Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Jen pár lidí chybělo loni Temelínu k návštěvnickému rekordu

 
středa, 17. ledna 2018, 07:01

Historicky druhou nejvyšší návštěvnost zaznamenalo loni Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín. Do jeho zázemí v zámečku Vysoký Hrádek dorazilo 38 042 evidovaných návštěvníků. To je o pouhých 15 návštěvníků méně než v dosud rekordním roce 2014. Mezi zájemci o energetiku dominovali Češi, největší nápor zažívalo infocentrum i samotný areál elektrárny o prázdninách. Dohromady s Dukovany pak obě jaderná infocentra navštívilo přes 69 tisíc lidí.

Přísně střežené areály, kterým dominují vysoké chladicí věže, lákají návštěvníky podobně jako významné hrady a zámky. Přitom ale v minulosti existovaly obavy z dopadu její stavby na cestovní ruch. Ty se nakonec nepotvrdily a temelínské infocentrum dlouhodobě patří mezi nejnavštěvovanější jihočeské objekty. „Skoro sedmdesát tisíc lidí, kteří do Dukovan a Temelína loni dorazili, je výborné číslo. Cestovní ruch je pro oba regiony velmi důležitý a jsem rád, že jako vyhledávané turistické cíle ho pomáháme rozvíjet. Svým zaměřením přispíváme i k technickému vzdělávání, které je důležité pro know-how celé země,“ konstatuje ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Model jaderného reaktoru, maketa paliva nebo stopa po kosmickém záření loni přitahovaly organizované skupiny studentů i individuální návštěvníky. Pro ty byla jihočeská elektrárna vyhledávaným cílem především o prázdninách. Během nich se měnila i forma dopravního prostředku, kdy velmi často byla ve stojanech před infocentrem k vidění cyklistická kola. Zájem návštěvníků byl také o fotografii u makety reaktorového sálu, kterou elektrárna představila jako novinku v loňském roce.


Během prázdnin je temelínské infocentrum častým cilem pro cyklisty.

Z 32 států k Temelínu dorazilo 1640 zahraničních návštěvníků. Převažovali turisté z Polska, Rakouska a Německa. Ze vzdálenějších zemí si do temelínského infocentra našli cestu lidé například z Egypta, Austrálie, Kazachstánu nebo Brazílie,“ dodal tiskový mluvčí Marek Sviták.

Celkem infocentra a provozy Skupiny ČEZ ohlásily návštěvnický rekord. Dohromady je navštívilo 224 tisíc lidí. Na prvním místě s téměř sto tisíci turisty skončil jeden z „divů České republiky“ -  Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně. Jaderné elektrárny se umístily na druhém místě.

Od roku 1991 do konce loňského roku navštívilo elektrárnu Temelín 634 822 návštěvníků, ze kterých bylo 37 966 zahraničních.

Tisková zpráva | Foto Marek Sviták

Kam dál?

Dámy, to bude jízda. Česká komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci...

úterý, 16. ledna 2018, 19:15

Multikina CineStar Čtyři Dvory a Igy v Českých Budějovicích připravila na středu 17. ledna filmovou Dámskou jízdu s předpremiérou...

Páry budou v budějckém Metropolu pronikat do tajů tance pod taktovkou...

úterý, 16. ledna 2018, 18:05

Taneční, to není jen zábava, ale jedna z životních událostí, na kterou mnozí vzpomínají do konce života. Užít si takový jedinečný...

FOTO: Děti si v CineStaru užily plno zábavy nejen při sledování filmu

úterý, 16. ledna 2018, 17:13

Neděle v CineStaru patřila dětem. Na předpremiéru filmu přišli rodiče se svými ratolestmi do obou českobudějovických multikin. V...

Počet asistentů prevence kriminality v Českých Budějovicích klesá

úterý, 16. ledna 2018, 16:09

Počet asistentů prevence kriminality v Českých Budějovicích klesá. Zatímco před dvěma roky tuto službu vykonávalo osm mužů, nyní...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kraj zrušil úpravy územního plánu Budějc z...

  • Nové IGY Centrum v Českých Budějovicích bude...

  • Studentka z Dobré Vody u Českých Budějovic...

  • Řidiče v Českých Budějovicích nemile...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Češi by z EU nevystoupili, skepse vůči unii je ale výrazná

Češi by z Evropské unie nevystoupili, ve střední Evropě jsou však největšími euroskeptiky, ukázal...

Amnesty International kritizuje Česko za odmítání uprchlíků...

Vysocí představitelé české vlády i český prezident se loni vyjadřovali xenofobně na adresu...

Policie obvinila tajemníka SPD kvůli rasistickým výrokům

Policie obvinila tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka kvůli...