Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hrozící sesuv českokrumlovské Barevné skály uzavře vodákům část Vltavy

 
úterý, 24. dubna 2018, 10:54

Bezodkladný zásah vyžaduje část Barevné skály v Českém Krumlově. Hrozí, že se odlomí blok vážící tisíc tun. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a nyní se pro vodáky uzavře také část řeky Vltavy mezi Větřním a Novým Spolím. Zákaz proplouvání pod nebezpečnou skálou může trvat celou sezonu.

„Za havarijní označil soudní znalec stav vrcholové partie Barevné skály, ve které se přes zimu rozšířila jedna ze spár,“ uvedla mluvčí Městského úřadu v Českém Krumlově Petra Nestávalová. Hrozí odlomení až tisícitunového bloku, proto Lesy České republiky rozhodly o uzavření nejen účelové komunikace vedoucí pod skálou, ale i části řeky Vltavy, kam by se masiv mohl zřítit.

Zákaz proplouvání pod skálou až do skončení sanačních prací by v krajním případě mohl trvat celou sezonu. „Budeme se snažit toto období maximálně zkrátit, ale dnes nelze předjímat, jak dlouho sanace potrvá,“ řekl Radek Kordač z Lesní správy Český Krumlov. Částka za asanaci by neměla přesáhnout deset milionů korun bez DPH. Vše zaplatí Lesy České republiky, které ale zatím nemají vysoutěženého dodavatele.

Vodáci nebudou moci proplout Vltavu v úseku mezi Větřním a Novým Spolím. O tomto zákazu je budou informovat také vodácké kempy, půjčovny lodí i Povodí řeky Vltavy. Pokud pojedou z Vyššího Brodu, jejich cesta skončí ve Větřní a na řeku se mohou opět vrátit až na základně v Novém Spolí.

„Neprodleně také plotem ohradíme cestu pod skálou pro pěší a cyklisty, kterou jsme sice uzavřeli již v březnu, ale chodci a cyklisté opatření nerespektují,“ odotkl Radek Kordač. 

Lesy České republiky ve spolupráci s geology a geotechniky aktuálně řeší, jakým způsobem a technikou budou přední čelo masivu odlamovat. Práce proběhnou na základě projektu pneumatickým způsobem, zatím se nepočítá s odstřelem.

Napsal(a) Yvetta Chmelová s využitím TZ | Foto MÚ Český Krumlov
 


 

Kam dál?

Písek chce přestavět budovou autobusového nádraží

úterý, 24. dubna 2018, 09:36

Písek plánuje přestavbu budovy autobusového nádraží, aby odpovídala konceptu takzvaných chytrých měst (smart cities)....

Mydlovarští hasiči světili nové vozidlo

úterý, 24. dubna 2018, 08:24

Hasiči z Mydlovar na Českobudějovicku uvedli v sobotu 21. dubna slavnostně do „služby“ své nové vozidlo pro přepravu osob. Nový...

HLEDÁME PÁNÍČKA: Kříženec Stoupa si získá každé srdce

pondělí, 23. dubna 2018, 19:20

V dalším díle Hledáme paníčka se představí jeden pejsek, který ale vystačí za tři. Je to tvrdohlavý kříženec jezevčíka, který, ač...

Strakonický voják vybojoval v USA druhé místo v soutěži o nejlepšího...

pondělí, 23. dubna 2018, 13:28

Výborné druhé místo obsadil desátník Lukáš Mrocek ze strakonického 25. protiletadlového raketového pluku v prestižní soutěži o...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

Legendární Dave Mustaine z kapely Megadeth bojuje s rakovinou

Dave Mustaine, frontman kapely Megadeth, má rakovinu krku. Tato zpráva, kterou kapela zveřejnila v pondělí, vyděsila fanoušky z celého světa. Zpívajícímu kytaristovi okamžitě vyjádřili obrovskou podporu.

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele, a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.