Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Temelín spouští nový informační systém. Obyvatelé budou dostávat zprávy a e-maily

 
úterý, 24. dubna 2018, 16:12

Jaderná elektrárna Temelín spouští pro obyvatele ve svém okolí nový informační systém. Registrovaní uživatelé dostanou prostřednictvím textové zprávy nebo krátkého mailu od elektrárny informaci například o zkouškách sirén nebo plánovaných cvičeních. Nový informační kanál doplňuje sirény a další prvky havarijního vyrozumění. Určen je i pro informování okolí v případě velmi nepravděpodobné mimořádné události.

„Dne 4. dubna ve 12:00 proběhne zkouška sirén v závodním rozhlase a také uvnitř areálu elektrárny Temelín. Akustický signál může být slyšitelný i v bezprostředním okolí areálu.“ Tak vypadá jedna ze zpráv, které systém rozešle s časovým předstihem na všechny zaregistrované e-mailové adresy. „Obyvatelé z okolí, kteří do formuláře uvedou i číslo svého mobilního telefonu, dostanou i stejnou textovou zprávu,“ doplnil tiskový mluvčí Temelína Marek Sviták. 

Dosud elektrárna informaci předávala okolním obyvatelům především prostřednictvím starostů. Ti zprávy z elektrárny zveřejňovali například na webových stránkách měst a obcí. Tento způsob zůstane zachován. Nově bude doplněn o přímou zprávu pro registrované uživatele. „Nechceme obyvatelům rozesílat desítky e-mailů či textových zpráv měsíčně. Smyslem nového systému je poskytnout lidem v našem okolí aktuální informace o jevech či dění, které by je mohlo bez vysvětlení například znepokojit. Nebude jich proto mnoho a budou se týkat především slyšitelných zkoušek sirén, technologie, nebo třeba cvičení,“ vysvětluje ředitel elektrárny Temelín Jan Kruml.

Nový informační kanál nenahrazuje sirény ani další prvky havarijního vyrozumění. Ty zůstávají i nadále plně funkční a jde dál o klíčový prvek pro případ nepravděpodobných jevů. SMSky nebo maily by okolním obyvatelům poskytly dodatečné informace o aktuálním dění. 

„Technologie se neustále vyvíjejí a my v souladu s tím obě naše jaderné elektrárny průběžně vylepšujeme. A netýká se to jen čistě výrobních zařízení, ale i řady dalších prostředků, což je právě tento případ. Navíc jsme celý systém vyvinuli zcela sami a můžeme jej nabízet i dalším společnostem,“ doplňuje ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek. 

Napsal(a) Ell Plate s využitím TZ | Foto Petr Mareš
 


 

Kam dál?

S Rozálií rozkvete každá svatba

úterý, 24. dubna 2018, 14:36

Zařizování každé svatby je velmi náročné a to nejen z pohledu organizace. Vždy je potřeba mnoho věcí zařídit a obstarat. Od...

Hrozící sesuv českokrumlovské Barevné skály uzavře vodákům část Vltavy

úterý, 24. dubna 2018, 10:54

Bezodkladný zásah vyžaduje část Barevné skály v Českém Krumlově. Hrozí, že se odlomí blok vážící tisíc tun. Kvůli nebezpečí...

Písek chce přestavět budovou autobusového nádraží

úterý, 24. dubna 2018, 09:36

Písek plánuje přestavbu budovy autobusového nádraží, aby odpovídala konceptu takzvaných chytrých měst (smart cities)....

Mydlovarští hasiči světili nové vozidlo

úterý, 24. dubna 2018, 08:24

Hasiči z Mydlovar na Českobudějovicku uvedli v sobotu 21. dubna slavnostně do „služby“ své nové vozidlo pro přepravu osob. Nový...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

Legendární Dave Mustaine z kapely Megadeth bojuje s rakovinou

Dave Mustaine, frontman kapely Megadeth, má rakovinu krku. Tato zpráva, kterou kapela zveřejnila v pondělí, vyděsila fanoušky z celého světa. Zpívajícímu kytaristovi okamžitě vyjádřili obrovskou podporu.

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele, a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.