Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Masaryk se zřejmě vrátí do Kněžských Dvorů

 
čtvrtek, 22. února 2018, 12:12

Busta T. G. Masaryka se pravděpodobně vrátí do Tyršova sadu v Kněžských Dvorech, které jsou součást severního předměstí Českých Budějovic. Usiluje o to v čele se svým předsedou Jaroslavem Havlíčkem územní skupina, která předává podněty územnímu výboru a ten dále vedení města. A budějcký magistrát hodlá snahu podpořit.

Původní sochařské ztvárnění prezidenta strhli z podstavce v Tyršových sadech v Kněžských Dvorech nacisté a v padesátých letech se o její definitivní odstranění postarali komunisté. 

„Letos si připomínáme sto let od vzniku Československa a navrácení symbolu této doby, T. G. Masaryka, do Kněžských Dvorů by rozhodně bylo namístě. Proto jsem kontaktoval jak předsedu územní skupiny Jaroslava Havlíčka, který se na nás v této záležitosti obrátil, tak i akademického sochaře Ivana Tláška, který by udělal nový odlitek a dílo vyrobil. Město by ho pochopitelně zaplatilo," uvedl náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.

Odlitek bude zřejmě vyroben podle stávající busty umístěné ve vstupní hale Základní školy v Novém Vrátě, kam ji odbor vnitřních věcí magistrátu v srpnu 2017 dlouhodobě zapůjčil. „Součástí celé akce bude muset být i zhotovení nového podstavce, protože ten původní byl v předešlých letech také odstraněn," podotkl Podhola.  

Napsal Yvetta Chmelová | Foto Commons.wikimedia.org/wiki
 


 

Kam dál?

Silné mrazy možná dělají radost milovníkům bruslení, ale rozhodně...

čtvrtek, 22. února 2018, 11:01

Podle předpovědi meteorologů má v následujících dnech rtuť teploměru klesnout hluboko pod bod mrazu. Přituhnout má hlavně v noci,...

Lannovka projde úpravami, kvůli kterým bude přes dva měsíce částečně...

čtvrtek, 22. února 2018, 10:18

Část Lannovy třídy v Českých Budějovicích bude od 19. března do 31. května kompletně uzavřena kvůli dopravním a stavebním...

Chřipce už podlehlo třiatřicet lidí. Jen pět procent Čechů se nechává...

čtvrtek, 22. února 2018, 08:06

Od začátku chřipkové sezony do konce minulého týdne podlehlo v Česku chřipce 33 lidí. Nejčastěji šlo o seniory nad 65 let s...

Obyvatelům Průmyslové ulice ztěžují život opakované požáry v budově...

čtvrtek, 22. února 2018, 06:47

Budova bývalého kabaretu v Průmyslové ulici přitahuje bezdomovce, kteří se uvnitř ukrývají před mrazem. Na místě však zapalují...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po celé republice

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat knihu Příběhy statečných. Peníze z prodeje pomůžou registrovaným útulkům v České republice hradit například nákladné operace.

Do České republiky se dostalo na deset tisíc pstruhů z Itálie se zakázanou látkou

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.