Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Likérka z Jindřichova Hradce vnímá spor o rumové aroma jako obchodní válku

 
středa, 18. dubna 2018, 07:57

Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz vnímá dění kolem rumového aroma jako obchodní válku. Raději se předzásobila pro případ, že by Česká republika od Evropské komise nedostala výjimku umožňující používat při výrobě Tuzemáku dalších pět let tradiční rumový éter. Evropská komise ale výjimku udělila, což firma přivítala.

„Dopadlo to dobře. Nemusíme vymýšlet nové technologie a náhražky. Budeme dělat rum takový, jako ho tady děláme 150 let, nikomu to nikdy nevadilo. Furan, o který se jedná, je obsažený v 90 procentech potravin a bohužel to nejvíc zajímá u rumu, a ne u jiných potravin. Předpokládali jsme, že úředníci v Bruselu budou rozumní a uznají tradiční výrobek, u kterého nebyly prokázané špatné účinky,“ řekl ředitel firmy Josef Nejedlý.

Bez udělení výjimky by možnost používat rumové aroma skončila 22. dubna, kdy končí přechodné období zavedené v roce 2012. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) loni upozornil, že některé látky v rumovém éteru, který dodává charakteristickou chuť a vůni českému tuzemáku, mohou být jako rakovinotvorné zdravotním rizikem.

Spor o rumový éter, který tuzemáku dodává chuť a vůni, považuje Nejedlý za obchodní válku, protože „nikdo neprokázal škodlivost rumu“. Rozhodnutí Evropské komise ocenil, za pět let bude podle něj možné požádat o další výjimku nebo v mezidobí připravit náhražku.

Firma ale kalkulovala i s variantou, že rozhodnutí Evropské komise příznivé nebude, a proto se předzásobila. „Udělali jsme tři čtvrtě milionu lahví na tři měsíce, abychom mohli trh zásobovat ještě postaru. Jsem rád, že budeme moc vyrábět tradiční výrobek tradiční metodou - jedeme tradiční recepturu, je desítky let stará,“ řekl Nejedlý.

Fruko-Schulz je po Božkovu druhý největší výrobce rumu v České republice. Tuzemák je nejprodávanější lihovina v zemi, každá čtvrtá prodaná lahev alkoholu je tuzemský rum.

Napsal(a) ČTK | Foto Yvetta Chmelová
 


 

Kam dál?

Strážníci po Budějcích sbírali použíté injekční stříkačky. Našli jich...

středa, 18. dubna 2018, 06:57

Celorepubliková akce Jehla 2018 má za úkol čistit města od použitých injekčních stříkaček. V úterý 17. dubna tak se speciálním...

Samsonova kašna se probouzí ze zimního spánku. Na dně ležela autíčka...

úterý, 17. dubna 2018, 18:40

Kolekci hraček, ale i čokoládového zajíčka vylovili pracovníci vodohospodářské společnosti, kteří čistí a připravují na letní...

Policisté chystají velkou dopravně bezpečnostní akci

úterý, 17. dubna 2018, 16:35

Policisté budou v rámci akce s názvem Speed marathon měřit rychlost na stovkách míst po celé České republice a do akce se zapojí...

Táborští zastupitelé věznici na letišti Všechov nechtějí

úterý, 17. dubna 2018, 10:19

Táborské zastupitelstvo nesouhlasí se stavbou věznice na nedalekém bývalém letišti Všechov. Areál o rozloze 41 hektarů patří mezi...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

Je jedním z iniciátorů nedělního protestu v nižší fotbalové soutěži, kdy hráči Opočna a Přepych v I.B třídě na Královehradecku reagovali na neuspokojivou situaci v českém fotbale. Protest vzbudil velké pozdvižení napříč celou republikou. Jenže pochvalná slova a poplácávaní po zádech nestačí. Český fotbal se potápí ke dnu rychleji než Titanic a podle slov trenéra Opočna Tomáše Rejzka je na čase přestat tlachat a začít konat. Cíl? Sesunout z trůnu místo předsedu fotbalového svazu Romana Berbra

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc dětí, nejmenší navštěvuje jen několik jednotlivců. Nejvíce žáků, a to 1918, bylo loni ve střední škole v Charbulově ulici v Brně. Naopak jen jediné dítě chodilo do církevní mateřské školy pro mentálně postižené v Praze 4. Větší školy někdy vznikly sloučením původních menších škol a nabízí výuku v několika budovách. Vyplývá to z údajů ministerstva školství.

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka Cestovní kancelář Fischer, napsal dnes server iDNES.cz. Výši transakce neuvedl. Zástupci firem se k obchodu odmítli podle serveru vyjádřit. Spojení špiček českého trhu se zájezdy musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).