Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Masaryk se zřejmě vrátí do Kněžských Dvorů

 
čtvrtek, 22. února 2018, 12:12

Busta T. G. Masaryka se pravděpodobně vrátí do Tyršova sadu v Kněžských Dvorech, které jsou součást severního předměstí Českých Budějovic. Usiluje o to v čele se svým předsedou Jaroslavem Havlíčkem územní skupina, která předává podněty územnímu výboru a ten dále vedení města. A budějcký magistrát hodlá snahu podpořit.

Původní sochařské ztvárnění prezidenta strhli z podstavce v Tyršových sadech v Kněžských Dvorech nacisté a v padesátých letech se o její definitivní odstranění postarali komunisté. 

„Letos si připomínáme sto let od vzniku Československa a navrácení symbolu této doby, T. G. Masaryka, do Kněžských Dvorů by rozhodně bylo namístě. Proto jsem kontaktoval jak předsedu územní skupiny Jaroslava Havlíčka, který se na nás v této záležitosti obrátil, tak i akademického sochaře Ivana Tláška, který by udělal nový odlitek a dílo vyrobil. Město by ho pochopitelně zaplatilo," uvedl náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.

Odlitek bude zřejmě vyroben podle stávající busty umístěné ve vstupní hale Základní školy v Novém Vrátě, kam ji odbor vnitřních věcí magistrátu v srpnu 2017 dlouhodobě zapůjčil. „Součástí celé akce bude muset být i zhotovení nového podstavce, protože ten původní byl v předešlých letech také odstraněn," podotkl Podhola.  

Napsal Yvetta Chmelová | Foto Commons.wikimedia.org/wiki
 


 

Kam dál?

Silné mrazy možná dělají radost milovníkům bruslení, ale rozhodně...

čtvrtek, 22. února 2018, 11:01

Podle předpovědi meteorologů má v následujících dnech rtuť teploměru klesnout hluboko pod bod mrazu. Přituhnout má hlavně v noci,...

Chřipce už podlehlo třiatřicet lidí. Jen pět procent Čechů se nechává...

čtvrtek, 22. února 2018, 08:06

Od začátku chřipkové sezony do konce minulého týdne podlehlo v Česku chřipce 33 lidí. Nejčastěji šlo o seniory nad 65 let s...

Obyvatelům Průmyslové ulice ztěžují život opakované požáry v budově...

čtvrtek, 22. února 2018, 06:47

Budova bývalého kabaretu v Průmyslové ulici přitahuje bezdomovce, kteří se uvnitř ukrývají před mrazem. Na místě však zapalují...

Jelen v šumavském návštěvnickém centru zranil turistu. Ochočené zvíře...

středa, 21. února 2018, 21:30

Jelen z návštěvnického centra pro pozorování tohoto zvířete u Kvildy na Prachaticku před několika dny napadl jednoho z turistů....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.