Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Masaryk se zřejmě vrátí do Kněžských Dvorů

 
čtvrtek, 22. února 2018, 12:12

Busta T. G. Masaryka se pravděpodobně vrátí do Tyršova sadu v Kněžských Dvorech, které jsou součást severního předměstí Českých Budějovic. Usiluje o to v čele se svým předsedou Jaroslavem Havlíčkem územní skupina, která předává podněty územnímu výboru a ten dále vedení města. A budějcký magistrát hodlá snahu podpořit.

Původní sochařské ztvárnění prezidenta strhli z podstavce v Tyršových sadech v Kněžských Dvorech nacisté a v padesátých letech se o její definitivní odstranění postarali komunisté. 

„Letos si připomínáme sto let od vzniku Československa a navrácení symbolu této doby, T. G. Masaryka, do Kněžských Dvorů by rozhodně bylo namístě. Proto jsem kontaktoval jak předsedu územní skupiny Jaroslava Havlíčka, který se na nás v této záležitosti obrátil, tak i akademického sochaře Ivana Tláška, který by udělal nový odlitek a dílo vyrobil. Město by ho pochopitelně zaplatilo," uvedl náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.

Odlitek bude zřejmě vyroben podle stávající busty umístěné ve vstupní hale Základní školy v Novém Vrátě, kam ji odbor vnitřních věcí magistrátu v srpnu 2017 dlouhodobě zapůjčil. „Součástí celé akce bude muset být i zhotovení nového podstavce, protože ten původní byl v předešlých letech také odstraněn," podotkl Podhola.  

Napsal Yvetta Chmelová | Foto Commons.wikimedia.org/wiki
 


 

Kam dál?

Silné mrazy možná dělají radost milovníkům bruslení, ale rozhodně...

čtvrtek, 22. února 2018, 11:01

Podle předpovědi meteorologů má v následujících dnech rtuť teploměru klesnout hluboko pod bod mrazu. Přituhnout má hlavně v noci,...

Lannovka projde úpravami, kvůli kterým bude přes dva měsíce částečně...

čtvrtek, 22. února 2018, 10:18

Část Lannovy třídy v Českých Budějovicích bude od 19. března do 31. května kompletně uzavřena kvůli dopravním a stavebním...

Chřipce už podlehlo třiatřicet lidí. Jen pět procent Čechů se nechává...

čtvrtek, 22. února 2018, 08:06

Od začátku chřipkové sezony do konce minulého týdne podlehlo v Česku chřipce 33 lidí. Nejčastěji šlo o seniory nad 65 let s...

Obyvatelům Průmyslové ulice ztěžují život opakované požáry v budově...

čtvrtek, 22. února 2018, 06:47

Budova bývalého kabaretu v Průmyslové ulici přitahuje bezdomovce, kteří se uvnitř ukrývají před mrazem. Na místě však zapalují...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.