Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

VIDEO: V Budějcích lidé vytvořili živý řetěz kolem náměstí, aby uctili památku obětí tábora v Letech

úterý, 10. dubna 2018, 08:03

Pietního shromáždění za oběti koncentračního tábora v Letech u Písku se včera, v pondělí 9. dubna, zúčastnily v Českých Budějovicích na tři stovky lidí. Aktéři akce, kteří vytvořili živý nápis Lety, lidský řetěz kolem celého náměstí Přemysla Otakara II. a drželi i minutu ticha, měli na papírech napsané jméno oběti tábora, datum jejího narození a smrti. Listy doručí organizátoři tajemníkům poslaneckých klubů ANO, SPD a KSČM.

Lidé v centru Českých Budějovic uctili památku 331 Romů, kteří zahynuli v koncentračním táboře Lety na Písecku. Shromáždili se na náměstí Přemysla Otakara II. Lidé měli na papírech napsané jméno oběti koncetračního tábora a datum jejího narození a smrti. Všechny listy nyní doručí organizátoři tajemníkům poslaneckých klubů ANO, SPD a KSČM. Ty podle svolavatelů shromáždění můžou za to, že i přes svoje výroky je Tomio Okamura pořád místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

„Protestujeme proti extremismu a proti zlehčování romského holocaustu. Zároveň uctíváme památku obětí koncentračního tábora v Letech u Písku. Možná i díky Tomiu Okamurovi jsem si osvěžil, co to vlastně tábor v Letech byl. A jsem přesvědčen, že tohle se nemůže obejít bez toho, aniž by na to viditelným způsobem reagovala normální občanská společnost. My to prostě nemůžeme nechat. Dáváme tak jasně najevo, že to, co říká Tomio Okamura, přeneseně říkali už před ním a nebo říkají i po něm jiní politici, například před ním Miloslav Rozner," řekl jeden z organizátorů shromáždění Tomáš Trantina z Českých Budějovicích. Ten kritizoval i premiéra v demisi Andreje Babiše  a jeho výrok o táboře v Letech, že „Kdo nepracoval, šup a byl tam.“ Později se Babiš za výrok omluvil a řekl, že byl vytržen z kontextu.

„Je to čistě občanské vyjádření postoje, že my, Jihočeši, víme, co byl koncentrační tábor v Letech, že tam umřelo hodně dětí a že je to něco, co se nesmí bagatelizovat, ani když je člověku hodně špatně a má třeba 39,5 stupňů Celsia horečku," řekl Trantina v narážce na slova Tomia Okamury, který své výroky omlouval i tím, že měl horečku.

„Přišla jsem uctít památku obětí druhé světové války a nelíbí se mi, jak se Tomio Okamura vyjádřil k holocaustu, že ho vlastně popřel,“ uvedla Lucie Jenerálová z Moravských Budějovic, která v jihočeské krajské metropoli studuje vysokou školu. Tak kvitovala skutečnost, že lidé nemlčí dávají na vědomí svůj jasný postoj takovým způsobem.

„Jsem tady kvůli pietě a vzpomínce na romský koncentrační tábor. ty hrůzy, které se tam děly, byly i popsány a jsou nezpochybnitelné. A my musíme dát jasně navědomí hlavně politikům, kteří tohle zpochybňují, že takhle teda ne. Je super, že tohle lidi nenechá klidnými a že je to semkne. Jsem nadšený tím, kolik se nás tady na budějckém náměstí sešloNelze něco takého zpochybňovat, kteří to vše zpochybňují. Nelíbí se nám, že se najdou poslanci, kteří chtějí existenci tábora popírat,​“ řekl Šimon Heller z Českých Budějovic, který učí na třeboňském gymnáziu.

Nelíbí se nám, že se najdou poslanci, kteří chtějí existenci tábora popírat,

Místopředseda Sněmovny Tomio Okamura sklidil kritiku kvůli svým výrokům o koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku, řekl například, že tábor nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Podle pořadatelů dnešního shromáždění byl díky hlasům ANO, KSČM a SPD zvolen Okamura místopředsedou Sněmovny.

Na místě tábora v Letech byl postaven velkokapacitní vepřín

Tábor stál dva kilometry od obce Lety. Od srpna 1940 byl označován jako pracovní, od roku 1942 jako sběrný a od srpna 1942 jako cikánský tábor. V letech 1942 až 1943 byl vězením pro „Cikány, cikánské míšence a osoby žijící po cikánsku“. Zemřelo zde 326 vězňů, z toho 241 dětí mladších čtrnácti let. Dalších 540 vězňů skončilo ve vyhlazovacím táboře Osvětim - Březinka. V roce 1973 byl na místě tábora postaven velkokapacitní vepřín. Ten předala firma Agpi minulý týden zástupcům státu, který ho koupil, firma za něj dostane 450,8 milionu korun. Vepřín bude zbourán a na místě vznikne památník romského holokaustu. Problém vepřína řešily české vlády dvě dekády.

 
 

Kam dál?

Dopravní podnik nakoupí 46 nových autobusů

úterý, 10. dubna 2018, 06:38

Dopravní podnik v Českých Budějovicích letos čeká největší nákup vozidel v jednom roce v historii městské hromadné dopravy. Za...

FOTO: Rozhodující extraligové semifinále vyhrálo Karlovarsko....

pondělí, 9. dubna 2018, 21:11

Ani třetí zápas semifinálové série volejbalové extraligy mužů budějckému Jihostroji nevyšel. Karlovarsko na jihočeské palubovce...

HLEDÁME PÁNÍČKA: Táborský útulek má k adopci samé fešáky a jednu...

pondělí, 9. dubna 2018, 20:19

Další pejsky, kteří hledají nové majitele, mají v útulku pro nalezené psy v Táboře. Heili, Aiden i Venda hledají nový domov, kde...

Společnost META skladovací technika nabízí práci s mnoha benefity

pondělí, 9. dubna 2018, 18:12

Firma na Rudolfovské třídě v Českých Budějovicích patří mezi lídry ve výrobě ocelových konstrukcí a speciálních těžkých regálů...

 

Komentáře

Jan Řehoř Husinecký
Jan Řehoř Husinecký

Tak nevím, ale očekával bych při této příležitosti o dost větší účast samotných Romů.

úterý, 10. dubna 2018, 17:22
 
 
Jaroslav Vaněk

Je to ostuda. Černý, hnědý nebo bílý, všichni jsme lidé. A navíc, když si uvědomím, že to vše začalo přijetím zákona proti potulným cikánům, podepsaným T.G.Masarykem. https://www.holocaust.cz/zdroje/dokumenty/pronasledovani-a-genocida-romu-2/zakon-ze-dne-14-cervence-1927-o-potulnych-cikanech/

úterý, 10. dubna 2018, 08:41
 
 
 

Napište nám

Nejčtenější

  • V budějckém Mercury centru zasahovali...

  • Manažerem roku je mladý Jihočech. Na...

  • VIDEO: Budějcký špitál má nový urgentní...

  • Celkem jednatřicet injekčních stříkaček...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBÁRNA: Česká muzika je dobrá. Byl bych rád, kdyby ji fanoušci podporovali, říká zvukový inženýr Ecson Waldes

Víte, co obnáší práce zvukového inženýra? Ne? Tak přesně o tom vám v dnešním díle Drbárny povypráví Jiří Paška, kterého veřejnost zná především pod uměleckým jménem Ecson Waldes. Právě on stojí za zvukem Davida Kollera, J.A.R. nebo Monkey Business. Neváhejte a pouštějte další díl Drbárny.

Čeští vědci otestovali látku, která může ničit encefalitidu

Brněnští vědci otestovali na buňkách látku, která je vysoce účinná proti virům, které způsobují například klíšťovou encefalitidu, západonilskou horečku, horečku dengue či vir zika. Proti těmto závažným infekcím přitom dosud neexistuje účinný lék, uvedla dnes Česká televize.

KSČM nadále povede Filip, ve druhém kole volby porazil Skálu

Komunistickou stranu Čech a Moravy nadále povede Vojtěch Filip. Ve druhém kole tajné volby mu delegáti dnešního sjezdu KSČM V Nymburku dali přednost před stranickým místopředsedou Josefem Skálou. Filipa volilo 165 delegátů. Skála obdržel 145 hlasů. Po úvodních projevech Filipa a prezidenta Miloše Zemana se sjezd koná za zavřenými dveřmi. Proti Zemanově účasti na sjezdu protestovaly v Nymburku stovky lidí.