Počasí dnes19 °C, zítra20 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Strakonické vojáky budou přezkušovat hodnotitelé z NATO

Strakonické vojáky čeká v dubnu náročné přezkoušení. Hodnotitelé ze Severoatlantické aliance budou posuzovat, jak jsou schopni plnit úkoly v operacích NATO. Aby se vojáci na přezkoušení dobře připravili, cvičili pět únorových dní ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku.

Cvičení se zúčastnila téměř stovka vojáků z 252. protiletadlového raketového oddílu a praporu podpory ze Strakonic. „Tento výcvik zapadá do naší koncepce přípravy na přezkoušení dle metodiky Taceval (Tactical Evaluation)​. Zaměřen byl na komplexní službu na úrovni družstva. Hlavním cílem bylo sladění družstev a prohloubení schopností jejich příslušníků v odborné přípravě,“ uvedl kapitán Lukáš Perný, který výcvik řídil.


Činnost při krátké zastávce během přesunu kolony.

Vojáci nacvičovali zejména procesy velení a řízení, systém podávání hlášení a procedury při přidělování vzdušných cílů. „Cíle byly přidělovány jak po terminálech, tak i hlasem. Druhý způsob jsme procvičovali z toho důvodu, aby vojáci byli schopni reagovat a postřelovat cíle i v případě závady na technice,“ vysvětlil kapitán Perný a dodal, že vojáci během výcviku působili proti vrtulníkům i simulovaným vzdušným cílům.

Schopnosti vojáků prověřily i pozemní incidenty

Kromě útoků ze vzduchu řešili vojáci i množství pozemních incidentů. Nacvičovali například, jak reagovat při napadení nepřímou palbou nebo dělostřeleckém přepadu. Připomněli si, jak poskytovat první pomoc v boji. Museli si poradit se skupinkou demonstrantů, závadami na technice či oslabením družstva v důsledku fiktivního zranění či úmrtí vojáka. Příslušníci protiletadlových družstev si také vyzkoušeli činnost při nouzovém opuštění stanoviště a pohyb v neznámém terénu s omezeným vybavením.


Činnost protiletadlového družstva RBS-70 v palebném postavení.

Všechny tyto situace mohou být vojákům rozehrány během přezkoušení, které je čeká letos v dubnu. V řeči odborníků z NATO je označováno jako Startassess a jedná se o důležitý krok v hodnocení dle programu TACEVAL.

Každá vojenská jednotka, která chce operovat v prostředí Severoatlantické aliance, musí projít certifikací. Ta potvrzuje, že vojáci jsou schopni plnit úkoly pod velením Aliance a zvládnou kooperovat s ostatními jednotkami NATO. U vzdušných sil bývá toto hodnocení nazýváno Taceval.


Reakce vojáků na incident – dorovnání příslušníků družstva po povelu k boji.

Obecné informace

  • Cvičení v Boleticích se zúčastnili strakoničtí vojáci, kteří tvoří hlavní bojovou sílu jednotky pozemní protivzdušné obrany. Tato jednotka drží od začátku roku hotovost v Silách rychlé reakce NATO.
  • Jednotka má téměř dvě stě vojáků. Kromě strakonického pluku do ní své vojáky vyčleňují i další vojenské útvary a zařízení Armády České republiky.
  • Jednotka se skládá z protiletadlové raketové baterie, roty podpory a národního podpůrného prvku NSE (National Support Element).
  • Jednotka drží hotovost v Siách rychlé reakce NATO v letech 2018 až 2020. V druhém roce hotovosti, tedy v roce 2019, bude součástí takzvaného VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), tedy těch nejrychlejších sil, jež má NATO k dispozici pro řešení nejrůznějších krizí.

  • Funkční kontrola spojovacích prostředků.

Autoři | Foto Jana Samcová, Lukáš Perný

Štítky voják, cvičení, prověrka, Strakonice, NATO, družstvo, Boletice, okres Český Krumlov, hotové peníze, Lukáš Perný, Armáda České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Strakonické vojáky budou přezkušovat hodnotitelé z NATO  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.