 

„Technologie se neustále vyvíjejí a my v souladu s tím obě naše jaderné elektrárny průběžně vylepšujeme. A netýká se to jen čistě výrobních zařízení, ale i řady dalších prostředků, což je právě tento případ. Navíc jsme celý systém vyvinuli zcela sami a můžeme jej nabízet i dalším společnostem,“ doplňuje ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek. 

Napsal(a) Ell Plate s využitím TZ | Foto Petr Mareš
 


 

Kam dál?

S Rozálií rozkvete každá svatba

úterý, 24. dubna 2018, 14:36

Zařizování každé svatby je velmi náročné a to nejen z pohledu organizace. Vždy je potřeba mnoho věcí zařídit a obstarat. Od...

KULTURNÍ TIPY: Týden plný slunce a hudby je tu

úterý, 24. dubna 2018, 13:22

Slunce vás čeká minimálně na koncertu Juraje Hnilici, ale do pozitivní jarní nálady vás naladí i představení Carmen Y Carmen nebo...

Hrozící sesuv českokrumlovské Barevné skály uzavře vodákům část Vltavy

úterý, 24. dubna 2018, 10:54

Bezodkladný zásah vyžaduje část Barevné skály v Českém Krumlově. Hrozí, že se odlomí blok vážící tisíc tun. Kvůli nebezpečí...

Písek chce přestavět budovou autobusového nádraží

úterý, 24. dubna 2018, 09:36

Písek plánuje přestavbu budovy autobusového nádraží, aby odpovídala konceptu takzvaných chytrých měst (smart cities)....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se k 30. dubnu rozhodl rezignovat. Ve funkci ho nahradí poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová, kterou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby.

Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 31 haléřů

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu nadále stoupaly. Benzin od minulé středy zdražil o 31 haléřů na 32,55 koruny za litr. Naftu tankují motoristé v průměru za 31,85 koruny za litr, o 15 haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Řidička trolejbusu v Budějcích řídila pod vlivem drog, za jízdy si měla lakovat i nehty

Policisté v Budějcích vyšetřují případ řidičky, která v pátek 12. dubna před polednem řídila trolejbus pod vlivem drog. Hlídka si na ženu počkala na konečné zastávce na sídlišti Máj, kde ji otestovali na alkohol a přítomnost drog. Zkouška na drogy byla pozitivní.